Ženy v IT – archiv článků

Aktuální články

Lucia Hradecká

Cenu Josepha Fouriera získala Lucia Hradecká

Lucia Hradecká, studentka doktorského studia FI, získala 2. místo v prestižní soutěži Ceny Josepha Fouriera a zároveň obdržela i cenu IT4Innovations za svou práci "Automatické zpracování biomedicínských obrazových dat pomocí hlubokého učení".

Cena Josepha Fouriera se uděluje za vynikající výzkum v oblasti aplikované matematiky a informatiky na památku významného francouzského matematika Josepha Fouriera. Cílem této soutěže je ocenit mimořádné vědecké práce zaměřené na umělou inteligenci, kyberbezpečnost, počítačové systémy a sítě, databázové systémy, interakci člověk-počítač, numerickou analýzu, programovací jazyky, softwarové inženýrství, grafiku, bioinformatiku a počítačovou teorii.

Lucia se svým projektem zaměřeným na biomedicínská data ukázala, jak hluboké učení může přispět k lepšímu pochopení a zpracování složitých obrazových dat, což má klíčový význam pro medicínské aplikace a diagnostiku. Výsledky jejího výzkumu se používají například při zjišťování příčin rakoviny prsu. Další ocenění – IT4Innovations, opravňuje Lucii k využití 250 000 výpočetních hodin na superpočítači v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě.

Sofija Maksovic

Cesta Sofije: Ze Srbska na FI MU, kde se zaměřuje na forenzní připravenost softwarových systémů

Přečtěte si inspirativní rozhovor se Sofijí, talentovanou studentkou ze Srbska, která se rozhodla studovat v České republice a již dosáhla mnoha úspěchů na FI MU. Její cesta od první návštěvy České republiky a Brna, během letní školy, až po ocenění „Cenou děkana za vynikající závěrečnou práci“, je plná odhodlání, tvrdé práce a inspirace.

Sofije pokračuje v magisterském studiu Softwarového inženýrství, podpořena stipendiem JCMM, a aktivně se podílí na výzkumném projektu „Forensic Support for Building Trust in Smart Software Ecosystems“. Tento projekt, na kterém spolupracuje s Barborou Bühnovou a Lukášem Daubnerem, se zaměřuje na návrh metodik pro forenzní připravenost softwarových systémů a přináší významné výsledky oceňované na mezinárodní úrovni.

Aktuálně Sofije studuje v Itálii na University of Salerno v rámci programu Erasmus, kde si rozšiřuje své znalosti a poznává novou kulturu. Její odhodlání a úspěchy jsou inspirací pro všechny zájemce o informatiku a výzkum. Přečtěte si celý rozhovor a nechte se inspirovat její příběhem.

Celý rozhovor se Sofijí si můžete přečíst v  článku na webu FI.

Kathryn Hess Bellwald

Profesorka Kathryn Hess Bellwald a výzkumná síť Women in Topology

Dne 17. dubna 2024 přednášela na téma "Topological Perspectives on Networks" na MUNI Seminar Series profesorka Kathryn Hess Bellwald z École Polytechnique Fédérale de Lausanne.

Profesorka Hessová, proslulá svým výzkumem v oblasti algebraické topologie, překlenula propast mezi složitými matematickými teoriemi a konkrétními možnostmi využití. Díky svému zapojení do projektu Blue Brain aplikuje topologické poznatky na složité mozkové sítě, čímž posouvá naše chápání v oblasti neurověd. Jako zakladatelka mimoškolního Eulerova kurzu pro děti inspiruje mladé talenty a vychovává novou generaci matematiků ve Švýcarsku. Kromě toho aktivně podporuje své kolegyně prostřednictvím iniciativ, jako je výzkumná síť Women in Topology, čímž dokazuje své odhodlání vytvářet inkluzivnější a vstřícnější vědeckou komunitu.

Více informací o výzkumné síti Women in Topology (WIT) naleznete ZDE.

Celý rozhovor s profesorkou Hessovou včetně ocenění její přednášky a návštěvy na FI od profesora Daniela Král‘e si můžete přečíst v  aktualitách na webu FI.

Anna Řechtáčková

Anna Řechtáčková získala ocenění Brno Ph.D. Talent

Anna Řechtáčková absolvovala bakalářský program Aplikovaná informatika a následně magisterský program Teoretická informatika na Fakultě informatiky MU. Od roku 2023 zahájila doktorské studium se zaměřením na automatizované metody pro podporu výuky programování pod vedením doc. Mgr. Radka Pelánka, Ph.D.

