Starší články a výroční zprávy Sdružení průmyslových partnerů FI

Výroční zpráva 2021 - článek Výroční zpráva 2021 - leták Výroční zpráva 2020 - článek Výroční zpráva 2020 - leták Výroční zpráva 2019 - článek Výroční zpráva 2019 - leták Aktuální výroční zprávy a články


Výroční zpráva 2021

Již 16 let podporuje Sdružení průmyslových partnerů vzájemnou spolupráci firem, výzkumníků a studentů, aby tak společnými silami dosáhli těch nejlepších výsledků

Barbora Bühnová, Dorota Jůvová, Michaela Tóthová, 27. 1. 2022

Loga SPP Brno a IT průmysl patří neodmyslitelně k sobě. Inovace a to hlavně v sektoru IT budou hybnou silou rozvoje nejen Brna, ale celé České republiky. Pro snadnější a účinnější postup propojujeme univerzitu se světem businessu. Tím vzniká ekosystém, který se navzájem skvěle doplňuje a dovoluje nám snít o Brně jako srdci inovací střední Evropy.

Sdružení průmyslových partnerů (SPP FI MU) je platformou, která dlouhodobě aktivně spolupracuje s firmami. V roce 2021 bylo ve sdružení průmyslových partnerů zapojeno 27 společností, díky kterým se uskutečnila řada aktivit, které podporují spolupráci se zapojením akademiků, studentů a firem. Studenti mohou své teoretické znalosti rozvíjet a zúročit ve firemním prostředí jak formou závěrečných prací, tak na stážích nebo zapojením se do projektů v rámci spolupráce firmy s fakultními výzkumnými laboratořemi.

Tento článek vznikl za účelem Vám představit společné úspěchy Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a jejích partnerů.

Počet úspěšně obhájených závěrečných prací ve spolupráci s firmami je jedním z ukazatelů míry spolupráce v partnerství SPP. V minulém roce se podařilo studentům ve spolupráci s firmami zapojenými v SPP úspěšně obhájit 78 bakalářských a diplomových prací z vypsaných závěrečných prací. Z toho 9 závěrečných prací ve spolupráci se společností InvaSys, Lexical Computing, Red Hat Czech, Monet+, Flowmon Networks, Nexa Technologies, Tescan a Wereldo bylo oceněno cenou děkana pro bakalářské a magisterské studenty.

Jméno: Název závěrečné práce: Firma:
Adam Hájek Automatic text summarization Lexical Computing
Dominik Macko Labeling of Android malware with help of cryptographic API usage InvaSys
Jiří Gavenda Threshold ECDSA performance analysis Monet+
Juraj Uhlár Vizuální analýza záchytů síťových paketů Flowmon Networks
Ondřej Zoder Automated Collection of Open Source Intelligence Nexa Technologies
Pavol Žáčik Comparing X.509 certificate validation errors across TLS libraries Red Hat Czech
Štěpán Beneš Detekce defektů elektronově-optických clonek pomocí neuronových sítí Tescan
Tomáš Soukal Analýza a rozšíření ochranných mechanismů knihovny Talsec Security Monet+
Vojtěch Sassmann Plánování nákladní přepravy s pomocí metaheuristik Wereldo

Součástí této aktivity je i Soutěž o nejlepší závěrečnou práci v oblasti bezpečnosti IT. 5 výherců tak získalo stipendium za podpory společností InvaSys, Red Hat Czech a Y Soft.

Soutez 2021 Mezi studenty, laboratořemi FI a firmami patří k oblíbené aktivitě Soutěž pro šikovné studenty FI, která má ve spojení s firmami z SPP již desetiletou tradici. Soutěž je určena pro studenty druhých a třetích ročníků bakalářského studia a koná se v jarních měsících. Tuto soutěž pro rok 2021 podpořili firmy Red Hat Czech, Lexical Computing, Honeywell, Monet+, Y Soft a Flowmon Networks.
Vypsáno bylo 7 pozic výzkumných pracovníků v laboratořích se stipendii. Do finále se probojovalo 10 účastníků a místo v laboratoři se stipendiem získali ve spolupráci s Red Hat Czech - Tomáš Jusko, s Honeywell - Samuel Ladislav Šindler, s Monet+ - Jakub Janků, s Y Soft - Tomáš Grbálik a s Flowmon Networks - Ondřej Ježek.

Pokračovala také spolupráce na projektech aplikovaného výzkumu. Společnosti Red Hat Czech a Honeywell se podílely na projektu TAČR AUFOVER (Automatizace formální verifikace), který byl zástupcem Red Hat Czech Kamilem Dudkou představen i na podzimním Dni SPP. Dále pokračuje spolupráce na projektu TAČR AHISTO (Historické prameny na dosah) s firmou Lexical Computing. Studenti se podíleli na pilotním zavádění architektury mikroslužeb založené na "Azure Functions into Kontent by Kentico". Společnost Flowmon Networks je zapojená do projektu MACE (Inteligentní senzory pro měření a analýzu cloudového prostředí) a dále je partnerem Národního centra kompetence pro Kyberbezpečnost NC3. Ze spolupráce se společností Umíme to pramení několik výzkumných publikací, konkrétně např. "Interpretable Clustering of Students’ Solutions in Introductory Programming" (konference Artificial Intelligence in Education). Do projektu TAČR Integrated spectrometric system for free release of radioactive waste je zapojená společnost VF Nuclear. Společnost Wereldo pohovořila o spolupráci s Fakultou informatiky v Radiožurnálu v sérii Inovátoři.

