Aisa

Aisa.fi.muni.cz je počítač Dell PowerEdge R930 se čtyřmi šestnáctijádrovými procesory Intel® Xeon® E7-8860 v3 pracujícími na 2200 MHz (turbo 3200 MHz). Každé jádro má 256 KiB L2 cache, každý procesor 40 MiB sdílené L3 cache. K počítači jsou připojeny čtyři 480GB SSD disky v konfiguraci RAID-10. Do sítě je připojen rychlostí 10 Gbit/s full-duplex. Operační paměť je 512 GiB ve třiceti dvou PC4-17000 modulech. Počítač se fyzicky nachází v klimatizovaném sále datacentra Fakulty informatiky.

Na Aise běží operační systém Red Hat Enterprise Linux verze 7.

Každý student i učitel FI má na tomto počítači účet. Počítač je primárním studentským serverem. Na tomto počítači může každý uživatel přijímat elektronickou poštu. Uživatelům se připojuje domovský adresář z fileserveru home.fi.muni.cz, stejně jako na ostatních stanicích v počítačové hale a učebnách. Uživatel tak, bez ohledu na to, kde sedí, má vždy tentýž domovský adresář.

Na Aise dále běží studentský a fakultní webový server a také POP3 a IMAP4 server.

Původ jména

Jméno Aisa pochází z řecké mytologie: Aisa (druhý pád Aisy) – jedna z bohyň osudu. Považovala se obvykle za bohyni toho osudu, jehož strůjcem je si sám člověk.

Vojtěch Zamarovský: Bohové a hrdinové antických bájí