Podpora genderové rovnosti
Podpora genderové rovnosti na Masarykově univerzitě
Masarykova univerzita (MU) realizuje rozmanitá opatření pro podporu genderové rovnosti jako součást strategického závazku univerzity vzhledem k principům transparentnosti, rovnosti a zodpovědnosti a současně vzhledem ke sladění pracovního a osobního života všech svých zaměstnanců a studentů. Tento závazek MU naplňuje na úrovni jednotlivých fakult a ústavů a skrze aktivity univerzity jako celku.
Rámec pro rozvoj a realizaci účinných opatření pro dosažení cílů v prioritních oblastech genderové rovnosti na MU a v rámci součástí MU je obsažen v Plánu genderové rovnosti MU na období 2025–2028. Opatření Plánu genderové rovnosti MU 2025–2028 jsou navržena na základě výsledků a doporučení genderových auditů realizovaných součástmi MU v roce 2024. Tato zjištění byla podpořena obsahovou analýzou dokumentů, analýzou statistických dat, výsledky z dotazníkových šetření, skupinových diskusí, z individuálních a skupinových rozhovorů.
Prioritní oblasti Plánu genderové rovnosti MU 2025–2028 jsou:
- Proměna vnitřní kultury organizace
- Genderová rovnováha ve vedení a rozhodování
- Kombinace práce a rodičovství
- Nábor, výběr a funkční postup
- Opatření proti sexuálnímu obtěžování a dalším formám genderově podmíněného násilí
- Integrace genderové dimenze do obsahu výzkumu a inovací
- Sběr a monitoring genderově odlišených dat
- Alokace lidských a finančních zdrojů pro řešení problematiky genderové rovnosti
Předchozí Plán genderové rovnosti MU 2022-2024 je ke stažení ZDE.
Na podporu genderové rovnosti MU byla na počátku roku 2025 spuštěna webová stránka MU Genderová rovnost na MU.
Podpora genderové rovnosti na Fakultě informatiky MU
FI má ambicí být otevřené, komunikativní, bezpečné, respektující, a přátelské prostředí zaměřené na priority a potřeby svých zaměstnanců a zaměstnankyní, které respektuje principy rovnosti a podporuje zaměstnance a zaměstnankyně v dosažení jejich profesních cílů s ohledem na slaďování pracovního a osobního života.
Cíle a opatření týkající se oblasti genderové rovnosti zaměstnanců a zaměstnankyní FI jsou obsaženy v Plánu genderové rovnosti FI 2024-2028, který byl vytvořen na základě výstupů a doporučení genderového auditu, který FI realizovala od dubna do září 2024 spolu s externími experty a expertkami z Genderového informačního centra NORA za metodické podpory rektorátu MU. Plán genderové rovnosti FI je strukturován do 7 prioritních oblastí, totožných s Plánem genderové rovnosti MU 2025-2028.
Prioritní oblasti Plánu genderové rovnosti FI 2024–2028 jsou:
- Proměna vnitřní kultury organizace
- Genderová rovnováha ve vedení a rozhodování
- Kombinace práce a rodičovství
- Nábor, výběr a funkční postup
- Opatření proti sexuálnímu obtěžování a dalším formám genderově podmíněného násilí
- Integrace genderové dimenze do obsahu výzkumu a inovací
- Sběr a monitoring genderově odlišených dat
Aktuality, pozvánky, kurzy
Školení k tématu osobní a kolektivní bezpečnosti na FI
Dne 24. dubna 2025 proběhlo na FI školení k tématu osobní a kolektivní bezpečnosti na FI, které lektoroval Mgr. Pavel Bojanovský, bezpečnostní manažer MU. Školení pořádaného hybridní formou se zúčasnilo více než 40 akademických a neakademických zaměstnanců a zaměstnankyní FI.
Školení se zaměřovalo především na:
- možnosti zvýšení osobní i kolektivní bezpečnosti zaměstnanců,
- signály, kterých je třeba si všímat, vyhodnocovat a nenechávat si je pro sebe,
- scénáře nejčastějších průběhů násilných útoků a zásady chování při nich,
- zvládání konfliktní komunikační situace (jak zvládnout vyhrocenou komunikaci, jak bezpečně opustit kancelář a zajistit si bezpečnostní komfort),
- incidenty, jejich hlášení a evidenci.
Pozvánky na akce související s Mezinárodním dnem žen a dívek ve vědě 2025
Jaké konference, semináře a další akce probíhají letos v rámci Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě?