Den SPP podzim 2021 Jelikož jsme museli reagovat flexibilně na momentální situaci, konaly se jarní i podzimní Den s průmyslovými partnery (Den SPP) v online formátu. Tato tradiční celodenní akce nabízí studentům a dalším zájemcům o dění na Fakultě informatiky MU možnost seznámit se s tím, jak probíhá spolupráce FI MU s firmami ve Sdružení průmyslových partnerů (SPP) a dozvědět se tak více o možnostech, jak se aktivně zapojit do propojení univerzity se světem praxe a jak ze spolupráce těžit.
Program byl vždy rozdělen do 4 hlavních tematických bloků, ve kterých se vystřídali jako řečníci zástupci firem. Novinkou byl v podzimním Dni SPP jeden celý blok vedený v angličtině a další novinkou byl celý blok určený studentům a absolventům a prezentaci jejich projektů, které vytvořili ve spolupráci FI a firem. Studenti a návštěvníci měli mimo jiné možnost setkat se se zástupci firem prostřednictvím online stánků na platformě Discord. I tentokrát byly zastoupeny tematické workshopy z dílen samotných firem. Zpětné vazby účastníků byly většinou potěšující a inspirativní.

Více než polovina společností se zapojila do výuky v rámci přednášek a cvičení. Jednou z nejaktivnějších firem je v tomto ohledu Red Hat Czech, která nově zařadila do výuky například přednášku “Handling complexity in industry projects with soft management” (v povinném předmětu PB007 Software Engineering I pro více než 350 studentů). Konica Minolta zařadila v předmětu PA195 NoSQL Databases přednášku o zapojení NoSQL databází v projektech, na kterých společnost pracuje. Se společností Monet+ probíhá příprava nového předmětu Mobile Security. Se studenty podporovanými Red Hat Czech a InvaSys bychom zmínili také účast na semináři EDUC.

Společnost: Zapojení do výuky v předmětech:
Invasys PA018 Advanced Topics in Information Technology Security
PV079 Applied Cryptography
PV204 Security Technologies
PV157 Autentizace a řízení přístupu
Konica Minolta PV173 Seminář zpracování přirozeného jazyka
IA161 Pokročilé techniky zpracování přirozeného jazyka
PA153 Počítačové zpracování přirozeného jazyka
PA195 NoSQL Databases
Lexical Computing IA161 Pokročilé techniky zpracování přirozeného jazyka
PA153 Počítačové zpracování přirozeného jazyka
Red Hat Czech PV080 Information security and cryptography
PB173 Tematicky zaměřený vývoj aplikací
PV204 Security Technologies
PV181 Laboratory of security and applied cryptography
PB007 Software Engineering I 
PV260 Software Quality
PA193 Secure coding principles and practices
PV267 Graphic Design for Web
PB071 Principy nízkoúrovňového programování
PA165 Enterprise Applications in Java
Honeywell PV260 Software Quality
InQool PV247 Modern Development of User Interfaces
Kyndryl PV203 IT Services Management
Monet+ PV256 Úvod do mobilního vývoje pro Android
Y Soft PV260 Software Quality
Daite PB130 Úvod do digitálního zpracování obrazu
PV162 Projekt z digitálního zpracování obrazů
Novanta PV200 Introduction to hardware description languages
NXP Semiconductors PV198 Onechip Controllers
Sanezoo PB130 Úvod do digitálního zpracování obrazu
PV162 Projekt z digitálního zpracování obrazů
Tescan PB130 Úvod do digitálního zpracování obrazu
PV162 Projekt z digitálního zpracování obrazů
Trusted Network Solutions PA018 Advanced Topics in Information Technology Security
Umime to IV127 Seminář laboratoře adaptabilní výuky
VF PA174 Design of Digital Systems II

V oblasti sponzorovaných Ph.D. pozic došlo k nárůstu podpory na 15 studentů nejen u strategických partnerů. Společnosti InvaSys a Red Hat Czech navýšily svou podporu sponzorování Ph.D. studentů o 50%. Pravidelně podporují Ph.D. studenty také Konica Minolta, Lexical Computing a Monet+. Další 4 Ph.D. studenty podpořily formou stipendií společnosti Kentico software, Nexa Technologies, Safetica a Tescan.
Konica Minolta v rámci podpory Ph.D. studentky spolupracuje na projektu, který začal již před několika lety jako Proof-of-Concept.
V rámci Ph.D. podpory Antonína Dufky probíhá ve spolupráci s Monet+ aplikovaný výzkum na tématu 'Autentizační protokoly s využitím vícestranných digitálních podpisů (MPC)'. Během prvního roku spolupráce vznikl návrh a prototypová implementace autentizačního schématu s využitím MPC, nyní probíhá začleňování do produktu firmy.

