záhlaví


Red Hat je světovým lídrem v oblasti poskytování řešení založených na open source technologiích, mezi které patří cloudové, virtualizační, storage, linuxové a middlewarové technologie.Vývojáři v Red Hatu se aktivně zapojují do komunit kolem open source technologií. Díky tomu dovedou inovovat mnohem efektivněji než tradiční vývojová centra. Red Hat přináší kód, zdroje a zkušenosti komunitám, které pak pracují na řešení problémů zákazníků. Tak funguje přirozený open source ekosystém. Vedle technologií nabízí Red Hat svým zákazníkům rovněž vysoce oceňovanou technickou podporu, školení a konzultační služby.

V současné době Red Hat směřuje úsilí do budování platforem pro otevřené hybridní cloudy, které hrají klíčovou roli v budoucnosti podnikového IT. Dnes na produkty společnosti Red Hat spolehá více než 90 % firem ze skupiny Fortune 500, což je žebříček nejúspěšnějších amerických firem. Podle žebříčku magazínu Forbes se stal Red Hat třetím nejlepším zaměstnavatelem na světě za rok 2019 a několikrát se také umístil v žebříčku “Nejinovativnější světové společnosti”.

Společnost Red Hat neustále roste a po celém světě aktuálně zaměstnává tisíce inženýrů v 85 pobočkách ve 35 zemích, přičemž největší vývojové centrum sídlí právě v Brně. Otevřený přístup, jedinečná kultura a prostředí pro neustálé inovace nabízí množství příležitostí ovlivnit svět.

Pro koho je Red Hat?

Red Hat vítá kreativní, zapálené a motivované studenty bakalářského i magisterského stupně studia, kteří se zajímají o Linux nebo Kubernetes a mají znalost programovacích jazyků, jako je Python, Java, JavaScript, Bash, C, C ++, Go nebo Ruby.

Otevřený přístup není jen o tom, jak přistupujeme k vývoji našich produktů, ale i o tom, jak přistupujeme jeden k druhému. Kultura Red Hatu staví na otevřenosti, vzájemné spolupráci a meritokracii. Red Hat je místem, kde je každý dobrý nápad vítaný bez ohledu na to, komu se zrodí v hlavě. Stážista, nováček i manažer jsou v Red Hatu rovnocennými členy týmu.

Spolupráce mezi Red Hatem a Fakultou informatiky

Red Hat zahájil spolupráci s Fakultou Informatiky na Masarykově Univerzitě v roce 2007, tedy hned rok poté, co byla založena česká pobočka společnosti Red Hat.

Red Hat je jedním ze Strategických průmyslových partnerů Fakulty Informatiky a stejně tak pro Red Hat představuje spolupráce s Fakultou Informatiky jednu z nejhlubších spoluprací vůbec. Navíc díky talentovaným studentům se zájmem o open source je zároveň také jednou z nejpřínosnějších.

Red Hat nabízí studentům příležitost provádět své výzkumné aktivity a projekty ve své vlastní open-source laboratoři, která se nachází přímo v budově fakulty. Dále spolupráce s Masarykovou Univerzitou zahrnuje například vypisování témat závěrečných prací, stáže, semináře, konference, případně předměty vyučované zaměstnanci Red Hatu. Jednotlivé formy spolupráce jsou blíže popsané níže.

Poznejte Red Hat během studia

Dlouhodobá spolupráce s Red Hatem probíhá na několika úrovních a zahrnuje vedení bakalářských a magisterských prací zaměřených na reálné projekty z praxe, pestrou nabídku stáží pro studenty všech ročníků, podporu studentů doktorského studia a jejich výzkumných projektů formou stipendií, výuku akreditovaných kurzů vedených zkušenými zaměstnanci Red Hatu, organizaci seminářů, workshopů a dalších akcí na fakultě.

den otevřených dveří
Open Source Laboratoř

V roce 2015 otevřel Red Hat vlastní open-source laboratoř umístěnou v CERIT Science Parku (budova S), která slouží jako výzkumné zázemí pro podporu společných projektů mezi fakultou a Red Hatem. Smyslem zřízení laboratoře bylo vytvořit společný prostor, kde se mohou studenti, výzkumníci a ostatní členové open source komunit setkávat, a posouvat tak výzkum neustále kupředu. Studenti, kteří se rozhodnou spolupracovat s Red Hatem a přispívat do výzkumných open source projektů z jakékoliv perspektivy mohou open-source laboratoř a její vybavení libovolně využívat. Zároveň zde probíhá většina kurzů, seminářů a workshopů, které vyučují naši kolegové z Red Hatu.

