Počítačové systémy, komunikace a bezpečnost
Studijní program umožní dobře pochopit architektury, principy, metody navrhování a provozu bezpečných počítačových systémů se zohledněním hardwarových i softwarových aspektů, včetně síťové komunikace.
Uchazeč si volí jednu ze specializací Hardwarové systémy, Informační bezpečnost, Počítačové sítě a komunikace nebo Softwarové systémy.
Český studijní program s přednáškami v angličtině / anglický program | |
---|---|
Forma | prezenční |
Doba studia | 2 roky |
Profil absolventa
Absolvent programu bude připraven na navrhování a zajištění provozu bezpečných počítačových systémů se zohledněním hardwarových i softwarových aspektů, včetně síťové komunikace. Více informací poskytuje popis specializací níže.
Kam po tomto studiu?
Vhodný navazující doktorský programy FI:
- Počítačové systémy a technologie
Průzkum uplatnění absolventů
Absolventi FI jsou oceňováni v praxi, jejich průměrný hrubý nástupní plat je v posledních několika letech více než 50 000 Kč, dle průzkumu všech stupňů studia. Více o uplatnění absolventů
Seznamte se s úspěšnými absolventy
Doktorand chce automaticky hlídat, jak weby dodržují GDPR
Absolvent Masarykovy univerzity Karel Kubíček se na slavné švýcarské technice ETH zabývá automatizací kontroly nařízení, které se týká nakládání s osobními údaji.
Informatik z MU hledá volné termíny na očkování
Systém doktoranda z Fakulty informatiky MU Jána Jančára vyhledává a posílá informace o možnosti očkování na Slovensku.
Reflektivní deník pomáhá mladým učitelům zlepšovat výuku
Začínající učitelé na FI MU si vyměňují zkušenosti v Teaching Labu a vyvinuli učitelský deník, který nachází uplatnění i za hranicemi fakulty.
Kde je vůle, tam je i cesta
Nevidomý softwarový programátor Vojtěch Polášek promoval na FI MU s vyznamenáním a nastartoval kariéru na plný úvazek v Red Hat
Google mu nejdřív nevěřil. Pak ho ocenil
Student informatiky Vít Šesták se dostal do Síně slávy Google.
Jediná správná chvíle pro podnikání neexistuje
Firma absolventa Fakulty informatiky MU Petra Palase sídlí v Brně, ale díky internetu využívají produkty jeho Kentico Software zákazníci z celého světa.
Ve studijním katalogu naleznete seznamy povinných a povinně volitelných předmětů a doporučený průchod studiem.
Praxe není povinnou součástí studijního programu.
Relevantní výzkumné skupiny
- Centre for Research on Cryptography and Security (CRoCS)
- Laboratoř kvantového zpracování informace a kryptografie (LQIPC)
- Laboratoř konstrukce a architektury číslicových systémů (EmLab)
- Laboratoř pokročilých síťových technologií (SITOLA)
- Laboratoř softwarových architektur a informačních systémů (Lasaris)
- Laboratoř kyberbezpečnosti (KYPO)
Specializace
Specializace jsou studijní plány, které stanovují podmínky pro dostudování, jako jsou např. povinné předměty.
Hardwarové systémy
Specializace poskytuje specifické znalosti pro práci s programovatelnými strukturami rozšiřujícími se na paralelní a distribuované systémy, počítačové sítě a kryptografii. Výuka zdůrazňuje rovnováhu kurzů poskytujících potřebný teoretický základ a kurzů zaměřených na praktické dovednosti, ve kterých se studenti podílejí na návrhu, implementaci, analýze, testování a provozu vestavěných systémů. Nedílnou součástí studia je rovněž práce na projektu s malým týmem zaměřeným na experimentální a prototypová řešení zajímavých problémů spojených s řešením praktických problémů vyplývajících z výzkumné a vývojové činnosti fakulty.
Absolvent specializace bude připraven navrhovat řešení praktických problémů s využitím počítačového hardwaru, tvořivě upravovat hardwarové systémy a nasazovat je, najde uplatnění mj. v pozicích: Vývojář vestavěných systémů; Návrhář a analytik hardwarových systémů; Programátor jednočipových řadičů.
Informační bezpečnost
Specializace se zaměřuje na oblasti bezpečnosti počítačových systémů a sítí, kryptografie a jejich aplikací. Cílem je připravit takového absolventa, který bude schopen pracovat v řadě úloh, které jsou rozhodující pro zajištění bezpečnosti profilů specifických pro IT (např. směrem ke kryptografii, technologickým aspektům nebo řízení bezpečnosti). Studium nad rámec společného základu a specializace je ponecháno na volbě studenta.
Absolventi specializace najdou uplatnění ve společnostech vyvíjejících či dodávajících systémy zohledňující bezpečnostní požadavky, ale i při pokročilé správě a provozu takových systémů, mj. v pozicích: Vývojář bezpečnostního softwaru nebo hardwaru; Analytik bezpečnosti a zranitelnosti systémů; Specialista na testování a hodnocení bezpečnosti systémů či Specialista pro reakce na bezpečnostní incidenty.
Seznamte se s úspěšným absolventem
Oceněný informatik trénuje počítače, aby poznaly člověka podle chůzeAbsolvent Michal Balážia dostal prestižní cenu Josepha Fouriera za vývoj biometrického systému.
Počítačové sítě a komunikace
Specializace je zaměřená na získání pokročilých znalostí architektur, principů operací a zásad provozu počítačových sítí. Obor je koncipován tak, aby uspokojil jak zájemce o prakticky orientované pokročilé informace a znalosti z oblasti počítačových sítí a jejich aplikací, tak i zájemce o hlubší seznámení s teoretickými základy oboru a studium počítačových sítí jako speciálního případu distribuovaných systémů. Kromě znalostí v oblasti počítačových sítí student získá během studia znalosti o bezpečnosti, principy práce s multimediálními daty, základní znalosti v oblasti paralelních systémů a nezbytné teoretické zázemí.
Absolvent specializace bude schopen působit mj. jako Síťový analytik; Síťový inženýr; Inženýr síťových aplikací.
Softwarové systémy
Specializace orientuje absolventa na znalosti a dovednosti potřebné ve všech etapách vývoje a úprav rozsáhlých softwarových systémů, zejména informačních systémů. Důraz je kladen na znalosti potřebné pro návrh a vývoj systémů s nasazenými moderními softwarovými technologiemi.
Absolvent specializace bude schopen zastávat různé role (např. Vývojář systémového softwaru; Vývojář podnikových systémů; Systémový inženýr pro cloud) v IT odděleních podílejících se na vývoji a provozu informačních systémů a při využívání IT pro činnost organizací.