Do Brno Ph.D. Talent se přihlásila s projektem na téma Developing Automatic Methods for Teaching Code Quality in Introductory Programming. Hledá způsoby, jak automaticky dávat zpětnou vazbu na kvalitu kódu začátečníků. „Zkoumám, které problémy jsou u nich časté a důležité, jak tyto problémy detekovat a jak studenty navést správným směrem k jejich opravení. Nástroj EduLint, který k tomu vyvíjím, se už teď používá v předmětech na FI a v Korespondenčním semináři z informatiky. Právě ho také přidáváme do výukového prostředí Umíme informatiku, které se používá na základních a středních školách,” vysvětluje.

Její výzkum pomáhá například při hodnocení domácích úkolů a řada studentů tak dostává zpětnou vazbu, kterou jim předtím nikdo neměl kapacitu dávat. V doktorátu si zároveň plní přání pracovat na něčem, co pomáhá lidem a šetří jim čas.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě 11. 2. 2024

Prof. Ivana Černá byla oceněna medailí MUNI

U příležitosti 105. výročí založení Masarykovy univerzity byly 31. ledna 2024 ve Velké aule Karla Engliše na Právnické fakultě MUNI předány medaile MUNI osobnostem Masarykovy univerzity a významným představitelům vědy, kultury, vysokého školství i veřejného života. Stříbrnou medailí byla oceněna prof. Ivana Černá.

Prof. Ivana Černá, vedoucí Katedry teorie programování FI, působí na FI od jejího založení v roce 1994. Za tuto dobu dosáhla řady vědeckých úspěchů a rovněž se významně podílela na rozvoji MU z pozice prorektorky pro informační technologie (2006–2011) a poté i pro studium (2011–2015). Na univerzitě i na fakultě zastává a zastávala řadu významných rolí, mj. členství v akademických senátech, vědeckých radách, Radě pro vnitřní hodnocení MU a Etické komisi MU. Klíčovou roli má rovněž ve výuce. Je úspěšnou řešitelkou a spoluřešitelkou řady výzkumných projektů, např. Centrum excelence pro kyberkriminalitu, kyberbezpečnost a ochranu kritických informačních infrastruktur nebo Modulární distribuovaná robotická platforma. Je autorkou či spoluautorkou více než sta publikací v oblasti teorie komunikace a paralelních systémů a formální verifikace.

Informatické kolokvium FI s inspirativními ženami v IT

Informatické kolokvium FI s inspirativními ženami v IT

Cílem kolokvií pořádaných FI je představit současný výzkum z různých oblastí informatiky širokému publiku v rámci fakulty. Více informací o kolokviích naleznete ZDE.

23.4.2024 - Assoc. Prof. Laura Sanita' z Università Bocconi v Miláně.

12.12.2023 - prof. Monica Dragoicea z Polytechnické univerzity v Bukurešti, téma "Smart services, explainable AI, and smart visualisations".

9.5.2023 - Mgr. Kamila Urban, PhD. z Karlovy Univerzity, téma "Metacognition within self-regulated learning".

14.3.2023 - doc. Jana Tůmová z KTH Královského technologického institutu ve Stokholmu.

20.9.2022 - dr. Maria Luján Ganuza z Universidad Nacional del Sur v Argentině, téma: Lossless Multidimensional Visualization: an introductory talk.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě 11. 2. 2024

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě 11. 2. 2024

Tématem letošního mezinárodního dne žen a dívek ve vědě je "Women in Science Leadership: a New Era for Sustainability".

Ve dnech 8.-9. února 2024 proběhlo v sídle Organizace spojených národů v New Yorku 9. shromáždění k mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě. Koncept a program letošního shromáždění jakož i výstupy z předchozích let naleznete na stránkách https://www.womeninscienceday.org/.

Na 9. shromáždění se sešli odborníci z celého světa, vysocí vládní úředníci, zástupci mezinárodních vědeckých organizací, vědci a vědkyně z celého světa, aby diskutovali o vedoucí úloze žen při dosahování tří pilířů udržitelného rozvoje, a to ekonomické prosperity, sociální spravedlnosti a ochrany životního prostředí.

Webinář FI o o rostoucí roli diverzity v IT

Webinář FI o rostoucí roli diverzity v IT

Ve světě, který je stále více poháněn technologiemi, lze digitální inovace a kreativitu jen stěží plně využít, pokud je vytváří jen malá část populace. V této souvislosti se často objevuje otázka - proč si dívky vybírají konkrétní zájmy, studijní programy a povolání jako alternativu informatiky nebo informačních technologií? Jaké jsou motivátory a přínosy těchto alternativ, které IT postrádá? Náš webinář se zaměřuje na rostoucí úlohu rozmanitosti v IT, včetně některých zjištění z nedávných studií na toto téma. Probereme účinné strategie, jak učinit IT inkluzivnější a otevřenější různým talentům. A podělíme se o zkušenosti získané v souvislosti se zapojením většího počtu dívek do IT, včetně poznatků a strategií týkajících se konkrétně akademického prostředí.