Lab Důležitou součástí Sdružení průmyslových partnerů, bez které by spolupráce nebyla možná a patří jim za to velké díky jsou výzkumné skupiny a laboratoře FI. Patří sem:
CRoCS (Centre for Research on Cryptography and Security)
Laboratoř softwarových architektur a informačních systémů (Lasaris)
Centrum analýzy biomedicínského obrazu (CBIA)
Laboratoř konstrukce a architektury číslicových systemů (EmLab)
Centrum zpracování přirozeného jazyka (NLP)
Výzkumná laboratoř Sitola
Laboratoř datově orientovaných systémů a aplikací (DISA)
Adaptive Learning Research Group
Laboratoř kyberbezpečnosti (CYBERSEC)

Další aktivitou, která zaznamenala značný nárůst, co se spolupráce FI s firmami týká jsou stáže. V této chvíli se jedná o 38 studentů, kteří absolvují stáže u SPP partnerů. Mezi nejaktivnější v této oblasti patří Red Hat Czech, TECHNISERV, Kentico software, InQool a Y Soft.
Stáže jsou povinnou studijní součástí již 4 programů:
2 magisterských - Řízení vývoje softwarových systémů (Mgr.) a Softwarové inženýrství (Mgr.)
2 bakalářských - Programování a vývoj aplikací (Bc.) a Kyberbezpečnost (Bc.)

Kromě toho společnosti zapojené v SPP sponzorují také Filmový festival FI a Dny otevřených dveří Fakulty informatiky MU, patří mezi ně Red Hat Czech a Kentico software.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří s námi spolupracují, firmám a jejich zástupcům, výzkumným laboratořím, kontaktním osobám z Fakulty informatiky a v neposlední řadě studentům. Budeme se těšit na příští spolupráci, nápady a společné aktivity v SPP.

Loga SPP

Výroční zpráva 2020

Sdružení průmyslových partnerů FI MU již 15 let podporuje vzájemnou spolupráci firem, studentů a výzkumníků vedoucí k dosažení společného cíle

Barbora Bühnová, Dorota Jůvová, Renata Vévodová a Eva Matějková, 12. 4. 2021

Loga SPP Sdružení průmyslových partnerů (SPP FI MU) funguje na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity již 15 let a od svého vzniku se rozrostlo na nynějších 27 aktivně spolupracujících firem. SPP je aktivní platformou, díky které se uskutečnila celá řada aktivit, jejichž hlavním cílem je zapojení akademiků a studentů všech úrovní studia do spolupráce s aplikační sférou. Studenti tak své teoretické znalosti mohou dále rozvíjet a ověřovat ve firemním prostředí, ať už formou závěrečné práce, stáže či zapojením do projektů v rámci spolupráce firmy s fakultními výzkumnými laboratořemi. Všichni partneři na úrovni strategického partnerství se podílí i na vedení doktorských studentů a s tím souvisejícím společném výzkumu.

Rok 2020 byl z pohledu spolupráce dalším úspěšným rokem.

V rámci společných aktivit bylo v loňském roce v rámci SPP úspěšně obhájeno 97 závěrečných prací vypsaných a vedených ve spolupráci s firmami SPP. Součástí aktivity je i soutěž o nejlepší bakalářskou/diplomovou práci z oblasti bezpečnosti IT a aplikované kryptografie, do které jsou zapojeny firmy Red Hat Czech, Invasys a Y Soft. Přestože je téma bezpečnosti časté i u dalších spolupracujících firem, je jen jedním z mnoha. Například strategický partner Konica Minolta, spolupracuje se studenty všech úrovní a studijních programů na témata blízká a aplikovatelná ve sféře umělé inteligence, strojového učení, Deep Learning, sémantických technologií. Strategický partner Red Hat Czech promítá širokou škálu témat do svého prvenství v počtech vedených závěrečných prací. U řady firem závěrečné práce přispívají i k výzkumu a inovaci ve firmě. Příkladem je firma Flowmon Networks, kdy už bakalářské práce často přerůstají ve stáže orientované na inovace řešení Flowmon přímo uvnitř firmy. Obecně jsou práce vypracované ve spolupráci hodnoceny jako mimořádně kvalitní a některé nesou i ocenění Cenou děkana, což bylo v loňském roce například u firmy Konica Minolta a Wereldo.com.

Soutez 2020 Další úspěšnou aktivitou je Soutěž pro šikovné studenty FI, která je primárně určena studentům 2. a 3. semestru bakalářského studia a pořádaná jednou ročně. Formát soutěže je vymezen do 24 hodin, kdy studenti řeší úkoly, na jejichž zadání se podílí laboratoře FI ve spolupráci s firmami z SPP. Odměnou úspěšným řešitelům je možnost získat studentskou pozici v jedné ze zapojených laboratoří s firemním stipendiem a zaměřením pozice v rámci spolupráce mezi laboratoří a firmou. V roce 2020 se do soutěže zapojily firmy Red Hat Czech, Lexical Computing, Monet+, Y Soft, Flowmon Networks.

