Ženy v IT – archiv medailonků

Ženy v IT (zpět na hlavní stránku)

Mgr. Magdaléna Kejstová (foto) RNDr. Magdaléna Kejstová
studentka 3. ročníku doktorského studijního programu, odborná pracovnice ve výzkumu

Katedra vizuální informatiky

Moje studijní cesta na FI začala bakalářským studiem, které bylo mou první a jedinou volbou po střední škole. Hlavním důvodem bylo, že jsem měla možnost kombinovat předměty ze všech fakult a získat širší rozsah znalostí nad rámec mého základního studijního programu. Studovala jsem Vizuální informatiku a nyní mi doktorské studium umožňuje kombinovat více oborů v jednom projektu - UX design, vizualizace, hry a vývoj. Projekt, na kterém pracuji pod vedením Priv.-Doz. Dipl.-Ing. Dr. Simone Kriglstein ve spolupráci s Austrian Computer Society a Univerzitou v St. Poltenu, s názvem Vis4School, je zaměřen na vývoj digitálních výukových materiálů. Tyto materiály, včetně animací, výukových videí a edukativní hry, jsou určeny k výuce středoškolských studentů o vizualizacích dat - jak je interpretovat a konstruovat. Na naší laboratoři oceňuji svobodu a přátelské pracovní prostředí spolu s nekonečnými možnostmi učit se novým věcem. (31.1.2024)

RNDr. Zuzana Nevěřilová (foto) RNDr. Zuzana Nevěřilová, Ph.D.
odborná asistentka

Katedra strojového učení a zpracování dat

FI vyplňuje většinu mého života. Byla to moje první volba po střední škole kvůli oboru zpracování přirozeného jazyka. Jsem hrdou absolventkou a po několika letech v průmyslu jsem se sem ráda vrátila. Díky rozmachu neuronových sítí se můj obor výrazně změnil a začal zajímat mnoho lidí i mimo informatiku. Baví mě sledovat tyto proměny a zároveň je velkou výzvou zůstat stále v obraze. Na FI oceňuji, že můžu dál rozvíjet svoje dovednosti. Také je skvělé, že si můžu vybrat zůstat u informatiky nebo ji aplikovat jinde. Ve zpracování přirozeného jazyka spojujeme informatiku s jinými obory, a zjišťujeme, jak neinformatici přemýšlejí. Dokážeme díky tomu řešit problémy, o kterých jsme nevěděli, že někoho trápí. Nejdůležitější v práci jsou však pro mě lidé kolem mě a těch inspirativních je na FI opravdu mnoho. (9.10.2023)

Barbora Bühnová (foto) doc. Ing. RNDr. Barbora Bühnová, Ph.D.
proděkanka pro vnější vztahy a spolupráci s partnery, docentka

Katedra počítačových systémů a komunikací

Na FI si velmi cením prostředí a podpory pro špičkový výzkum. K podpoře, která je pro mě a můj tým klíčová, patří možnost cestovat a spolupracovat s odborníky z celého světa. Dává mi to možnost být součástí mezinárodní vědecké komunity a aktivně se podílet na organizaci vedoucích konferencí v mém oboru, kterým jsou softwarové architektury a aspekty důvěry v komplexních autonomních systémech. Dalším cenným prvkem na FI je pro mě svoboda ve směřování výzkumu, která je důležitá pro udržení relevance výzkumu jak ve vazbě na aktuální vědecké poznání, tak ve vazbě na potřeby praxe, se kterou jsme úzce v kontaktu díky Sdružení Průmyslových Partnerů FI MU, které mám tu možnost vést. Díky této svobodě jsem v posledních letech měla příležitost podílet se i na několika vědeckých studiích pro podporu zvyšování zájmu dívek o informatiku (ve spolupráci s Czechitas), což je téma, o kterém nyní často přednáším i na mezinárodních konferencích, přestože je stranou mého hlavního výzkumu. (11.2.2023)

RNDr. Karolína Dočkalová Burská (foto) RNDr. Karolína Dočkalová Burská
specializovaná pracovnice

Centrum vzdělávání, výzkumu a inovací v informačních a komunikačních technologiích

Hlavní přínos mého studia a výzkumné pozice vidím v možnosti seberealizace. Běžnou praxí na FI je spolupráce na různorodých projektech i napříč obory a mimo ČR. Věnuji se vizuální analytice pro vzdělávání v kyberbezpečnosti a v této oblasti dokončuji také svoje doktorské studium. Baví mě věnovat se práci, která pro mě má smysl, může mě někam posunout a kde se můžu rozvíjet a hledat vlastní cesty. A pokud se chce člověk dostat ze své sociální bubliny a nebojí se vystoupit z komfortní zóny, je spousta příležitostí v rámci workshopů, stáží nebo konferencí díky možnosti cestovat na tato mezinárodní setkání a bavit se tak s lidmi, kteří jsou zapálení do svého oboru a mohou přispět k otevření nových perspektiv a příležitostí. V neposlední řadě taky můžu pomoct směrovat další studenty, ať už formou výuky nebo vedením závěrečných prací, hledat, co je baví a pomoct jim najít smysluplné uplatnění. (11.2.2023)

Mgr. Blahošová a Mgr. Lebedíková (foto) Mgr. Jana Blahošová
Mgr. Michaela Lebedíková
výzkumné pracovnice

Katedra strojového učení a zpracování dat

Na FI pracujeme jako sociální vědkyně v interdisciplinárním týmu, který se zabývá dopadem technologií na well-being uživatelů. Momentálně jsme součástí projektu GAČR EXPRO Modeling the future: Understanding the impact of technology on adolescent’s well-being (více o tom, co konkrétně děláme na FI ZDE). V tomto projektu máme možnost propojovat naši expertízu sociálních vědkyň s kolegy informatiky, čehož si na naší práci ceníme nejvíce. Společně jsme například vyvíjeli unikátní mobilní aplikaci určenou ke sběru objektivních dat z telefonů adolescentů, kterou si pak naši participanti stahovali do mobilů z Google Play. Za fascinující považujeme i spolupráci v oblasti machine learningu. Na základě sociálně-vědních poznatků jsme připravili anotační manuály a školili anotátory, kteří pak v konverzacích adolescentů hledali výskyty rizikového chování a sociální podpory. Naši kolegové informatici na těchto datech poté natrénovali machine learning modely, které mají potenciál tyto jevy detekovat v běžné konverzaci. (11.2.2023)

Iris Kico (foto) Iris Kico, Ph.D.
absolventka doktorského studijního programu

Katedra strojového učení a zpracování dat

As a PhD student at FI, I appreciate the opportunity to work in a supportive environment where I have freedom in my research that combines different research areas, like human-computer interaction, data analysis, and machine learning. During my PhD studies, I have had the chance to use high-end equipment for experiments. However, more importantly, I have met and worked with many great colleagues and scientists. I have participated in and contributed to several projects where I had an opportunity to travel, present my work at international conferences, and widen my knowledge. Another great thing about FI is that the PhD students are financially supported, and their work is well recognized. I am grateful to be a part of this great community where I have always felt seen and welcome. (11.2.2023)