Sexuální obtěžování

Jednou z prioritních oblastí Plánu genderové rovnosti MU 2022-2024 jsou opatření proti sexuálnímu obtěžování a dalším formám genderově podmíněného násilí. Detailní informace k sexuálnímu obtěžování naleznete zde. Řešení případů sexuálního obtěžování na půdě MU upravuje univerzitní metodika.

Metodika k řešení případů sexuálního obtěžování na Masarykově univerzitě

MU vytvořila síť kontaktních osob, které poskytují poradenství obětem, svědkům i obviněným ze sexuálního obtěžování, které jsou v této problematice odborně proškoleny a o téma se aktivně zajímají. Z hlediska komunikace s osobou zapojenou do takového případu, prošly všechny kontaktní osoby na míru připravenými workshopy od organizace Konsent, a jsou také dopodrobna obeznámeny s procesem řešení takového případu v rámci MU. Kontaktní osoba Vás vyslechne, dle vaší konkrétní situace vám představí nástroje pomoci, které máme k dispozici v rámci MU i mimo ni a přiblíží Vám proces řešení v rámci MU. To vše by vám mohlo pomoci se informovaně rozhodnout, jak se svojí situací naložíte. Pokud budete chtít svůj případ předat k řešení v rámci MU, kontaktní osoba je připravena vám s tím pomoci.

K dispozici vám jsou kontaktní osoby, které působí pod Poradenským centrem MU, kontaktní osoby z jednotlivých fakult a dále kontaktní osoba z řad Studentské komory Akademického senátu. Je možné si libovolně vybrat kontaktní osobu, na kterou se obrátíte, ať už jste studující, zaměstnanec či zaměstnankyně. Kromě toho, že si můžete vybrat, zda se chcete obrátit na ženu či muže, si můžete také zvolit, zda využijete kontakt z vaší fakulty nebo kontaktní osobu mimo ni.

doc. RNDr. David Svoboda, Ph.D.

proděkan pro pregraduální studium

Telefon: 549 49 4383
E-mail: svoboda@fi.muni.cz

PhDr. Ing. Silvie Szwedová

vedoucí personálního oddělení

Telefon: 549 49 1803
E-mail: szwedova@fi.muni.cz

Aktuality, pozvánky, kurzy

Respekt až na půdu

Workshopy Respekt až na půdu I. a II.

Také v roce 2025 vyhlašuje CERPEK ve spolupráci s Pracovištěm celouniverzitní ochrany práv MU nové termíny workshopů „Respekt až na půdu".

Dne 22. dubna 2025 proběhne workshop Respekt až na půdu I., který je úvodem do tématu sexuálního obtěžování. Cílem je podat zaměstnancům a zaměstnankyním informace a zprostředkovat nástroje, které tvoří preventivní složku řešení sexuálního obtěžování, šikany a násilí na akademické půdě. Účastníci a účastnice se dozví, co všechno se dá považovat za sexuální obtěžování a násilí jak ze strany vysokoškolských zaměstnanců a zaměstnankyň, tak ze strany studentstva. Dozví se také, co dělat, pokud byli problematickému chování svědky či svědkyněmi, jak jednat s oběťmi a původci a původkyněmi patologických jevů a na koho se obrátit pro pomoc. Vyzkouší si modelové situace, dozví se praktické informace z Česka i ze zahraničí. Přihlášku naleznete na webu CERPEK.

Dne 6. května 2025 proběhne navazující workshop Respekt až na půdu II., který je určen pro osoby, které se zúčastní/zúčastnily workshopu Respekt až na půdu I. Přihlášku naleznete na webu CERPEK.

Nové školení: Prevence genderově podmíněného násilí

Nové e-školení FI: Prevence genderově podmíněného násilí

Jaké formy násilí se skrývají pod pojmem genderově podmíněné násilí? Můžete se s ním setkat i na akademické půdě?

V IS MU jsme pro zaměstnance a zaměstnankyně Fakulty informatiky sestavili interaktivní školení, které vysvětluje fenomén genderově podmíněného násilí a nabízí strategii, jak se zachovat v případě, že se s ním na akademické půdě setkají. Autorem obsahu je Genderové informační centrum Nora, o.p.s.Školicí materiály vznikly v rámci projektu „Prevence genderově podmíněného násilí v pracovním prostředí veřejných výzkumných institucí a univerzit v ČR”, který byl finančně podpořen Norskem prostřednictvím Norských fondů.

Mezi témata kurzu patří např. genderové předsudky vůči ženám v akademickém a výzkumném prostředí, sexuální obtěžování, psychické formy genderově podmíněného násilí, předsudky vůči ženám v náborovém procesu, genderově vyvážené vyjadřování.

E-kurz Prevence genderově podmíněného násilí naleznete ZDE.

Respekt až na půdu

Workshop Respekt až na půdu I.

Dne 14. listopadu 2024 proběhne workshop Respekt až na půdu I., který je úvodním workshopem k tématu sexuálního obtěžování.

Cílem tohoto prakticky zaměřeného interaktivního workshopu je podat zaměstnancům a zaměstnankyním informace a zprostředkovat nástroje, které tvoří preventivní složku řešení sexuálního obtěžování, šikany a násilí na akademické půdě. Účastníci a účastnice se dozví, co všechno se dá považovat za sexuální obtěžování a násilí jak ze strany vysokoškolských zaměstnanců a zaměstnankyň, tak ze strany studentstva. Dozví se také, co dělat, pokud byli problematickému chování svědky či svědkyněmi, jak jednat s oběťmi a původci a původkyněmi patologických jevů a na koho se obrátit pro pomoc. Vyzkouší si modelové situace, dozví se praktické informace z Česka i ze zahraničí.

Přihlášku naleznete na webu CERPEK.

Respekt až na půdu

Workshop Respekt až na půdu II.

Dne 2. prosince 2024 proběhne workshop Respekt až na půdu II., který je navazujícím workshopem k tématu sexuálního obtěžování.

Cílem tohoto prakticky zaměřeného interaktivního workshopu je podat zaměstnancům a zaměstnankyním univerzity informace a zprostředkovat jim nástroje, které tvoří preventivní složku řešení sexuálního obtěžování, šikany a násilí na akademické půdě. Workshop je určen pro osoby, které se již zúčastnily úvodního workshopu Respekt až na půdu I. Představíme si téma genderově podmíněného násilí a sexuálního obtěžování v širším kontextu a propojíme ho se souvisejícími tématy intersekcionality, fyzického a psychického násilí, ekonomického a finančního násilí, sexuálního a kybernásilí. Prohloubíme si znalosti efektu přihlížející či přihlížejícího a na praktickém cvičení si vyzkoušíme, jak mluvit s obětí obtěžování. Reálné příběhy z univerzitního prostředí nám poskytnou možnost rozeznat i méně jasné formy genderově podmíněného obtěžování, popovídáme si také o nejčastějších mýtech týkajících se victim blamingu a sekundární viktimizace.

Přihlášku naleznete na webu CERPEK.