Soutěž pro talentované studentky a studenty FI - duben 2025

Sdružení průmyslových partnerů Fakulty informatiky Masarykovy univerzity (SPP FI MU) vyhlašuje ve spolupráci se společnostmi Lexical Computing, Progress Software, Monet+, Red Hat Czech, Y Soft a Honeywell
Soutěž pro talentované studentky a studenty FI 2025.

Soutez 2025

Soutěž je určena studujícím 2. a 4. semestru bakalářského studia. V rámci soutěže bude řešeno několik úkolů z informatiky, na jejichž řešení bude čas 24 hodin. Závěrečná část soutěže proběhne formou pohovorů se zástupci laboratoří FI a partnerských společností. Finalistky a finalisté mohou získat jednu z pozic studentského výzkumného pracovníka se stipendiem.

Stipendia se budou pohybovat ve výši 4-8 tis. měsíčně, podle intenzity zapojení do práce v laboratoři. Pro každou pozici bude určen konkrétní vedoucí pracovník ze zaměstnanců nebo Ph.D. studující laboratoře.

Průběh soutěže (podrobné informace budou doplněny):

Soutěžící budou nejpozději ve čtvrtek 10. 4. 2025 do 9:00 informováni e-mailem o tom, zda postupují do finále soutěže.

Nabízené pozice v laboratořích:

Laboratoř zpracování přirozeného jazyka hledá 1 studentku/studenta pro vývoj a výzkum v oblasti numerických vektorových výpočtů používaných při trénování a inferenci velkých jazykových modelů. Cílem výzkumu je zrychlení obou úloh zejména v prostředí CPU, což je přínos pro zpřístupnění větších modelů širšímu okruhu uživatelů s běžným hardware.
Termín nástupu: ihned nebo po domluvě
Sponzor: Lexical Computing

Laboratoř zpracování přirozeného jazyka hledá 1 studentku/studenta pro vývoj nástrojů pro efektivní správu textových korpusů v prostředí distribuovaného cloudu. Cloudové prostředí je založené na Linuxových distribucích a zahrnuje vyšší desítky uzlů s distribuovaným úložištěm, ke kterému přistupují uživatelé (vývojáři) a automatické nástroje. Cílem vývoje je rozvoj podpůrných systémů pro správu a údržbu cloudu a jeho úložišť.
Termín nástupu: ihned nebo po domluvě
Sponzor: Lexical Computing

Laboratoř zpracování přirozeného jazyka hledá 1 studentku/studenta pro vývoj nástrojů pro efektivní paralelní zpracování textových korpusů v prostředí distribuovaného cloudu. Cloudové prostředí je založené na Linuxových distribucích a zahrnuje vyšší desítky uzlů s distribuovaným úložištěm, ke kterému přistupují uživatelé (vývojáři) a automatické nástroje. Cílem vývoje je rozvoj nástrojů pro masivně paralelní zpracování textových korpusů napříč distribuovaným úložištěm.
Termín nástupu: ihned nebo po domluvě
Sponzor: Lexical Computing

Cybersecurity Laboratory hledá 1 studentku/studenta pro vývoj a výzkum v oblasti síťové bezpečnosti se zaměřením na detekci problémů síťových služeb prostřednictvím analýzy časových řad. Cílem je vytvořit nástroj, který bude analyzovat data síťového provozu a identifikovat problémy (výpadek, nezvykle vysoký provoz) určité síťové služby. Vývoj bude probíhat v Pythonu a relevantními technologiemi pro zpracování a analýzu dat.
Termín nástupu: Po konci zkouškového období (případně po domluvě)
Sponzor: Progress Software

