Archiv zpráv a událostí

Z fakulty

  • Obrázek

    Jan Křetínský získal prestižní ERC Consolidator Grant. Svůj výzkum bude realizovat na FI MU

    Evropská výzkumná rada (ERC) podpoří výzkum profesora Jana Křetínského prostřednictvím ERC Consolidator Grantu. Projekt s názvem Intelligence-oriented verification and controller synthesis bude řešit na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, kam se před dvěma lety vrátil díky podpoře MASH grantu (MUNI Award in Science and Humanities). Před příchodem zpět na FI MU působil Křetínský na Technické univerzitě v Mnichově.

    „Získání nejprestižnějšího evropského grantu vnímám jako velké ocenění své předchozí práce i jako potvrzení, že směr, kterým svůj výzkum vedu, má velký potenciál. Rád bych tímto oslovil i šikovné studenty na FI, kteří by měli o tento výzkum v našem LiVe Lab zájem,“ uvedl Jan Křetínský.

    Cílem projektu je vyvinout formální metody pro ověřování systémů plánování v oblasti umělé inteligence. Tyto systémy hrají zásadní roli například v robotice, autonomním řízení nebo řízení složitých procesů. Výzkum propojí poznatky z teorie automatů, teorie her, logiky a strojového učení a jeho ambicí je výrazně posílit možnosti ověřování spolehlivosti a bezpečnosti AI systémů.

    Jsme rádi, že se Jan Křetínský rozhodl realizovat svůj výzkum právě u nás. Na FI MU se vrátil po několika letech v Německu, kde vedl výzkumnou skupinu na Technické univerzitě v Mnichově. Doktorát získal tam i na Masarykově univerzitě. Během studia byl také oceněn stipendiem Brno Ph.D. Talent na podporu nadějných výzkumných talentů, doktorandské soutěže organizované JCMM (Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu). Jeho odborné zaměření zahrnuje formální metody, analýzu pravděpodobnostních systémů a teoretickou informatiku.

    Předávání cen Neuron 2024

    V roce 2024 obdržel Cenu Neuron pro vědce v oblasti počítačových věd, a to za přínos v oblasti verifikace systémů umělé inteligence a bezpečnosti složitých programů. ERC Consolidator Grant v hodnotě dvou milionů eur, který nyní získal, se uděluje na pět let výzkumníkům, kteří si již vybudovali vlastní výzkumnou skupinu a prokazují potenciál vědeckého lídra.

    Profesoru Křetínskému gratulujeme a těšíme se na výsledky výzkumu, který může ovlivnit budoucnost vývoje bezpečné a spolehlivé umělé inteligence.

    Další detaily k získanému grantu přináší článek v Magazínu M.

     

    Autorka: Marta Vrlová, Oddělení vnějších vztahů a spolupráce s partnery FI MU

    Foto: Archiv FI MU a Lukáš Bíba

    Přílohy
    Původní zpráva na Vývěsce v IS.