Bakalářské a diplomové práce

Spolupráce v oblasti bakalářských a diplomových prací funguje už samého počátku spolupráce mezi Red Hatem a Fakultou informatiky a dnes Red Hat patří k jedněm z největších přispěvatelů témat bakalářských a diplomových prací mezi průmyslovými partnery.

Témata závěrečných prací vychází ze skutečných potřeb různých týmů v rámci Red Hatu, díky čemuž je nabídka témat různorodá a studenti mají šanci řešit reálný problém z praxe s praktickým dopadem. Psaní závěrečné práce je tak pro studenty nejen přínosnou praxí, ale vede k odbornému růstu. Navíc má každý student k dispozici technického experta z řad Rad Hatu, který je mu při ruce ať už v roli konzultanta či přímo vedoucího práce.

Kvalita mnoha závěrečných prací, které vznikly ve spolupráci s Red Hatem, byla oceněna cenami děkana nebo byly práce nominovány do různých soutěží. Red Hat si velmi váží talentovaných studentů a proto aktivně podporuje soutěže jako je Soutěž pro šikovné studenty FI nebo soutěž o nejlepší bakalářskou a diplomovou práci pořádanou Centrem pro výzkum v oblasti kryptografie a bezpečnosti.

Vyučované předměty a kurzy

Red Hat se od počátku spolupráce s fakultou podílí na výuce a dalších vzdělávacích aktivitách. Předměty, které si mohou studenti zapsat a získat za ně kredity jsou vyučovány anglicky nebo česky. Každý semestr si tak studenti mohou vybrat z široké nabídky předmětů zahrnující témata od programování až po Cloud computing. Kromě kurzů se mohou studenti seznámit s Red Hatem v rámci hostujících přednášek, workshopů a dalších seminářů vedenými zkušenými inženýry z Red Hatu.

Open Source Contest

Open Source Contest je skvělou příležitostí pro studenty zapojit se do open source projektů, získat kredity a navíc možnost vyhrát hodnotné ceny. V rámci svých řešení mohou studenti také získat zpětnou vazbu na svůj kód, a tato řešení mohou být dokonce využita v rámci reálných produktů. Více informací o Open Source Contestu naleznete na webu Red Hat Research.

událost
Dny otevřených dveří na fakultě

Během dne otevřených dveří na Fakultě informatiky otevírá své dveře také Red Hat open-source laboratoř, kde se mohou studenti dozvědět více o spolupráci mezi Red Hatem a CRoCS (Centrem pro výzkum v oblasti kryptografie a bezpečnosti) a zjistit, jakými bezpečnostními otázkami se CRoCS aktuálně zabývá. Dny otevřených dveří jsou tak skvělou příležitostí dozvědět se více o tom, jak se zapojit do open source projektů už během studií.

Den s průmyslovými partnery

Na Fakultě informatiky se také pravidelně se účastníme Sdružení průmyslových partnerů,, kde se o Red Hatu můžete dozvědět víc během přednášky, nebo se v průběhu dne zastavit u našeho stánku a zeptat se na cokoliv, co vás ohledně možností spolupráce s Red Hatem zajímá.

Spolupráce na aplikovaných výzkumných projektech

Protože se Red Hat snaží neustále posouvat vpřed, zaměřuje se na inovace a výzkum. Proto také spolupracuje mimo jiné se zavedenými výzkumnými skupinami na Fakultě informatiky. Tyto výzkumné projekty jsou dlouhodobé a vychází z disertabilních témat. Podpora projektů spočívá nejen ve sdílení znalostí a infrastruktury, ale také v podpoře doktorandů formou stipendií.

Mezi aktuálně řešené výzkumné projekty a plány patří:

Více informací o probíhajících a navrhovaných projektech naleznete na webu research.redhat.com.

Stáže: Proč právě Red Hat?

Získat cenné pracovní zkušenosti už během vysoké školy a zároveň zvládat studijní povinnosti bývá pro mnoho studentů zdánlivě dvěma neslučitelnými výzvami. Stáže v Red Hatu jsou maximálně flexibilní a na založené na otevřené domluvě. Díky tomu si studenti vybírat nemusí - mohou mít obojí.