Centre for Research on Cryptography and Security (CRoCS) hledá 1 studentku/studenta pro rozvoj nástroje SCRUTINY (https://github.com/crocs-muni/scrutiny) pro porovnávání charakteristik bezpečnostních produktů typu kryptografická knihovna a bezpečnostní zařízení. Cílový produkt je nejprve podroben sadě testů (např. podporované algoritmy, rychlostní, odběr během vykonávání kryptografické operace…), jejichž výsledky jsou uloženy pro pozdější srovnání jako forenzní předloha. Opakované měření nad (předpokládaně) podobným produktem je srovnáno vůči předloze a vyhodnoceno s cílem odhalit změny v interní implementaci, odlišný hardware nebo omezení funkčnosti. Vývoj v rámci této pozice se primárně zaměřuje na rozvoj nástroje srovnávající a vizualizující výstupy dílčích nástrojů specifických pro konkrétní doménu. Základní nástroj je implementován v jazyce Python, s integrací vstupů s řady různých jiných nástrojů. Máme zájem o dlouhodobější spolupráci, která může přirozeně přecházet na řešení bakalářské práce či stáž ve firmě Monet+.
Termín nástupu: ihned nebo dle dohody
Sponzor: Monet+

Centre for Research on Cryptography and Security (CRoCS) hledá 1 studentku/studenta pro rozvoj nástrojů pro analýzu kryptografických implementací na softwarových knihovnách a kryptografických čipech. Nástroje dle konkrétního zaměření postupně volá kryptografické funkce a zpracovává jejich výsledek včetně výkonnostních metadat. Na rozdíl od předchozí pozice (Monet+ & SCRUTINY) se v tomto případě jedná přímo o rozšiřování dílčích nástrojů uvedených v této tabulce - například jcalgtest, tpmalgtest, jcAIDScan nebo ec-detector. Tyto nástroje jsou implementovány typicky v jazyce C/C++, Java nebo Python. Máme zájem o dlouhodobější spolupráci, která může přirozeně přecházet na řešení bakalářské práce či stáž ve firmě Monet+.
Termín nástupu: ihned nebo dle dohody
Sponzor: Monet+

Centre for Research on Cryptography and Security (CRoCS) hledá 1 studentku/studenta pro vývoj a výzkum v oblasti propojení bezpečnostně-relevantních metadat (výsledku testy náhodnosti, postranní kanály, implementační slabiny…) a certifikovaných bezpečnostních a kryptografických zařízení, systémů a knihoven. Cílem je systém rozšít, dodatečnými daty naplnit a umožnit tak uživatelům snadno získat relevantní informace – vše s využitím otevřených datových formátů a decentralizované sítě (Nostr). Dále pak rozšířit webovou aplikaci sec-certs.org s bezpečnostními certifikáty o modul, který tato metadata analyzuje a vhodně zobrazuje. Vývoj probíhá s využitím běžných webových technologií a Pythonu. Máme zájem o dlouhodobější spolupráci, která může přirozeně přecházet na řešení bakalářské práce.
Termín nástupu: ihned nebo dle dohody
Sponzor: Red Hat Czech

Centre for Research on Cryptography and Security (CRoCS) hledá 1 studentku/studenta pro výzkum a vývoj v oblasti datové analýzy dokumentů certifikátů bezpečnostních zařízení (Common Criteria, FIPS 140) a další rozvoj nástroje https://seccerts.org. Prvním krokem bude seznámení se s dostupnými daty a ekosystémem certifikací. Hlavním cílem spolupráce pak bude rozšiřování stávajících datových analýz a jejich vizualizace. Dle zájmů studenta může být práce více implementační nebo více analytická. Činnost bude probíhat týmově ve spolupráci s firmou i dalšími členy laboratoře. Očekáváme zájem o aplikovanou bezpečnost a znalost jazyka Python (není nutné být pokročilým programátorem ani se předem vyznat v certifikacích). Máme zájem o dlouhodobější spolupráci, která může přirozeně přecházet na řešení bakalářské práce.
Termín nástupu: ihned nebo dle dohody
Sponzor: Red Hat Czech

