Ohlédnutí za Dnem s průmyslovými partnery Fakulty informatiky MU, podzim 2020

Barbora Bühnová, Renata Vévodová a Eva Matějková, 17. 11. 2020

Den SPP podzim 2020 Ve čtvrtek 12. listopadu 2020 se na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity (FI MU) uskutečnil již tradiční Den s průmyslovými partnery (Den SPP) - celodenní akce, která nabízí studentům a dalším zájemcům o dění na FI MU možnost seznámit se s tím, jak probíhá spolupráce FI MU s firmami ve Sdružení průmyslových partnerů (SPP) FI a dozvědět se tak více o možnostech jak se aktivně zapojit do propojení univerzity se světem praxe a jak ze spolupráce těžit.

Tentokrát poprvé proběhla tato tradiční akce netradičně online a novém formátu. Online podoba byla dána okolnostmi a omezením v souvislosti s pandemií COVID-19. Rozhodnutí předcházela diskuse, zda vůbec a jak by se setkání mohlo konat, a pro organizační tým se stal online formát nemalou výzvou. Navrženému řešení byli nakloněni i zástupci firem, a především díky jejich aktivní spolupráci a podpoře byla organizace úspěšná, o čemž vypovídá i vysoká účast a krásné zpětné vazby.

Vedle online podoby byl velkou změnou i upravený formát celé akce, který nám díky virtuálnímu prostoru dal možnost zařadit do programu 8 paralelních workshopů firem, které doprovázely tématické bloky (vystoupení a diskuzí) a online stánky firem. Na návrhu nové struktury programu Dne s průmyslovými partnery se svými připomínkami a nápady podíleli i studenti a návštěvníci minulých setkání, kteří se na jaře zapojili do průzkumu k efektivním formám spolupráce FI MU s průmyslovými partnery.

Den SPP podzim 2020 Na akci se registrovalo celkem 275 studentů a studentek nejen z Fakulty informatiky. Mezi registrovanými byli i studenti partnerských středních škol, Ekonomicko-správní fakulty, Přírodovědecké fakulty, a několik hostů z Magistrátu města Brna. Velmi vstřícně reagovala ESF MU a propagovala akci na svých sítích.

Program byl rozdělen do 4 hlavních tématických bloků, vedený přes platformu Zoom. Dále měli studenti a návštěvníci možnost setkat se se zástupci firem prostřednictvím “online stánků” na platformě Discord. A třešničkou byly tematické workshopy z dílen samotných firem.

Blok 1 se věnoval Příkladům úspěšné spolupráce (z pohledu firem i laboratoří FI MU). Moderátorské role se ujala Barbora Bühnová, proděkanka pro vztahy s průmyslem Fakulty informatiky. Do diskuse byli pozváni Václav Matyáš, proděkan pro vztahy s absolventy a celoživotní vzdělávání, který v tomto bloku vystoupil především jako vedoucí laboratoře CRoCS, která s firmami nejen v SPP FI velmi úzce a úspěšně spolupracuje již mnoho let. Dále se zúčastnil Jakub Pavlák z Y Soft, Zdeněk Eichler z Konica Minolta Laboratory Europe, Pavel Minařík z Flowmon Networks a Zdeněk Matěj z laboratoře EmLab. Blok přilákal přes 80 účastníků, kteří mohli, jako ve všech blocích, pokládat své dotazy prostřednictvím sli.do a dozvědět se, co zajímá je konkrétně, a zároveň se tak aktivně podílet na struktuře diskuse. Studenti dostali tipy, jak se zapojit do spolupráce a rozvíjet se v tématech svého zájmu, či jak si najít téma závěrečné práce, jak využít potenciálu soutěže pro talentované studenty, či že spolupráce je výsledkem aktivního přístupu studenta, který se sám zajímá o možnosti a příležitosti. Videozáznam je ke shlédnutí zde.