Dne 11.2.2025 se koná konference "Staň se na den vědkyní" pořádaná Fakultou jadernou a inženýrskou ČVUT spolu s Fakultou elektrotechnickou ČVT, ve spolupráci se Second Foundation, BNL-CZ a CERN-CZ. Konference s odbornicemi z praxe i akademické sféry nabídne účastnicím vyzkoušet si vědu na vlastní kůži. Vybrat si mohou z témat od částicové fyziky přes robotiku až po přesnou kalibraci strojů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy pořádá 11. února 2025 akci Women in Science: Challenges and Opportunities on the Way. Akce začíná v 17.30 - jedná se o večer plný inspirativních příběhů a podnětných diskusí, kdy se výzkumnice z různých prostředí podělí o své zkušenosti.
Univerzita Palackého v Olomouci pořádá dne 10. února 2025 "Debatu s vědkyněmi v Pevnosti poznání" a dne 11.února 2025
"Snídani s vědou ve Studentském klubu", která je určena především juniorním vědkyním a doktorandkám. Pozvání na ni přijala i Mgr. Michaela Šaradín Lebídková, Ph.D. z Fakulty sociálních studií MU (FSS MU). Jejím hlavním výzkumným zájmem je digitální intimita a digitální wellbeing, které zkoumá optikou mediálních účinků. Právě téma digitálního wellbeingu je řešeno v rámci společného projektu FSS MU a FI MU.
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě 11. 2. 2025 s NKC - gender a věda
Dne 11. února 2025 spustí NKC - gender a věda měsíc trvající online kampaň, jejímž cílem je upozornit na změny, které by se v českém akademickém prostředí měly stát, aby nedocházelo k odlivu talentu a potlačování potenciálu žen a dalších marginalizovaných skupin. Cílem kampaně je skrz zapojení inspirativních vědkyň a studujících vědeckých oborů akcentovat, že změna je nejen žádoucí, ale nutná.
Letošní kampaň NKC k Mezinárodnímu dni žen a dívek potrvá měsíc, až do březnového Měsíce ženské historie a Mezinárodního dne žen. Jeho letošním mezinárodním mottem je Accelerate Action: proto i NKC chce zdůraznit nutnost proměny v českém akademickém prostředí. Co vědkyním brání v rozvíjení úspěšné vědecké kariéry? Jakým bariérám musí čelit? Co by si přály*i, aby se změnilo? Pro více informací o kampani sledujte web www.genderaveda.cz.
Nové e-školení FI: Prevence genderově podmíněného násilí
Jaké formy násilí se skrývají pod pojmem genderově podmíněné násilí? Můžete se s ním setkat i na akademické půdě?
V Informačním systému MU jsme pro zaměstnance a zaměstnankyně Fakulty informatiky sestavili interaktivní školení, které vysvětluje fenomén genderově podmíněného násilí a nabízí strategii, jak se zachovat v případě, že se s ním na akademické půdě setkají. Autorem obsahu je Genderové informační centrum Nora, o.p.s. Školicí materiály vznikly v rámci projektu „Prevence genderově podmíněného násilí v pracovním prostředí veřejných výzkumných institucí a univerzit v ČR”, který byl finančně podpořen Norskem prostřednictvím Norských fondů.
Mezi témata kurzu patří např. genderové předsudky vůči ženám v akademickém a výzkumném prostředí, sexuální obtěžování, psychické formy genderově podmíněného násilí, předsudky vůči ženám v náborovém procesu, genderově vyvážené vyjadřování.
E-kurz Prevence genderově podmíněného násilí naleznete ZDE.
Plán genderové rovnosti MU 2025-2028
MU realizuje pro podporu genderové rovnosti rozmanitá opatření jako součást strategického závazku univerzity vzhledem k principům transparentnosti, rovnosti a zodpovědnosti a současně vzhledem ke sladění pracovního a osobního života všech svých zaměstnanců a studentů. Tento závazek naplňuje na úrovni svých součástí a prostřednictvím aktivit univerzity jako celku. Vše probíhá na základě Genderových plánů rovnosti MU a také dílčích genderových plánů jednotlivých fakult a ústavů MU.
Aktuálně jsou naplňována opatření uvedená v Plánu genderové rovnosti MU (Gender Equality Plan) na období 2025–2028.
Na podporu genderové rovnosti na MU byla od ledna 2025 spuštěna univerzitní webová stránka Genderová rovnost na MU.