Záznam z webináře s doc. Ing. RNDr. Barborou Bühnovou, Ph.D., proděkankou FI, můžete shlédnout ZDE.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě 11. 2. 2023

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě 11. 2. 2023

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na konci roku 2015. Má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti.

Říká, se že v IT je žen jako šafránu. Na FI tak tomu není, např. mezi PhD studenty je 29 % žen. V 1. ročníku doktorského programu studuje i Mgr. Lucia Hradecká, vítězka programu „Brno Ph.D. Talent 2022“ (stipendijní program města Brna pro 25 nejlepších talentů z řad studentů doktorských programů, kteří přesvědčí odbornou komisi o výjimečnosti svých výsledků a kvalitách navrženého vědeckého projektu).

Příručka Mateřská, otcovská a rodičovská dovolená v kostce

Příručka Mateřská, otcovská a rodičovská dovolená v kostce

V prosinci 2022 byla vydána aktualizovaná příručka MU Mateřská, otcovská a rodičovská dovolená v kostce.

Příručka má za cíl poskytnout rodičům na MU ucelené informace na jednom místě a provázet je od těhotenství, přes mateřskou dovolenou, následně pak rodičovskou dovolenou a také otcovskou dovolenou až po návrat zpět do pracovního procesu.

Příručku si můžete stáhnout ZDE.

V této souvislosti doplňujeme, že MU spolupracuje s miniškolkou Elánek (v budově MU na Komenského nám. a v univerzitním kampusu Bohunice), do níž mají zaměstnanci MU možnost umístit své děti. Více informací naleznete na webových stránkách ELÁNKU.

Kurzy Genderová rovnost v instituci a plány genderové rovnosti I a II

Kurzy Genderová rovnost v instituci a plány genderové rovnosti I a II

Chcete se dozvědět více o genderové rovnosti? Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR nabízí kurzy genderové rovnosti, které jsou koncipovány jako e-learningové, veřejně dostupné vzdělávání pro zájemkyně a zájemce z vysokých škol a výzkumných organizací v České republice.

Přihlásit do kurzu se můžete ZDE.

Monitorovací zpráva o postavení žen ve vědě

Monitorovací zpráva o postavení žen ve vědě

Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR vydalo v prosinci 2022 Monitorovací zprávu o zastoupení žen ve vědě a výzkumu za rok 2020. V ní mapuje postavení žen ve vědě a inovacích v České republice. Zprávy vydává každoročně už od roku 2005.

Monitorovací zprávu si můžete stáhnout ZDE.

Inspirativní ženy na FI

Inspirativní ženy na FI

Chceme motivovat a inspirovat ženy, které zvažují kariéru v IT. Připravujeme proto medailonky na téma "co mě baví a naplňuje na vědě na FI" a "co mě baví na práci v oblasti IT na FI" s inspirativními ženami na naší fakultě, a to na všech čtyřech katedrách, CERIT a Centru výpočetní techniky. Tyto medailonky budeme průběžně doplňovat.

Moc děkujeme všem zapojeným kolegyním a studentkám doktorského studia za spolupráci.

Plán genderové rovnosti MU

Plán genderové rovnosti MU

MU realizuje pro podporu genderové rovnosti rozmanitá opatření jako součást strategického závazku univerzity vzhledem k principům transparentnosti, rovnosti a zodpovědnosti a současně vzhledem ke sladění pracovního a osobního života všech svých zaměstnanců a studentů. Tento závazek naplňuje na úrovni svých součástí a prostřednictvím aktivit univerzity jako celku. Vše probíhá na základě Plánu genderové rovnosti MU (Gender Equality Plan) na období 2022–2024.

Grantové schéma CAREER RESTART

Grantové schéma CAREER RESTART

Grantová agentura MU realizuje od roku 2020 grantové schéma CAREER RESTART, jehož cílem je vytvořit podmínky pro začlenění vědeckých pracovnic a pracovníků po přerušení kariéry, například v důsledku rodičovské dovolené, do výzkumných týmů na MU. Granty CAREER RESTART usnadní a urychlí návrat mladých talentovaných vědkyň a vědců k produktivní vědecké kariéře a zvýší tak procento jejich zastoupení v samostatných/seniorních vědeckých pozicích. Podrobné informace naleznete ZDE.