VaV na FI

Scientific Research and Development

Not only do we teach computer science, we push the boundaries of knowledge forward

How to recognize a good faculty? It does top science. Just like we do at FI.

What is our recipe for premium results?

Research Groups

We focus on selected research topics and projects

Excellent Publications

We are one of the top Czech institutions

Links to Industry

We can do basic research and apply the results in practice

Doctoral Programme

We are constantly seeking and providing support for smart students

Research Areas Research Projects

Lectures, Informatics Colloquia, and News

 • Tuesday
  12 Oct

  Grants Week 2021 - interactive on-line conference

  Are you looking for more information on Horizon Europe (HE), the new European Framework Programme for Research and Innovation?
  Grants Week 2021 builds on the success of the four previous annual events. Grants Week aims to provide researchers and research support staff with practical and useful information about grant programs focusing on international grants, especially the European Commission Horizon EUROPE.
  Grants Week 2021 will host Dr. Sean McCarthy, a renowned expert on the EC programs who has been active as a researcher and scientific evaluator for 10 different EU R&D Programmes since 1980 with his presentation How to write a competitive proposal for Horizon Europe.
  The invitation also accepted some grants holders and representatives of TC CAS, GAČR, TAČR.   Date of event: 12. - 15. 10. 2021 The main language of the event is English, the registration is required.
  The event program and registration are possible here.
  Read more

  From 9:00 AM

 • Friday
  15 Oct

  Public lecture on the habilitation procedure - RNDr. Jan Sedmidubský, Ph.D.

  The lecture will be given at 12 AM on Friday 15 October in lecture room A218.
  The title of the talk: Action Recognition in Human Motion Data
  Abstract:  Human motion can be digitized using various capturing technologies into a discrete sequence of 3D skeleton configurations. Recognizing the type of performed actions in such spatio-temporal data is a desired task for a wide range of application domains. However, solving this task is difficult as the actions of the same type can be performed by different subjects in various styles, speeds, and initial body postures. In this talk, we will present fundamental action-recognition principles based on nearest-neighbor and deep-learning classifiers and discuss their advantages and disadvantages.
  Read more

  From 12:00 PM

 • Tuesday
  19 Oct

  Informatics Colloquium 19.10. Interactions between geometry, graphs and algorithms

  Informatics Colloquium 19.10. 2021, 14:00 lecture hall D2

  prof. Sergio Cabello, Faculty of Mathematics and Physics,  University of Ljubljana, Ljubljana, Slovenia

  Interactions between geometry, graphs and algorithms

  Abstract:  I will describe some of the interactions between graphs and geometry, many of them with an algorithmic slant. In particular, I will discuss the computation of maximum matching in graphs defined geometrically and problems in geometric optimization. Emphasis will be on breadth rather than depth and I will mention several open problems.

  Read more

  From 2:00 PM

 • Wednesday
  20 Oct

  Jak legislativní změny v AI ovlivní firmy a startupy?

  Intenzivní vývoj umělé inteligence a strojového učení s sebou nese zcela nové etické i právní otázky, kterým v minulosti věnovali hlavně autoři vědecko-fantastické literatury. Jenomže budoucnost je tady a právo si zcela jistě nevystačí pouze se třemi zákony robotiky. Jak tedy k umělé inteligenci přistupuje současná evropská legislativa? Jaké změny a regulace čekají na firmy, které nabízejí řešení z oboru umělé inteligence? Jak se na nejpodstatnější změny připravit a na co si dát pozor? I o tom budou mluvit špičkoví specialisté z oboru. Program:
  Jan Míča, vedoucí Oddělení evropské digitální agendy (ÚV): Představení návrhu Evropské komise k regulaci systémů AI (tzv. AI Akt), představení pozice ČR a aktuálního vyjednávání na úrovni EU,  Petr Očko, náměstek ministra sekce digitalizace a inovací (MPO): Prezentace iniciativ EU v oblasti umělé inteligence v programu Digitální Evropa (Evropská centra pro digitální inovace, Testovací a experimentální zařízení v AI) v kontextu ČR a rozbor návrhu evropské regulace AI z hlediska dopadů na podnikatelskou sféru.    Ondřej Ferdus (Svaz průmyslu a dopravy ČR): Představení činnosti Platformy pro umělou inteligenci SP ČR, představení pozice Platformy pro AI SP ČR k návrhu regulace AI s praktickými příklady dopadů na firmy. Možnosti zapojení firem do legislativního procesu na evropské a národní úrovni. Radim Polčák (MU): Diskuse smyslu a účelu plánovaných zákazů a certifikačních povinností a jejich možných praktických dopadů na vývojáře a investory v ČR.
  Na akci se můžete registrovat skrze webový formulář.
  Read more

  From 2:30 PM

News archive

"I'd like to thank our academics and students, particularly our doctoral students, for publishing work that has seen the Faculty of Informatics ranked first out of 55 institutions in the area in disciplinary comparisons published by IDEA CERGE in Oborová publikační výkonnost pracovišť výzkumných organizací v ČR v letech 2009-2013.

Jiří Zlatuška Prof. Jiří Zlatuška
FI MU Dean

Other R&D Activities

Administrative Information

Office for Research & Development & Doctoral Programmes

E-mail: research@fi.muni.cz