Již v minulých letech se podařilo nastartovat spolupráci na projektech aplikovaného výzkumu, která pokračovala i v roce 2020. Red Hat Czech pokračoval v práci na projektu TAČR AUFOVER ve spolupráci s firmou Honeywell. Konica Minolta se podílí na výzkumu doktorské studentky Hien Thi Ha v oblasti extrakce informací ze skenovaných textů, např. formou dodání referenčních datových sad. Zajímavým projektem je také TAČR - AHISTO (historické prameny na dosah), ve spolupráci s firmou Lexical Computing. Za zmínku stojí určitě i Monet+ a jejich “Secure Multi-Party Protocols, Cryptographic smartcards” nebo Y Soft v projektu TAČR 3D tisku. Do projektů “Národního centra kompetence pro kyberbezpečnost” a projektu TAČR zaměřeného na monitoring provozu v prostředí public cloud se zapojila firma Flowmon Networks. Firma VF je zapojena do projektu TAČR Trend - “Integrovaný spektrometrický systém pro uvolňování radioaktivních odpadů do životního prostředí”. Pokračuje také spolupráce s Wereldo.com na projektu “Optimalizace nákladní přepravy v závislosti na tržních cenách”.

Významným prvkem v rámci aktivit SPP je Den s průmyslovými partnery, který se přímo na Fakultě informatiky koná 2x ročně. Hlavním cílem je dát studentům možnost seznámit se s firmami spolupracujícími v SPP, dozvědět se více o spolupráci, podmínkách, cílech a možnostech, jak aktivně ze spolupráce těžit. Tentokrát poprvé proběhla tato tradiční akce netradičně online a v novém formátu. Online podoba byla dána okolnostmi a omezením v souvislosti s pandemií COVID-19. Rozhodnutí předcházela diskuse, zda vůbec a jak by se setkání mohlo konat, a pro organizační tým se stal online formát nemalou výzvou. Navrženému řešení byli nakloněni i zástupci firem, a především díky jejich aktivní spolupráci a podpoře byla organizace úspěšná, o čemž vypovídá i vysoká účast a krásné zpětné vazby.

I přes omezení v souvislosti s pandemií Covid-19 se většina firem zapojila i do výuky v rámci přednášek a cvičení:

Společnost: Zapojení do výuky v předmětech:
Invasys PA018, PV079, PV204, PV157
Konica Minolta PV173, IA161, PA153
Lexical Computing IA161, PA153
Red Hat Czech PV080, PB173, PV204, PV181, PV278, PA200
Honeywell PV260
IBM PA181, PA200, PV203
InQool PV247
Monet+ PV256
Y Soft PV260
Daite PB130, PV162
NXP Semiconductors PV198
Safetica PV177
Sanezoo PB130 PV162
Tescan PB130 PV162
Trusted Network Solutions PA018
VF PA174

V roce 2020 došlo k nárůstu počtu sponzorovaných PhD pozic ze strany strategických partnerů SPP. V tomto režimu společného vedení doktorských studentů ve spolupráci mezi FI a firmou, studuje již 13 doktorských studentů. Takto vymezená podpora je podmínkou strategického partnerství. Podpora je ale možná i mimo rámec strategického partnerství v rámci nižších kategorií partnerství, jako v případě firmy Monet+ a Safetica.

Nic z toho by nebylo možné bez intenzivní interakce spolupracujících firem s výzkumnými týmy a laboratořemi FI. V tomto ohledu se do spolupráce nejaktivněji zapojila výzkumná skupina CRoCS (Centre for Research on Cryptography and Security), Laboratoř softwarových architektur a informačních systémů (Lasaris), Centrum analýzy biomedicínského obrazu (CBIA), Laboratoř konstrukce a architektury číslicových systemů (EmLab), Centrum zpracování přirozeného jazyka (NLP), Výzkumná laboratoř Sitola a Laboratoř datově orientovaných systémů a aplikací (DISA).

Dalším oblíbeným kontaktem se studenty je organizace soutěží a inzerce stáží pro studenty a pracovních pozic pro absolventy. Právě nabídka stáží se dostává do popředí pozornosti jak firem, tak fakulty v rámci nových studijních programů FI MU, u nichž je stáž povinnou součástí studia. Navíc se jedná se o vítaný nástroj spolupráce, kdy jsou uplatněny znalosti studentů v praxi a zároveň se studenti seznámí s prací ve firemním prostředí. Stáže nabízí aktivně většina partnerů, nicméně jedním z nejaktivnějších je v tomto ohledu firma IBM, která stáže nabízí každoročně více než desítce studentů.

Spolupráce má vedle výzkumné a výukové spolupráce i popularizační a kulturní přesah. Velmi populární Filmový festival FI, který se konal v online podobě podpořily jak věcnými cenami, tak finančně společnosti Kentico Software a Red Hat Czech. Další akcí fakulty informatiky spojenou se společností Lexical Computing byla TSD konference.

Tímto bychom rádi poděkovali všem spolupracujícím firmám a zapojeným výzkumným laboratořím, že i v této nelehké době zůstávají nakloněni aktivitám a spolupráci s námi. Všem přejeme úspěšnou spolupráci i do budoucna, a těšíme se na nově vznikající aktivity, na které se můžete těšit i Vy.