Anketa - workshopy firem Blok 2 na téma Jaké znalosti a dovednosti jsou ceněné v praxi a studentům/absolventům často chybí byl speciální násobně, neboť se jednalo o panelovou diskusi a z pohledu registrovaných jednoznačně o Blok s co největším očekáváním - a to dle ohlasů stoprocentně naplnil. V průměru blok shlédlo 100 účastníků na platformě Zoom a další desítky ho sledovaly přes online stream na facebooku Fakulty informatiky MU. Moderátorské role se ještě jednou ujala Barbora Bühnová, proděkanka pro vztahy s průmyslem z Fakulty informatiky, a k sobě přizvala další zajímavé hosty jako byl Jiří Kůr z Invasys, Ondřej Gabrhelík AHEAD iTec, Miloš Minařík ze Safetica a Kamil Řezníček z Kentico. Diskuse byla živá, věcná a zajímavější ještě více o to, že neřešila jenom samotné technické dovednosti, jak se primárně čekalo, ale dotkla se výrazně měkkých dovedností. Zástupci firem uvedli, že technické dovednosti jsou schopné pracovníky doškolit podle potřeby, ale přidaná hodnota studenta je nový, inovativní a aktivní pohled na věc, a důležitá je schopnost práce v týmu, samostatnost a komunikace. Několikrát byla vyzdvižena i důležitost šíře znalostí, kterou studentům dává právě univerzita, a to i formou teoretických předmětů. Vzhledem k tomu, že mezi diskutujícími byli i absolventi Fakulty informatiky, dotkla se diskuse i vybraných předmětů, které by určitě měli studenti vzít v potaz, jak je důležité získat minimální pracovní zkušenost již během studia, proč se nebát oslovit firmy již během studia a jak vytěžit ze studia a spolupráce maximum. Studenti se zajímali o minimální znalosti, které firmy požadují, kdy je vhodné se o pozici přihlásit, na jakou výši úvazku a co lze ze strany firmy očekávat. A informace o průběhu přijímacího řízení podtrhly už tak informacemi nabitý blok. Videozáznam je ke shlédnutí zde.

Blok 3 se věnoval především organizaci stáží a částečně vedení závěrečných prací. Moderátorské role se ujala Alena Hooperová, koordinátorka studijních stáží na Fakultě informatiky. K sobě přizvala zástupce z firem, kteří aktivně přijímají fakultní stážisty: Mateje Hrušovského z Red Hat, Filipa Křivánka ze SEACOMP, Lenku Stříteskou z Artin a Miloše Jakubíčka z Lexical Computing. A k nim se přidala i stážistka Jana Applová. Blok byl veden formou panelové diskuse a v průměru 52 studentů se aktivně zapojilo svými dotazy. Zejména je zajímaly podmínky stáže, požadavky ze strany fakulty a z druhé strany od firem. Studenty zajímalo i postavení stážisty vs. zaměstnance z pohledu finančního, výhody, flexibilita, možnosti dalšího růstu. Videozáznam je ke shlédnutí zde.

Do Bloku 4 byli pozvaní absolventi Fakulty informatiky, aby se podělili o svůj příběh absolventa, který prošel spoluprací FI a firem. Moderoval Václav Matyáš, proděkan pro vztahy s absolventy a celoživotní vzdělávání, a svými velmi zajímavými vstupy mu sekundovali Richard Granec (Honeywell), Patrik Majerčík (InQool), Ivo Kulhavý (IBM) a Jaroslav Tomeček (GoodData). I tento závěrečný blok aktivně sledovaly desítky účastníků. Blok se vyznačoval vynikajícími řečníky, kteří měli co říct, jejich příběhy byly poutavé, a především reálné. V rámci sdílení svých zkušeností se výrazně dotkli i praktických otázek toho, co jim studium na Fakultě informatiky dalo, což se krásně potkalo i s podanými informacemi v Bloku 2. Videozáznam je ke shlédnutí zde.

Vedle hlavního programu se konaly tematické workshopy, které pro účastníky připravili zástupci firem. Studenti se tak mohli zúčastnit workshopu z dílny Konica Minolta, Lexical Computing, Kentico Software, Y Soft Corporation, Flowmon Networks, Novanta a NXP Semiconductors.

Studenti nepřišli ani o tradiční setkání se zástupci firem na stáncích jak je znají, tentokrát ale nově online na platformě Discord. Dle zpětné vazby od studentů velmi dobře zpracované, funkční a všechna vlákna aktivní. Návštěvnost těchto online stánků, kde měli studenti pro kontakt se zástupci firem možnost využít jak text chatu tak voice chatu, se pohybovala okolo 115 účastníků.

Závěrem lze říci, že se zcela nový Den s průmyslovými partnery vydařil nad všechna očekávání, o čemž svědčí i velmi povzbuzující zpětná vazba, ve které si účastníci cení “výbornou technickou i obsahovou kvalitu jak moderace, tak vystoupení zástupců firem”, chválí “celý organizační tým, myslím, že to celé zvládli bravůrně a připravili skvělý program, ve kterém nebyly žádné nedomyšlené věci ani technické či jiné problémy”. Velkou chválu adresují na Blok 2 se slovy “Za ten veľká vďaka. Dozvedela som sa tam množstvo prínosných informácií, určite ho zaraďte aj v budúcnosti. Samozrejme vďaka organizátorom aj jednotlivým zástupcom firiem za ochotu a príjemné vystupovanie.” Ale také na další bloky, jako například na Blok 4 se slovy “Diskuze s absolventy, kteří pracovali během studia, mi dala novou motivaci dál studovat. Připomněla mi, že práce a škola nejsou zdaleka výlučné.” A chválily i nápad s workshopy a online stánky.

Máme radost, že jsme opět posunuli hranice spolupráce do další roviny a že jsme se opět přesvědčili o tom, jak skvělé partnery sdružujeme!