Laboratoř QualiFI ve spolupráci s firmou Red Hat hledá talentovanou studentku/talentovaného studenta pro spolupráci na vývoji nástrojů a výzkumu v oblasti výkonnostní analýzy programů. Zajímají tě operační systémy, profilování, analýza výkonu uživatelských programů a/nebo jádra operačního systému Linux, vizualizace dat, pokročilé algoritmy a datové struktury pro analýzu výkonu nebo problematika (semi-)automatické detekce změn výkonu? Chceš se podílet na výzkumu v některé ze zmíněných oblastí a na vývoji nástroje Perun, který je používán ve firmě Red Hat na analýzu výkonnostních změn napříč verzemi jádra Linuxu? Nemusíš být pokročilý programátor ani mít rozsáhlé znalosti v oblasti výkonnostní analýzy; klíčové je analytické myšlení, zájem o programování v jazycích C/C++/Python (dle preference) a chuť hledat inovativní řešení složitých problémů. V případě oboustranného zájmu nabízíme možnost dlouhodobé spolupráce, která může dále pokračovat formou bakalářských, diplomových nebo dizertačních prací.
Termín nástupu: ihned nebo dle dohody
Sponzor: Red Hat Czech

Laboratoř QualiFI ve spolupráci s firmou Red Hat hledá talentovanou studentku/talentovaného studenta pro spolupráci na vývoji nástrojů a výzkumu v oblasti statické analýzy programů za účelem automatického odhalování nežádoucích změn v programech. Jedná se konkrétně o spolupráci na výzkumu a vývoji spojeném s nástrojem DiffKemp, který má automaticky odhalovat případy, kdy nějaká úprava programu, která ho měla například zpřehlednit či zefektivnit, ale neměla změnit jeho funkci, tuto funkci omylem změní. Je přitom kladen důraz na to, aby nástroj zvládl pracovat i nad rozsáhlými, komplexními a na nízké úrovni optimalizovanými projekty, jako je jádro Linuxu. Práce na projektu je pestrá a může zahrnovat dle individuálních preferencí, a to klidně i v čase se měnících, programování, experimenty i vymýšlení nových přístupů s hlubšími formálními kořeny. Není ale třeba mít okamžité znalosti pokročilého programování, operačních systémů či matematických základů statické analýzy. Důležitý je zájem o danou oblast, chuť vyzkoušet si něco na rozhraní programování a metod s formálními základy, chuť analyzovat a řešit komplexní problémy a tím se posouvat. Máme zájem o dlouhodobou spolupráci, která může přerůst v bakalářskou, diplomovou práci, a případně i později směřovat k doktorskému studiu.
Termín nástupu: dle domluvy
Sponzor: Red Hat Czech

Laboratoř Embedded systems (EmLab) hledá studentku/studenta pro výzkum v oblasti umělé inteligence a počítačového vidění. Student/studentka se bude podílet na návrhu a vývoji virtuálního chytrého robota, který využívá kombinaci algoritmů tradičního počítačového vidění a modelů hlubokého učení pro interakci s virtuálním zařízením. Součástí výzkumu a vývoje je rozšiřování schopností a zrobustňování virtuálního robota pro práci s různými typy zařízení (Weby, Desktopy, Mobily, ..). Předpokladem je ochota programovat v jazyce C# či Python, mít zájem o základy neuronových sítí a počítačového vidění a ochota se učit. Nabízíme možnost dlouhodobé spolupráce v oblasti umělé inteligence a počítačového vidění s předpokladem spolupráce na závěrečné práci. V případě oboustranného zájmu je možné dále spolupracovat s firmou Y Soft.
Termín nástupu: nástup ihned nebo dle dohody
Sponzor: Y Soft