Proto sledujte informační kanály FI, ať vám tyto události neuniknou!

Spolupráce za rok 2020 – fakta a čísla

S T R A T E G I C K Ý    P A R T N E R
Invasys, a. s. Podporovaný Ph.D. student, sedm dlouhodobých stáží, spoluorganizátor soutěže o nejlepší bakalářskou a diplomovou práci v oblasti bezpečnosti IT a aplikované kryptografie. Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - InvaSys.
Konica Minolta Business Solutions Czech, spol. s. r. o. Podpora výzkumné činnosti studentů Bc, Mgr a Ph.D programů na témata blízká a aplikovatelná ve sféře umělé inteligence, sémantických technologií, strojového učení či datové analýzy
Lexical Computing CZ, s. r. o. Podpora pěti Ph.D. studentů v oblasti společného výzkumu. Každoroční zapojení do soutěže pro šikovné studenty FI. Zapojení partnera v projektu TAČR - AHISTO.
Red Hat Czech, s. r. o. Úspěšné vedení bakalářských a diplomových prací. V oblasti společného výzkumu podpora šesti Ph.D. studentů, společný výzkum TAČR - AUFOVER. Zapojení laboratoře do přípravy výuky.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Red Hat.
P A R T N E R
Honeywell, spol. s. r. o. Spolupráce s laboratořemi, která bude rozvíjena k vytvoření napojení na nový IT hub - Enterprise IT. Spolupráce na závěrečných pracích.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Honeywell.
IBM Global Services Delivery Center Czech Republic, s. r. o. Spolupráce v oblasti studentských stáží pokrývajících široké spektrum informačních technologií a služeb, akce pro studenty a podpora centra jazykového vzdělávání a studijního oboru SSME.
InQool, a. s. Aktivní zapojení do výuky včetně zajištění přednášek při výuce vývoje moderních uživatelských rozhraní. Probíhající stáže.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - InQool.
Kentico software, s. r. o. Vedle vedení závěrečných prací rozvíjení spolupráce v rámci Kentico Academy - jeden vývojový tým vytvořený ze studentů.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Kentico.
MONET +, a. s. Nabídky stáží a vedení závěrečných prací. Podpora aktivity studentů v rámci soutěže talentovaných studentů. Spolupráce s laboratoří CRoCS na FI.
TECHNISERV, spol. s. r. o. Spolupráce formou zapojení studenta doktorandského studia při dílčích analýzách a studiích. Dále vedení závěrečných prací, stáže studentů a zapojení do výuky.
Y Soft Corporation, a. s. Podpora několika studentských soutěží. Příprava TAČR projektu. Spolupráce se studenty na vývoji chytrého robota, počítačového vidění a AI.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Y Soft.
S M E   P A R T N E R
Bluesoft, s. r. o. Podpora spolupráce v oblasti zadávání bakalářských a diplomových prací. Stáže pro studenty.
DAITE, s. r. o. Spolupráce je na úrovni bakalářských a diplomových prací, projektů a velmi aktivně ve výuce.
ESET Reaserch Czech Republic, s. r. o. Výzkumná spolupráce s doktorským studentem a ve dvou diplomových pracích a podaný projekt.
Flowmon Networks, a. s. V roce 2020 obhájeny tři bakalářské práce a jedna diplomová práce, stáže a projekty a sponzoring.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Flowmon.
GoodData, s. r. o. Zapojení do vedení závěrečných prací a interakce s laboratoří, se kterou jsou témata navrhována.
LOGEX Solution Center , s. r. o. Spolupráce na několika běžících bakalářských pracích se studenty v oblasti zpracování dat.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Logex.
Nexa Technologies CZ, s. r. o. Práce dvou stážistů byla předvedena na celofiremní zahraniční úrovni a je zapojena do produktu.
Novanta Česká republika, s. r. o. Spolupráce v oblasti zadávání bakalářských a diplomových prací. Příprava přednášky do předmětu PA192.
NXP SEMICONDUCTORS Czech Republic, s. r. o. Zapojení do výuky a soutěží. Příprava kurzu včetně dodaného hardwaru, tři online přednášky.
Safetica Technologies, s. r. o. Spolupráce na bázi půlročních až ročních stáží, někdy kombinovaných se závěrečnými pracemi
SANEZOO EUROPE, s. r. o. Spolupráce v oblasti bakalářských a diplomových prací, zapojení do výuky, příspěvky témat.
SEACOMP, s. r. o. Aktivní spolupráce formou závěrečných prací s aktuálně třemi aktivními studenty.
TESCAN Brno, s. r. o. Spolupráce v oblasti společného vedení bakalářských a diplomových prací.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - TESCAN.
Trusted Network Solutions, a. s. Vedle spolupráce formou společně vedených závěrečných prací také zapojení do výuky.
VF, a. s. Spolupráce na společném vedení diplomových a bakalářských prací ve spolupráci s laboratoří EmLab na FI.
Wereldo.com, s. r. o. Spolupráce s SPP podpořená zajímavým výzkumem a týmem studentů a nového postdoc výzkumníka.
Loga SPP

