φ chat: Fakultní jabber

Co je Jabber?

Jabber (protokol XMPP) je systém pro okamžitou komunikaci, instant messaging, jehož hlavní výhodou je otevřená specifikace a distribuovaná implementace.

Pro jeho použití je třeba mít nainstalovaného klienta, například multiplatformní Pidgin, Gajim nebo Jabbim, ale existuje jich řada. Pro Android lze použít například XMPP Jabber Client.

Jak se připojím?

Každý uživatel sítě FI má vytvořený vlastní Jabber účet (JID) ve tvaru login@fi.muni.cz s fakultním heslem.

Konfigurace připojení v různých klientech se může lišit, většinou ale stačí zvolit protokol Jabber/XMPP, vyplnit svoje JID login@fi.muni.cz a svoje heslo.

V případě potřeby zadat specifičtější konfiguraci použijte následovné parametry:

Thunderbird

Velmi jednoduchý klient je součástí poštovního programu Thunderbird. Vyžaduje však odlišné nastavení:

Diskusní místnosti

Komunikaci více uživatelů je možno realizovat pomocí tzv. konferencí (diskusních místností, chat rooms, multi-user chat, MUC). Konferencí na našem serveru se mohou účastnit jen uživatelé z Fakulty informatiky. Upozorňujeme, že záznamy z těchto konferencí jsou archivovány a jsou k dispozici správcům. Konferenční místnosti na FI mají adresu místnost@chat.fi.muni.cz (obvykle lze použít i samotné místnost). Obecná diskuze je na adrese fi@chat.fi.muni.cz.

Vyhledávání uživatelů a konferencí jsou služby přístupné přes tzv. vyhledávání služeb (service discovery). Detaily se liší klient od klienta, ale použití bývá v zásadě intuitivní.

Kontakty z jiných serverů

Posílat zprávy si můžete i s libovolným uživatelem Jabberu připojeným k jinému serveru, pokud to podporuje a nemá v tomto směru omezení. Stačí přidat příslušné JID do svých kontaktů.