Laboratoř QualiFI ve spolupráci s firmou Honeywell hledá talentovaného studenta/talentovanou studentku pro spolupráci na vývoji nástrojů a výzkumu v oblasti analýzy specifikací a modelů leteckých (či jiných bezpečnostně kritických) systémů za účelem automatického odhalování chyb a generování testů pro účely certifikace. V případě specifikací se jedná konkrétně o validaci neformální nebo semi-formální specifikace bezpečnostně kritických systémů, jako jsou letecké komponenty nebo lékařské přístroje, pomocí logického usuzování (logical reasoning) či jiných formálních metod, jako je např. SMT solving. U těchto systému je kladen důraz na korektnost chování za všech možných podmínek a na odhalení jakýchkoliv problémů v co nejranějších fázích vývoje, kdy je náprava těchto problémů stále relativně levná. Kromě validace specifikací se lze zaměřit také na jejich formalizaci např. s využitím LLM modelů a jiných moderních přístupů na poli generativní umělé inteligence. U modelů je jedná hlavně o analýzu modelů vytvořených pomocí specializovaných avionických knihoven pro MATLAB/Simulink, jako jsou např. veřejné knihovny BLADE/BALROG vyvíjené ve spolupráci s výzkumnými skupinami QualiFI FI MU, VeriFIT FIT VUT a společností Honeywell. Aktuální analýzy se zaměřují na automatické generování testů pro účely certifikace, na které jsou kladeny vysoké požadavky z pohledu pokrytí požadavků i kódu, pomocí SMT solverů, jako je Z3. V úvahu připadají ovšem i jiné přístupy nebo zaměření analýz. Znalost MATLAB/Simulink není nutná, jelikož všechny analýzy běží nad interní reprezentací modelů poskytovaných knihovnami BLADE/BALROG. Práce v dané oblasti může zahrnout výzkum a vývoj nových algoritmů pro analýzu, jejich implementaci, experimentování s nimi, nebo také výzkum v oblasti samotného návrhu bezpečnostně kritických systémů tak, aby byly co nejjednodušeji specifikované a zároveň nejlépe analyzovatelné. Zajímavým problémem je také podání srozumitelného vysvětlení výsledku analýz v podobě akceptovatelné certifikační autoritou jako evidence splnění požadavků kladených na vývoj bezpečnostně kritických systémů. Pro začátek práce v dané oblasti není třeba mít hluboké znalosti metod analýzy bezpečnostně kritických systémů, jejich specifikací nebo MATLAB/Simulink modelů. Důležitý je zájem o danou oblast, včetně matematických kořenů používaných metod, a chuť řešit komplexní problémy na pomezí formálních metod a pokročilé algoritmizace. Máme zájem o dlouhodobou spolupráci, která může přerůst v bakalářskou nebo diplomovou práci, a případně i později směřovat k doktorskému studiu.
Termín nástupu: dle domluvy
Sponzor: Honeywell

Laboratoř QualiFI ve spolupráci s firmou Honeywell hledá talentovaného studenta/talentovanou studentku pro spolupráci na vývoji nástrojů a výzkumu v oblasti statické analýzy řídících programů leteckých (či jiných bezpečnostně kritických) systémů využívajících umělou inteligenci v podobě expertních systémů. Jedná se konkrétně o expertní systémy založené na logických pravidlech, které by měly buď pomoci pilotům při řešení složitých situací, případně přímo rozhodovat o akcích prováděných autonomními leteckými systémy. U takových systémů je pochopitelně zapotřebí pečlivě analyzovat jejich vlastnosti, včetně jednoznačnosti rozhodování, konečnosti usuzování či spotřeby výpočetních zdrojů k tomu potřebných. Vše uvedené je přitom do značné míry otevřenou výzkumnou výzvou, která je předmětem společného výzkumu laboratoře QualiFI, Honeywell Advanced Technologies a některých jejich dalších partnerů. Práce v dané oblasti může zahrnout výzkum a vývoj nových algoritmů pro analýzu, jejich implementaci, experimentování s nimi, nebo také výzkum v oblasti samotných expertních systémů tak, aby byly co nejefektivnější za běhu, ale také co nejlépe analyzovatelné. Zajímavým problémem je také podání srozumitelného vysvětlení, jak se dospělo k nějakému rozhodnutí. Pro začátek práce v dané oblasti není třeba mít hluboké znalosti metod analýzy počítačových systémů, expertních systémů či bezpečnostně kritických systémů. Důležitý je zájem o danou oblast, včetně matematických kořenů používaných metod, a chuť řešit komplexní problémy na pomezí formálních metod a pokročilé algoritmizace. Máme zájem o dlouhodobou spolupráci, která může přerůst v bakalářskou, diplomovou práci, a případně i později směřovat k doktorskému studiu.
Termín nástupu: dle domluvy
Sponzor: Honeywell

Společnost Kyndryl se soutěže nebude účastnit.