Výroční zpráva 2019

Sdružení průmyslových partnerů Fakulty informatiky MU již 14 let pomáhá studentům, výzkumníkům a firmám spojit síly (nejen) k ověření teorie v praxi

Barbora Bühnová, Renata Vévodová a Eva Matějková, 20. 4. 2020

Loga-SPP-04-20 Sdružení průmyslových partnerů (SPP FI MU) funguje na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity již 14 let a od svého vzniku se rozrostlo na nynějších 30 aktivně spolupracujících firem, což je stávající kapacitní limit. SPP je aktivní platformou, díky které se uskutečnila celá řada aktivit, jejichž hlavním cílem je zapojení akademiků a studentů všech úrovní studia do spolupráce s aplikační sférou. Studenti tak své teoretické znalosti mohou dále rozvíjet a ověřovat ve firemním prostředí, ať už formou závěrečné práce, stáže či zapojením do projektů v rámci spolupráce firmy s fakultními výzkumnými laboratořemi. Všichni partneři na úrovni strategického partnerství se podílí i na vedení doktorských studentů a s tím souvisejícím společném výzkumu.

Rok 2019 byl z pohledu spolupráce dalším úspěšným rokem. Budeme rádi, když se za ním spolu s námi ohlédnete v krátkém výčtu formou Výroční zprávy a podrobněji v tomto článku.

V rámci společných aktivit bylo v loňském roce v rámci SPP úspěšně obhájeno 99 závěrečných prací vypsaných a vedených ve spolupráci s firmami SPP. Součástí aktivity je i soutěž o nejlepší bakalářskou/diplomovou práci z oblasti bezpečnosti IT a aplikované kryptografie, do které jsou zapojeny firmy InvaSys a.s., Y Soft Corporation, a.s, a Trusted Network Solutions, a.s. Přestože je téma bezpečnosti časté i u dalších spolupracujících firem, je jen jedním z mnoha. Například strategický partner Konica Minolta Business Solutions Czech, spol. s r. o., spolupracuje se studenty všech úrovní a studijních programů na témata blízká a aplikovatelná ve sféře umělé inteligence, strojového učení, Deep Learning, sémantických technologií. Strategický partner Red Hat Czech, s. r. o., promítá širokou škálu témat do svého prvenství v počtech vedených závěrečných prací. V roce 2019 úspěšně vedl 9 bakalářských a 11 diplomových prací. U řady firem závěrečné práce přispívají i k výzkumu a inovaci ve firmě. Příkladem je firma Flowmon Networks, a. s., kdy už bakalářské práce často přerůstají ve stáže orientované na inovace řešení Flowmon přímo uvnitř firmy. V loňském roce byla například realizovaná bakalářská práce, která vedla k rozšíření řešení Flowmon o nové vlastnosti v oblasti automatické konfigurace produktu na základě požadavků na monitoring. Autor práce je nyní na dlouhodobé stáži ve Flowmon v týmu experimentálního vývoje. Obecně jsou práce vypracované ve spolupráci hodnoceny jako mimořádně kvalitní a některé nesou i ocenění Cenou děkana, což byl v loňském roce příklad například u firmy Trusted Network Solutions, a.s., Red Hat Czech, s. r. o. nebo Kiwi.com.

Soutez 2019 Další úspěšnou aktivitou je Soutěž pro šikovné studenty FI, která je primárně určena studentům 2. a 3. semestru bakalářského studia a pořádaná jednou ročně. Formát soutěže je vymezen do 24 hodin, kdy studenti řeší úkoly, na jejichž zadání se podílí laboratoře FI ve spolupráci s firmami z SPP. Odměnou úspěšným řešitelům je možnost získat studentskou pozici v jedné ze zapojených laboratoří s firemním stipendiem a zaměřením pozice v rámci spolupráce mezi laboratoří a firmou. V roce 2019 se do soutěže zapojily firmy Red Hat Czech, Konica Minolta, Lexical Computing, AHEAD iTec, Y Soft, Flowmon Networks, Kiwi.com a další. Některé firmy tímto způsobem podporují více studentů. Například firma MONET +, a.s., v roce 2019 podpořila 2 studentské pozice v oblasti zaměřené na bezpečné podepisování pomocí secure multiparty cryptographic protocols (SMPC) v kontextu mobilních aplikací a čipových karet.

Již v minulých letech se podařilo nastartovat spolupráci na projektech aplikovaného výzkumu, která pokračovala i v roce 2019. Red Hat Czech, s. r. o., završil první rok práce na TAČR grantu AUFOVER ve spolupráci s FI MU, FIT VUT a firmou Honeywell. Mladý rostoucí startup Wereldo.com, který navázal spolupráci v rámci SPP teprve v polovině loňského roku, připravil za pět měsíců spolupráce spolu s FI projekt "Optimalizace nákladní přepravy v závislosti na tržních cenách" pro soutěž TAČR Doprava 2020+. Dalším zajímavým počinem je MONET+ projekt “Inovace a adaptace autentizačních technologií pro bezpečné digitální prostředí”. Zájem o spolupráci při přípravě společného projektu projevila i firma Y Soft Corporation, a.s., konkrétně v rámci dotačního schématu TAČR. V rámci spolupráce projevila aktivní zájem o využití kapacit a znalostí firma Turing Technology s.r.o., konkrétně pro vývoj komplexního chatbota pro komunikaci o produktech Turing Technology v angličtině.