Na stránce se dozvíte více informací o genderových plánech, důležitých osobách a institucích, o pracovní skupině GEP na MU. Naleznete zde také různé vzdělávací akce, publikace a statistiky.
Grantové schéma CAREER RESTART 2025
Další ročník grantového schématu CAREER RESTART byl vyhlášen. Soutěžní lhůta běží od 9. září 2024 do 18. října 2024. Vyhlášení výsledků výzvy proběhne na výroční konferenci GAMU 11. prosince 2024.
Cílem Career Restart je vytvořit podmínky pro začlenění vědeckých pracovnic a pracovníků po přerušení kariéry (například v důsledku rodičovské dovolené, dlouhodobé nemoci nebo z důvodu dlouhodobé péče o osobu blízkou) do výzkumných týmů na MU. Granty CAREER RESTART usnadní a urychlí návrat mladých talentovaných vědkyň a vědců k produktivní vědecké kariéře a zvýší tak procento jejich zastoupení v samostatných/seniorních vědeckých pozicích. Podrobné informace naleznete ZDE.
Fakulta informatiky přijala Plán genderové rovnosti FI (1. část)
Plán genderové rovnosti FI byl vytvořen na základě výstupů a doporučení genderového auditu, který FI realizovala od dubna do září 2024 spolu s externími experty a expertkami z Genderového informačního centra NORA za metodické podpory rektorátu MU.
Zpracování genderového auditu FI a plánu genderové rovnosti FI je součástí aktuálního fakultního akčního plánu HR Award (HRS4R). Stejně tak tomu bylo i v případě 1. genderového auditu a plánu v roce 2021. Genderový audit FI pokrývá tyto klíčové oblasti:
- cíle organizace a institucionální zabezpečení politiky genderové rovnosti,
- kultura organizace a vztahy na pracovišti,
- genderová dimenze ve výzkumu,
- personální a mzdová politika,
- wellbeing a slaďování osobního a pracovního života.
Půlroční proces zpracování auditu se skládal z několika kvantitativních a kvalitativních metod sběru a analýzy dat:
- analýza veřejných a interních univerzitních a fakultních dokumentů, webových stránek a soc. sítí MU a FI,
- zpracování a analýza statistických dat,
- online dotazníkové šetření,
- 4 prezenční fokusní skupiny,
- prezenční a online individuální rozhovory se zaměstnanci a zaměstnankyněmi FI, kteří o to projevili zájem v dotazníkovém šetření.
Fakulta informatiky přijala Plán genderové rovnosti FI (2. část)
Auditem bylo zjištěno, že FI systematicky a aktivně podporuje genderovou rovnost a diverzitu. Na fakultní úrovni má zapracovány zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace. V roce 2024 se zaměřila na rozvoj procesu adaptace nových zaměstnanců, bylo zavedeno hodnocení neakademických zaměstnanců a zaměstnankyní. FI rovněž nabízí širokou škálu opatření pro pečující zaměstnance a zaměstnankyně, čímž pomáhá slaďovat pracovní a osobní/rodinný život. Byla také identifikována dílčí témata ke zlepšení či rozvoji. Tým externích expertů a expertek navrhl více než třicítku opatření, která se týkají 7 oblastí:
- proměna organizační kultury,
- kombinace práce a rodičovství / osobního života,
- nábor a výběr a funkční postup,
- vyrovnané zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích,
- opatření proti sexuálnímu obtěžování a dalším formám genderově podmíněného násilí,
- genderová dimenze ve výzkumu a inovacích,
- studium a studentská populace.
Mezi navržená opatření patří např. vytvoření mentoringových programů podporujících kariérní růst žen, osvěta a školení v oblasti genderové dimenze ve výzkumu, genderově podmíněného násilí nebo genderově citlivého jazyka, zvýšení informovanosti o odměňování, benefitech, podávání stížností či antidiskriminačním zákonu, sběr a vyhodnocování genderově segregovaných dat. Plnění těchto opatření bude podléhat pravidelné roční evaluaci a revizi.
Všem účastníkům a účastnicím genderového auditu děkujeme za účast. Velmi si ceníme Vaší zpětné vazby, Vašich názorů a sdílených zkušeností. Chcete-li sdílet své podněty k pozitivním změnám na FI, prosím napište na persA6WqmKL4F@fiwplrdPHPJ.munimcNpftI08.cz
.
Další články
Odpovědný kontakt:
pers2WEQG__hX@fiviEepQ0YA.muniF-lUDgL*l.cz