Podpora diverzity

spp podzim (foto)

MU realizuje rozmanitá opatření pro podporu genderové rovnosti jako součást strategického závazku univerzity vzhledem k principům transparentnosti, rovnosti a zodpovědnosti a současně vzhledem ke sladění pracovního a osobního života všech svých zaměstnanců a studentů. Tento závazek MU naplňuje na úrovni jednotlivých fakult a ústavů a skrze aktivity univerzity jako celku.

Rámec pro rozvoj a realizaci účinných opatření pro dosažení cílů v prioritních oblastech genderové rovnosti na MU a v rámci součástí MU je obsažen v Plánu genderové rovnosti MU na období 2022–2024. Opatření Plánu genderové rovnosti MU 2022–2024 jsou navržena na základě výsledků a doporučení genderových auditů realizovaných součástmi MU v období 03–07/2021 (Souhrnná zpráva z genderového auditu na FI je k dispozici zde). Tato zjištění byla podpořena obsahovou analýzou dokumentů, analýzou statistických dat, výsledky z dotazníkových šetření, skupinových diskusí s vybranými skupinami osob, z individuálních a skupinových rozhovorů.

Prioritní oblasti Plánu genderové rovnosti MU 2022–2024 jsou:

  1. Proměna vnitřní kultury organizace
  2. Genderová rovnováha ve vedení a rozhodování
  3. Kombinace práce a rodičovství
  4. Nábor, výběr a funkční postup
  5. Opatření proti sexuálnímu obtěžování a dalším formám genderově podmíněného násilí
  6. Integrace genderové dimenze do obsahu výzkumu a inovací
  7. Sběr a monitoring genderově odlišených dat
  8. Alokace lidských a finančních zdrojů pro řešení problematiky genderové rovnosti

Webinář FI o rostoucí roli diverzity v IT

Barbora Bühnová (foto) Přednášející: doc. Ing. RNDr. Barbora Bühnová, Ph.D.
proděkanka pro vztahy s průmyslem FI MU

místopředsedkyně EUGAIN Network, spoluzakladatelka a členka správní rady Czechitas

Úvodní slovo k webináři: Ve světě, který je stále více poháněn technologiemi, lze digitální inovace a kreativitu jen stěží plně využít, pokud je vytváří jen malá část populace. V této souvislosti se často objevuje otázka - proč si dívky vybírají konkrétní zájmy, studijní programy a povolání jako alternativu informatiky nebo informačních technologií? Jaké jsou motivátory a přínosy těchto alternativ, které IT postrádá? Náš webinář se zaměřuje na rostoucí úlohu rozmanitosti v IT, včetně některých zjištění z nedávných studií na toto téma. Probereme účinné strategie, jak učinit IT inkluzivnější a otevřenější různým talentům. A podělíme se o zkušenosti získané v souvislosti se zapojením většího počtu dívek do IT, včetně poznatků a strategií týkajících se konkrétně akademického prostředí.

Záznam z webináře

Součástí webináře je také tato prezentace.

Klíčové poznatky:

Zdroje:

Články

Workshop Genderově senzitivní komunikace

Workshop Genderově senzitivní komunikace

Dne 10. dubna 2024 se pracovníci personálního oddělení, studijního oddělení, oddělení doktorských a zahraničních studií a oddělení vnějších vztahů a spolupráce s partnery zúčastnili online workshopu "Genderově senzitivní komunikace". Workshop vedly lektory společnosti NKC gender a věda.

Cílem workshopu bylo primárně předat tipy, jak začlenit genderově citlivou komunikaci do běžné interní komunikace, předpisů a dokumentů fakulty, komunikace směrem ke studujícím a na sociálních sítích.

Příručku společnosti NKC gender a věda nazvanou "Jak na genderově senzitivní komunikaci v insitituci" si můžete stáhnout ZDE.

Kurzy Genderová rovnost v instituci a plány genderové rovnosti I a II

Kurzy Monitoring a evaluace plánu genderové rovnosti, Genderová rovnost v instituci a plány genderové rovnosti I a II

Chcete se dozvědět více o genderové rovnosti? Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR nabízí kurzy genderové rovnosti, které jsou koncipovány jako e-learningové, veřejně dostupné vzdělávání pro zájemkyně a zájemce z vysokých škol a výzkumných organizací v České republice. Tyto kurzy slouží ke komplexnímu porozumění plánů genderové rovnosti, jejich cílem je získat celkový přehled v tématu genderové rovnosti.

Přihlásit do kurzů se můžete ZDE.

Od dubna 2024 je možné se přihlásit do nového mini kurzu Mononitoring a evaluace plánu genderové rovnosti. Kurz se věnuje monitoringu a evaluaci plánů genderové rovnosti. Detailně představuje cíle monitoringu a evaluace, základní koncepty, se kterými oblast monitoringu a evaluace pracuje, ale také příručku "Jak na monitoring a evaluaci plánů genderové rovnosti" a konkrétní nástroje pro monitoring a evaluaci.

Kurz

Kurz Efektivní komunikace v rámci mezinárodních / interkulturních týmů

Ve dnech 24. listpadu 2023 až 26. listopadu 2023 proběhne krátkodobý kurz „Efektivní komunikace v rámci mezinárodních / interkulturních týmů".