Den SPP 11 19 07 Významným prvkem v rámci aktivit SPP je Den s průmyslovými partnery, který se přímo na Fakultě informatiky koná 2x ročně. Hlavním cílem je dát studentům možnost seznámit se s firmami spolupracujícími v SPP, dozvědět se více o spolupráci, podmínkách, cílech a možnostech, jak aktivně ze spolupráce těžit. Stejně jako samotné SPP prošlo během let vývojem, i Den s průmyslovými partnery čekají ještě v letošním roce změny. Je připraven nový formát a program, který půjde formou tematických bloků ještě více do hloubky spolupráce a jejich úspěšných příkladů. Připraveny budou i workshopy z dílen některých firem.

Odborné akce, samostatné přednášky, workshopy a komunitní akce pro studenty probíhají v průběhu celého roku. Loni se do jejich nabídky zapojily například firmy Red Hat Czech, Kentico Software, či IBM, kdy Red Hat Czech a Kentico Software mají k těmto účelům v budově FI MU připraveny i vlastní prostory.

V rámci SPP mají firmy možnost zapojit se do výuky na FI. Mohou zajistit jednotlivé přednášky i ucelené kurzy ve spolupráci s pracovníky FI. Této možnosti v loňském roce využily například firmy Red Hat Czech, Y Soft, IBM, InQool, Kentico, Honeywell, Novanta a další. Nejaktivnější je v tomto ohledu firma Red Hat Czech, která se v loňském roce podílela na výuce přednáškami zvaných odborníků ve více než 6 předmětech, ale i organizací vlastních vzdělávacích akcí v Red Hat opensource laboratoři na fakultě. NXP Semiconductors se zapojili do modernizace předmětu PV198 Onechip Controllers, který dostal díky NXP nový hardware i obsah.

V roce 2019 došlo k nárůstu počtu sponzorovaných PhD pozic ze strany strategických partnerů SPP. V tomto režimu společného vedení doktorských studentů ve spolupráci mezi FI a firmou, studuje již 11 doktorských studentů. Takto vymezená podpora je podmínkou strategického partnerství. Podpora je ale možná i mimo rámec strategického partnerství v rámci nižších kategorií partnerství, jako v případě firmy TECHNISERV, spol. s r.o., která podporuje PhD studenta, se kterým spolupracuje na dílčích analýzách a studiích.

Nic z toho by nebylo možné bez intenzivní interakce spolupracujících firem s výzkumnými týmy a laboratořemi FI. V tomto ohledu se do spolupráce nejaktivněji zapojila výzkumná skupina CRoCS (Centre for Research on Cryptography and Security), Laboratoř softwarových architektur a informačních systémů (Lasaris), Centrum analýzy biomedicínského obrazu (CBIA), Laboratoř konstrukce a architektury číslicových systemů (EmLab), Centrum zpracování přirozeného jazyka (NLP), Výzkumná laboratoř Sitola a Laboratoř datově orientovaných systémů a aplikací (DISA).

Dalším oblíbeným kontaktem se studenty je organizace soutěží a inzerce stáží pro studenty a pracovních pozic pro absolventy. Právě nabídka stáží se dostává do popředí pozornosti jak firem, tak fakulty v rámci nových studijních programů FI MU, u nichž je stáž povinnou součástí studia. Navíc se jedná se o vítaný nástroj spolupráce, kdy jsou uplatněny znalosti studentů v praxi a zároveň se studenti seznámí s prací ve firemním prostředí. Velmi aktivním partnerem v tomto ohledu je firma IBM Global Services Delivery Center Czech Republic, s.r.o., která stáže nabízí každoročně více než desítce studentů. A malá R&D pobočka francouzské firmy Nexa Technologies CZ s.r.o. v loňském roce zapojila tři stážisty, kterým dokázala připravit individuální vymezení problému, které je schopen stážista úspěšně řešit dle svých časových možností a v době vymezené pro stáž.

Spolupráce má vedle výzkumné a výukové spolupráce i popularizační a kulturní přesah. Velmi populární Filmový festival FI podpořila firma Flowmon Networks v pozici generálního sponzora. Finanční podporu poskytly i společnosti Kentico Software, 24i Media, Red Hat Czech. Kiwi.com zpestřila festival věcnými cenami. Firmy Honeywell, Kentico, Seacomp, 24i Media aktivně pomohly s popularizací vědy v programu Noci vědců. Přilákat na FI nové zájemce o studium a zpestřit program během Dnů otevřených dveří pomohly Mycroft Mind, 24i Media, Honeywell, AHEAD iTec. Velmi nás těší dlouhodobý kladný vztah k alma mater ze strany Petra Palase, absolventa FI a zakladatele firmy Kentico, který podpořil i oslavy k 25. výročí FI, kdy svou přednáškou oživil Den absolventů.

