News and events archive

From the faculty

We have found the news item only in Czech language.
 • Title image

  Magdaléna Kejstová: Na FI mě zaujalo propojení techniky a umění

  Tvář Magdalény můžete znát z letošní brožury pro uchazeče Studuj na Fakultě informatiky.  A tak jsme se ji rozhodli vyzpovídat.

  Od malička ji zajímalo umění a kreslení, ale také věděla, že chce dělat něco technického, proto jí jako jasná volba přišla architektura. Měla však pochybnosti, jestli se zvládne živit na volné noze, prezentovat a prodávat svoje návrhy na trhu a začala se poohlížet po dalších možnostech.

  Od sestry zjistila, že na Fakultě informatiky MU se dá studovat počítačová grafika i grafický design. „Bála jsem se jestli budu zvládat informatiku. Ale nakonec to bylo v pohodě, hlavně díky tomu, že se šlo na fakultě úplně od začátku. Studium mi první měsíce hodně ulehčovaly základy, které jsem měla ze střední školy. V matematice jsme také asi polovinu látky prvního semestru dělali už na gymnáziu,” říká Magdaléna alias Megi.

  „Určitě bych všem vzkázala nebojte se informatiky, i když jste jí na střední moc neměli.”

  Věděla také, že na Masarykově univerzitě, a speciálně na Fakultě informatiky, je celkem velká volnost rozvrhu. „Můžete si zapsat předmětů víc nebo míň, něco předběhnout, podle toho, jak se vám to zrovna hodí, jestli plánujete Erasmus nebo nějakou pracovní stáž. A to se mi líbilo.”

  Podala si nakonec jen 1 přihlášku – hezky online

  „Nakonec jsem se našla ve specializaci počítačová grafika a podala si pouze jednu jedinou přihlášku na vysokou školu. Bylo moc fajn, že to bylo všechno elektronické. Nebylo třeba nic posílat poštou a podobně, a to se mi líbilo. Mohla jsem se taky proklikat studijním katalogem až na úroveň popisků jednotlivých předmětů.” Dnes jsem za toto rozhodnutí moc ráda. Baví mě kombinace programování a práce s grafikou. Původní ostýchavost prezentovat už jsem na FI dávno překonala.

  „Informatické vzdělání mi dává záruku skvělého pracovního uplatnění a zároveň možnost tvořit.”

  Na první týdny na fakultě vzpomíná Megi s úsměvem. „Byla jsem vystrašená, bylo tu hodně lidí, všichni nás strašili, že máme úkoly dělat průběžně, jinak se z toho zblázníme, musela jsem se zorientovat v informačním systému a občas jsem se ztratila ve škole. Nicméně s tím vším mi byly moc nápomocné Prvákoviny. I proto jsem dnes ráda jednou z jejich lektorek.

  Co bylo pro tebe výzvou?
  „Ze začátku jsem byla vystrašená ze zkoušek. Brala jsem je hodně vážně. Nicméně časem jsem zjistila, že vyučující na FI jsou velmi přátelští a člověk se tu cítí rovnocenně, ne jen jako nějaké číslo v databázi. Taky se mi moc líbí, že se tu dává šance mladým lidem učit semináře. Učí je potom lidi, kteří jsou nadšení do toho učit, rádi se na to připravují. A my jim rozumíme lépe, protože mluví našim jazykem a pamatují si, jak s tím před pár lety taky zápolili. Nebojíme se jich na nic zeptat.“ (pozn. red.: viz Teaching Lab)

  A jaké máš plány teď?
  „V létě jsem dokončila bakaláře a teď jsem nastoupila do navazujícího magisterského programu Vizuální informatika. Současně k tomu pracuji ve firmě Daite, kde se zabývám návrhem systému. Firma je členem Sdružení průmyslových partnerů Fakulty informatiky a má kancelář u nás v budově. Můžu si tak odběhnout do práce mezi přednáškami.”
  Attachments