Podpora genderové rovnosti – archiv článků

Aktuální články

8. národní konference o genderu a vědě

8. národní konference o genderu a vědě

Rádi bychom vás informovali o zajímavé příležitosti k účasti na 8. národní konferenci o genderu a vědě, která se koná 10. září 2024 v Praze v prostorách Akademie věd ČR. Tématem letošního ročníku je „Sociální bezpečnost: Od výzvy k akci“ a zaměří se na problematiku bezpečnosti a důstojnosti v akademickém prostředí, s důrazem na prevenci genderově podmíněného násilí.

Konference je určena pro všechny, kteří se zajímají o genderovou rovnost a zlepšení podmínek ve vědeckých a akademických institucích. Nabízí širokou škálu diskuzí, workshopů a networkingových aktivit s cílem sdílet osvědčené postupy a řešení pro bezpečnější a inkluzivnější pracovní prostředí.

Konference se uskuteční osobně v Praze s možností online účasti pro zájemce, kteří nemohou být fyzicky přítomni. Více informací o programu a registraci naleznete na oficiálních stránkách konference.

Virtuální konference Gender Summit (GS24)

Virtuální konference Gender Summit (GS24)

Ve dnech 22. května a 23. května 2024 proběhne virtuální konference Gender Summit (GS24). Gender Summit vznikl v roce 2011 jako výsledek projektu genSET financovaného EU s cílem vytvořit platformu věnující se genderové problematice v prostředí vědeckých institucí.

Letošní ročník nabídne přibližně 70 mezinárodních expertů, kteří budou prezentovat nejnovější výzkumné poznatky a analytické přístupy k genderovým otázkám, které vědecké komunitě pomohou reflektovat negativní dopady sociální nerovnosti na kvalitu výzkumu. Událost navíc nabídne prostor k diskusi o opatřeních, které pomáhají začlenit genderovou politiku do vědecké praxe. Na virtuální konferenci následně naváže osobní setkání 19. listopadu 2024 v Ottawě (Kanada).

Podrobný program virtuální konference je k dispozici ZDE. Účast je zdarma pro přihlášení ZDE.

Workshop Genderově senzitivní komunikace

Workshop Genderově senzitivní komunikace

Dne 10. dubna 2024 se pracovníci personálního oddělení, studijního oddělení, oddělení doktorských a zahraničních studií a oddělení vnějších vztahů a spolupráce s partnery zúčastnili online workshopu "Genderově senzitivní komunikace". Workshop vedly lektory společnosti NKC gender a věda.

Cílem workshopu bylo primárně předat tipy, jak začlenit genderově citlivou komunikaci do běžné interní komunikace, předpisů a dokumentů fakulty, komunikace směrem ke studujícím a na sociálních sítích.

Příručku společnosti NKC gender a věda nazvanou "Jak na genderově senzitivní komunikaci v insitituci" si můžete stáhnout ZDE.

Kurzy Genderová rovnost v instituci a plány genderové rovnosti I a II

Kurzy Monitoring a evaluace plánu genderové rovnosti, Genderová rovnost v instituci a plány genderové rovnosti I a II

Chcete se dozvědět více o genderové rovnosti? Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR nabízí kurzy genderové rovnosti, které jsou koncipovány jako e-learningové, veřejně dostupné vzdělávání pro zájemkyně a zájemce z vysokých škol a výzkumných organizací v České republice. Tyto kurzy slouží ke komplexnímu porozumění plánů genderové rovnosti, jejich cílem je získat celkový přehled v tématu genderové rovnosti.

Přihlásit do kurzů se můžete ZDE.

Od dubna 2024 je možné se přihlásit do nového mini kurzu Mononitoring a evaluace plánu genderové rovnosti. Kurz se věnuje monitoringu a evaluaci plánů genderové rovnosti. Detailně představuje cíle monitoringu a evaluace, základní koncepty, se kterými oblast monitoringu a evaluace pracuje, ale také příručku "Jak na monitoring a evaluaci plánů genderové rovnosti" a konkrétní nástroje pro monitoring a evaluaci.

Kurz

Kurz Efektivní komunikace v rámci mezinárodních / interkulturních týmů

Ve dnech 24. listpadu 2023 až 26. listopadu 2023 proběhne krátkodobý kurz „Efektivní komunikace v rámci mezinárodních / interkulturních týmů".

Chcete se dozvědět tipy, jak pracovat efektivně v mezinárodním týmu, jak zvládnout time management nebo komunikaci na dálku? Přihlaste se zdarma na třídenní kurz, který pořádá Centrum jazykového vzdělávání MU.

Kurz je dostupný pro zaměstnance MU a PhD studenty, kteří jsou zároveň zaměstnanci. Vyzkoušejte si cvičení a scénáře z praxe spolu se zahraničními lektory. Do kurzu je nutné přihlásit přes stránky CJV a je veden v angličtině. Předběžný program a odkaz z registraci naleznete ZDE.

Webinář o genderové dimenzi ve výzkumu

Webinář o genderové dimenzi ve výzkumu

Pozvánka: Dne 4. řína 2023 proběhne webinář NKC o genderové dimenzi ve výzkumu. Online workshop profesorky Stefanie Lemke z vídeňské BOKU s názvem Integrating gender in food systems research – concepts, approaches and experiences from the field je součástí vzdělávacích aktivit NKC – gender a věda zaměřených na genderovou dimenzi ve vědě. Workshop je určen pro odbornou veřejnost a bude probíhat v anglickém jazyce.

Více informací a registraci na webinář naleznete ZDE.

Evropský měsíc diverzity

Evropský měsíc diverzity

Podpora diverzity a vytváření inkluzivních pracovišť je dlouhodobým úkolem. Evropským měsícem diverzity je květen, v jeho průběhu probíhá celá řada aktivit, např. Mezinárodní konference - Evropský den diverzity 2023: Budování mostů - Diverzita, Udržitelnost a Partnerství nebo Zahajovací konference Evropské komise za účasti evropské komisařky Heleny Dalli – 28. 4. 2023. Videozáznam z této konference naleznete ZDE.

Pro inspiraci, nápady a témata na oslavy Evropského měsíce diverzity vám může posloužit stručný a přehledný Průvodce, který je níže ke stažení v češtině a angličtině naleznete ZDE.

Minerva Informatics Equality Reward

Minerva Informatics Equality Reward - Best Practices in Supporting Women

Cena Minerva za rovnost v informatice oceňuje vynikající evropské iniciativy a osvědčené postupy podporující kariéru žen v oblasti výzkumu a vzdělávání v informatice. Cílem je ocenit úspěšné iniciativy s měřitelným dopadem na kariéru žen ve všech fázích. Tyto iniciativy mohou sloužit jako příklady osvědčených postupů a být přijaty dalšími institucemi. Do roku 2022 se cena udělovala v 3letém cyklu, který se každý rok zaměřoval na jinou fázi kariérního postupu. Projekty z minulých let jsou ZDE.

Od roku 2023 se zaměřuje na jakoukoli fázi kariérního postupu žen v oblasti výzkumu a vzdělávání v informatice. Best practices jsou zpracovány v této BROŽUŘE Informatics Europe.