V Red Hatu získávají stážisté reálné pracovní zkušenosti a stávají se rovnocennými členy týmu. Podílí se na vývoji reálných projektů a produktů, jako je Red Hat ®Enterprise Linux®, Middleware, Ansible® OpenShift®, a mnoho dalších. Každý student spolupracuje s vybraným kolegou z týmu a společně se zaměřují na oblasti, ve kterých se sám stážista chce zdokonalovat a učit.

Stáže v Red Hatu jsou ideálním startem kariéry už při škole. Obvykle začínají roční smlouvou s možností prodloužení. Většina stážistů pak přirozeně přechází na spolupráci na poloviční, nebo plný úvazek.

Jak se přihlásit na stáž?

Nábor nových stážistů probíhá dvakrát do roka - na podzim a na jaře. Zájemci se mohou registrovat do portálu talentové komunity a získávat tak nejaktuálnější informace jako první.

Příběh absolventa Fakulty informatiky

Vojta Polášek je mladý programátor, který zahájil svou kariéru v rámci Red Hatu v Security Compliance týmu. Své studium zvládl Vojta absolvovat s vyznamenáním, získal cenu děkana jak za bakalářskou, tak diplomovou práci, a jeho diplomka byla navíc fakultou nominována na prestižní soutěž IT SPY.

Podobných příběhů šikovných studentů jste už možná slyšeli několik, ale čím je ten Vojtův jedinečný? Všechno tohle totiž dokázal, aniž by své výsledky “viděl”. Vojta je totiž už od malička nevidomý.

Jak se studuje na FI MUNI nevidomým? Jakým překážkám musel během studia čelit a jaké byly začátky jeho práce v Red Hatu? Celý rozhovor s Vojtou (v angličtině) najdete zde.

Potkejte nás mimo fakultu

Příležitostí setkat se s “Red Haťáky” mimo fakultu máte v průběhu roku hned několik: ať už v našich kancelářích v Technologickém Parku nebo v terénu. Sledujte web research.redhat.com a nenechte si ujít žádnou z nich.

Chcete se dozvědět více o tom, kam směřuje výzkum v open source? Každý čtvrtrok vydáváme magazín Red Hat Research Quarterly plný zajímavých článků, rozhovorů a aktualit ze světa výzkumu v oblasti open source. Časopis je zdarma k dispozici v digitální i tištěné verzi na našem webu. Přihlašte se k odběru a my vám magazín zašleme do vaší mailové či poštovní schránky.

Den otevřených dveří Red Hat
událost

Chcete poznat Red Hat zblízka? Každým rokem, vždy na jaře, otevírá Red Hat své dveře na jeden den veřejnosti. Přijďte se podívat, jak to u nás vypadá, funguje, na čem pracujeme, nebo jak si krátíme volné chvíle v našich kancelářích. V rámci nabitého programu se můžete zúčastnit zajímavých přednášek, diskuzí, potkat se se zaměstnanci z různých týmů, nebo porovnat své schopnosti a dovednosti v rámci interaktivních soutěží. V roce 2020 jsme se kvůli pandemii koronaviru rozhodli uspořádat Open House ve virtuální podobě a zprostředkovat návštěvníkům tohle vše prostřednictvím obrazovek mobilních či počítačových zařízení. Pro více informací sledujte web Open House.

DevConf CZ

DevConf.cz je třídenní komunitní konference sponzorovaná Red Hatem, která se koná každým rokem v Brně v prostorách FIT VUT v Brně a patří k jedné z největších akcí zaměřených na Linux a open source ve střední Evropě. Ať už jste vývojář, student, učitel informatiky nebo zkrátka nadšenec, kterého zajímají poslední trendy ze světa open source, pak byste si DevConf rozhodně neměli nechat ujít. Na konferenci uslyšíte zajímavé prezentace zahrnující témata témata jako je Linux, Middleware, Virtualizace, Storage, Cloud, Kubernetes a mnoho dalších.
Vzhledem k tomu, že se jedná o open source komunitní konferenci, je vstupné zcela zdarma. Kapacita však bývá velmi rychle naplněna. Veškeré informace jsou dostupné na oficiálním webu.

Na koho se obrátit?

Pro dotazy ohledně stáží a pracovních příležitostí:

Sára Adamcová

Talent Acquisition Specialist
sadamcov@redhat.com
Pro všeobecné dotazy:
brno-research@redhat.com