Chcete se dozvědět tipy, jak pracovat efektivně v mezinárodním týmu, jak zvládnout time management nebo komunikaci na dálku? Přihlaste se zdarma na třídenní kurz, který pořádá Centrum jazykového vzdělávání MU.

Kurz je dostupný pro zaměstnance MU a PhD studenty, kteří jsou zároveň zaměstnanci. Vyzkoušejte si cvičení a scénáře z praxe spolu se zahraničními lektory. Do kurzu je nutné přihlásit přes stránky CJV a je veden v angličtině. Předběžný program a odkaz z registraci naleznete ZDE.

Webinář o genderové dimenzi ve výzkumu

Webinář o genderové dimenzi ve výzkumu

Pozvánka: Dne 4. řína 2023 proběhne webinář NKC o genderové dimenzi ve výzkumu. Online workshop profesorky Stefanie Lemke z vídeňské BOKU s názvem Integrating gender in food systems research – concepts, approaches and experiences from the field je součástí vzdělávacích aktivit NKC – gender a věda zaměřených na genderovou dimenzi ve vědě. Workshop je určen pro odbornou veřejnost a bude probíhat v anglickém jazyce.

Více informací a registraci na webinář naleznete ZDE.

Evropský měsíc diverzity

Evropský měsíc diverzity

Podpora diverzity a vytváření inkluzivních pracovišť je dlouhodobým úkolem. Evropským měsícem diverzity je květen, v jeho průběhu probíhá celá řada aktivit, např. Mezinárodní konference - Evropský den diverzity 2023: Budování mostů - Diverzita, Udržitelnost a Partnerství nebo Zahajovací konference Evropské komise za účasti evropské komisařky Heleny Dalli – 28. 4. 2023. Videozáznam z této konference naleznete ZDE.

Pro inspiraci, nápady a témata na oslavy Evropského měsíce diverzity vám může posloužit stručný a přehledný Průvodce, který je níže ke stažení v češtině a angličtině naleznete ZDE.

Minerva Informatics Equality Reward

Minerva Informatics Equality Reward - Best Practices in Supporting Women

Cena Minerva za rovnost v informatice oceňuje vynikající evropské iniciativy a osvědčené postupy podporující kariéru žen v oblasti výzkumu a vzdělávání v informatice. Cílem je ocenit úspěšné iniciativy s měřitelným dopadem na kariéru žen ve všech fázích. Tyto iniciativy mohou sloužit jako příklady osvědčených postupů a být přijaty dalšími institucemi. Do roku 2022 se cena udělovala v 3letém cyklu, který se každý rok zaměřoval na jinou fázi kariérního postupu. Projekty z minulých let jsou ZDE.

Od roku 2023 se zaměřuje na jakoukoli fázi kariérního postupu žen v oblasti výzkumu a vzdělávání v informatice. Best practices jsou zpracovány v této BROŽUŘE Informatics Europe.

Sexuální obtěžování

Jednou z prioritních oblastí Plánu genderové rovnosti MU 2022-2024 jsou opatření proti sexuálnímu obtěžování a dalším formám genderově podmíněného násilí. Detailní informace k sexuálnímu obtěžování naleznete zde. Řešení případů sexuálního obtěžování na půdě MU upravuje univerzitní metodika.

Metodika k řešení případů sexuálního obtěžování na Masarykově univerzitě

MU vytvořila síť kontaktních osob, které poskytují poradenství obětem, svědkům i obviněným ze sexuálního obtěžování, které jsou v této problematice odborně proškoleny a o téma se aktivně zajímají. Z hlediska komunikace s osobou zapojenou do takového případu, prošly všechny kontaktní osoby na míru připravenými workshopy od organizace Konsent, a jsou také dopodrobna obeznámeny s procesem řešení takového případu v rámci MU. Kontaktní osoba Vás vyslechne, dle vaší konkrétní situace vám představí nástroje pomoci, které máme k dispozici v rámci MU i mimo ni a přiblíží Vám proces řešení v rámci MU. To vše by vám mohlo pomoci se informovaně rozhodnout, jak se svojí situací naložíte. Pokud budete chtít svůj případ předat k řešení v rámci MU, kontaktní osoba je připravena vám s tím pomoci.

K dispozici vám jsou kontaktní osoby, které působí pod Poradenským centrem MU, kontaktní osoby z jednotlivých fakult a dále kontaktní osoba z řad Studentské komory Akademického senátu. Je možné si libovolně vybrat kontaktní osobu, na kterou se obrátíte, ať už jste studující, zaměstnanec či zaměstnankyně. Kromě toho, že si můžete vybrat, zda se chcete obrátit na ženu či muže, si můžete také zvolit, zda využijete kontakt z vaší fakulty nebo kontaktní osobu mimo ni.

Kontaktní osoby na FI

doc. Ing. RNDr. Barbora Bühnová, Ph.D.

proděkanka pro průmyslové partnery FI

Telefon: 549 49 4494
E-mail: buhnova@fi.muni.cz

doc. RNDr. David Svoboda, Ph.D.

proděkan pro pregraduální studium

Telefon: 549 49 4383
E-mail: svoboda@fi.muni.cz