Tímto bychom rádi poděkovali všem spolupracujícím firmám a zapojeným výzkumným laboratořím. Všem přejeme úspěšnou spolupráci i do budoucna, a těšíme se na nově vznikající aktivity, na které se můžete těšit i Vy.

Proto sledujte informační kanály FI, ať vám tyto události neuniknou!

Spolupráce za rok 2019 – fakta a čísla

S T R A T E G I C K Ý    P A R T N E R
Invasys a.s. Podporovaný Ph.D. student, spoluorganizátor soutěže o nejlepší bakalářskou a diplomovou práci v oblasti bezpečnosti IT a aplikované kryptografie.
Konica Minolta Business Solutions Czech, spol. s r.o. Přímá spolupráce se studenty Bc, Mgr a Ph.D. programů na témata blízká a aplikovatelná ve sféře umělé inteligence, strojového učení, Deep Learning, sémantických technologií.
Lexical Computing CZ s.r.o. Podpora 5 Ph.D. studentů v oblasti společného výzkumu. Každoroční zapojení do soutěže pro šikovné studenty FI.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Lexical Computing.
Red Hat Czech, s.r.o. Úspěšné vedení 9 bakalářských a 11 diplomových prací. V oblasti společného výzkumu podpora 3 Ph.D. studentů. Završen první rok práce na TAČR grantu AUFOVER.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Red Hat.
P A R T N E R
Honeywell, spol. s r.o. Úspěšně obhájeny 4 diplomové práce. Spolupráce v oblasti výzkumu na projektech AMASS (EU ECSEL) a společném TAČR grantu AUFOVER.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Honeywell.
IBM Global Services Delivery Center Czech Republic, s.r.o. Spolupráce na bázi studentských stáží, akce pro studenty a podpora centra jazykového vzdělávání a studijního oboru SSME.
InQool a.s. Aktivní zapojení do výuky včetně zajištění přednášek při výuce vývoje moderních uživatelských rozhraní.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - InQool.
Kentico software s.r.o. Vedle vedení závěrečných prací rozvíjení spolupráce v rámci Kentico Academy - jeden vývojový tým vytvořený ze studentů. Kentico je také partnerem filmového festivalu FI.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Kentico.
MONET +, a.s. Podporuje aktivitu studentů v rámci soutěže talentovaných studentů a spolupracuje s laboratoří CRoCS na FI.
TECHNISERV, spol. s r.o. Zapojení studenta Ph.D. studia, který se podílí na společných dílčích analýzách a studiích.
Y Soft Corporation, a.s. Vedle vedení závěrečných prací na Bc. a Mgr. stupni také podpora několika studentských soutěží, zapojení do výuky a příprava společného TAČR projektu.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Y Soft.
S M E   P A R T N E R
Flowmon Networks, a.s. Vedení závěrečných prací. Autor společně vedené bakalářské práce je nyní na dlouhodobé stáži v týmu experimentálního vývoje.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Flowmon.
GoodData s.r.o. Zapojení do vedení závěrečných prací a interakce s laboratoří, se kterou jsou témata navrhována.
Kiwi.com s.r.o. Aktivní spolupráce na bázi vedení BP/DP, aktivity pro studenty, spolupráce s jedním studentem v rámci soutěže pro talentované bakalářské studenty.
LOGEX Solution Center s.r.o. Spolupráce na několika běžících bakalářských pracích se studenty v oblasti zpracování dat.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - Logex.
Nexa Technologies CZ s.r.o. Vedle vedení bakalářských a diplomových prací probíhala spolupráce se třemi stážisty.
Novanta Česká republika s.r.o. Spolupráce v oblasti zadávání bakalářských a diplomových prací. Příprava přednášky do předmětu PA192.
Safetica Technologies, s.r.o. Aktivní vedení zhruba 5 závěrečných prací ročně, kdy asi polovina bývá vytvořená na míru. Spolupráce na bázi půlročních až ročních stáží, někdy kombinovaných s BP/DP.
SANEZOO EUROPE s.r.o. Nově navázáno členství v SPP a rozběhnutí spolupráce v oblasti bakalářských a diplomových prací.
SEACOMP s.r.o. Aktivní spolupráce formou závěrečných prací s aktuálně třemi aktivními studenty.
TESCAN Brno, s.r.o. Spolupráce v oblasti společného vedení bakalářských a diplomových prací.
Podrobnější informace najdete na stránce spolupráce FI - TESCAN.
Trusted Network Solutions, a.s. Vedle spolupráce formou společně vedených závěrečných prací (jedna diplomová práce oceněná cenou děkana) také zapojení do výuky.
Turing Technology s.r.o. Nově navázaná spolupráce v rámci SPP. Spolupráce na vývoji komplexního chatbota pro komunikaci o produktech Turing Technology v angličtině.
VF, a.s. Aktivní spolupráce na společném vedení diplomových a bakalářských prací ve spolupráci s laboratoří EmLab na FI.
Wereldo.com, s.r.o. Velmi aktivní rozjezd spolupráce v rámci SPP, podpořený zajímavým výzkumem a týmem ze 3 magisterských studentů, 1 doktorského studenta a 1 nového postdoc výzkumníka.
Loga SPP