Vodní tržiště z dílny FI láká na festival Prototyp
Přijměte pozvání na letošní festival Prototyp, jehož součástí je i světelná instalace z dílny Zkrat kolektivu a Ateliéru grafického designu a multimédií Fakulty informatiky MU. Navštivte ve dnech 24.–27. 10. brněnské Vodojemy Žlutý kopec a ponořte se do kouzelné hry světla, stínů a vody, kterou rozehrála více než dvacítka českých i světových designérů a umělců.
Festival Prototyp vznikl v roce 2014 s cílem propojovat svět umění, vědy a technologií. Letošní pojetí rozhýbává impozantní prostory brněnských Vodojemů. Jednou z instalací je i Vodní tržiště kreativců ze Zkrat kolektivu a absolventů generativního designu FI MU. Detaily nám za celý tým představila Šárka Portešová, studentka magisterského programu Vizuální informatika.
Jak vznikala instalace Vodní tržiště?
Instalace Vodní tržiště vznikla díky spolupráci mezi Zkrat kolektivem, což je skupina absolventů Fakulty informatiky MU, a současnými studenty – absolventy předmětu Generative Design Programming.
Když jsme se zamýšleli nad tím, co bychom mohli vytvořit v těchto unikátních prostorách brněnských vodojemů, člověka hned napadne voda. Postupně se naše téma začalo krystalizovat kolem vody, která není viditelná na první pohled, ale je skrytá za věcmi, které používáme každý den.
Tak jsme přišli s myšlenkou instalace Vodní tržiště, která návštěvníkům umožňuje interaktivně prozkoumat vodní stopu běžných produktů – například šálku kávy, trička nebo knihy. Návštěvníci pumpují pumpou a podle svého odhadu tak „čerpají“ vodu, která je potřebná k výrobě těchto věcí. Jak voda pomalu plní prostor, projekce na stěnách vodojemu reaguje na každý pohyb a vytváří vizuální podívanou. Na konci instalace se dozvíte skutečné množství vody, které bylo k výrobě těchto předmětů spotřebováno, a často to lidi překvapí.
V rámci týmu jsme si práci rozdělili – někteří z nás pracovali na technologických prvcích a interaktivitě instalace, jiní na vizuálním zpracování a průzkumu vodních stop jednotlivých produktů. Naším cílem nebylo jen vytvořit vizuálně zajímavou instalaci, ale také něco, co má přidanou hodnotu v podobě lehce edukativního přesahu.
Jak funguje taková instalace?
Instalace se skládá jak z fyzické, tak z digitální části. Použili jsme klasickou ruční pumpu, podobnou těm, které můžete mít třeba na zahradě. Abychom mohli pumpování zaznamenávat, museli jsme ji upravit tak, aby snímala každý pohyb a převáděla ho do digitálního signálu. Tento signál následně využíváme v softwarové části instalace, kde se každé otočení hřídelí promítne do vizuální podoby – voda se plní a projekce na stěnách vodojemu reaguje na každé pumpnutí.
Jak se může studující FI dostat takovémuto projektu?
Vyučující předmětu Generativní design, Marko Řeháček a Helena Lukášová, jsou velmi aktivní nejen v oblasti výuky, ale také v hledání příležitostí, jak zapojit studenty do zajímavých projektů. Letos se jedná už o třetí instalaci, kterou se studentům podařilo zrealizovat. Kromě Vodního tržiště to byla také výstava Mind the Passage v kreativním hubu Kumst a její upravená verze na světovém festivalu Ars Electronica. A ani na Prototypu nejsme poprvé, zde v různých uskupeních vystavujeme už od roku 2019.
Jakmile se přihlásíte do tohoto předmětu, možnost vystavit své práce se vám zkrátka nevyhne. Dokonce i samotný předmět je každoročně zakončen výstavou studentských děl v prostorách Fakulty informatiky.
Jak se vašemu týmu podařilo zapojit do festivalu Prototyp?
V roce 2019 Zkrat kolektiv zareagoval na open call a poslal své první instalace. To byl pro ně významný okamžik, kdy měli možnost poprvé veřejně vystavovat své práce. Od té doby jsou v kontaktu a na každý festival Prototyp připravují něco nového, přičemž zapojují i studenty generativního designu. Spolupráce s festivalem Prototyp je opravdu skvělá a vždy přináší nové výzvy a příležitosti.
Kde jinde bude moct veřejnost vidět vaši práci?
Momentálně se plánuje již zmíněná výstava závěrečných děl kurzu Generative Design Programming, která proběhne na konci semestru. Další instalace v tomto uskupení jsou zatím ve fázi plánování. Určitě o tom budeme informovat na našich stránkách předmětu generativedesign.cz nebo na Instagramu @agdm_fi_muni. Doporučujeme také sledovat naše šikovné absolventy @zkrat.kolektiv.
Děkujeme za doporučení a přejeme spoustu nadšených diváků i studujících vašim projektům!
Autorka: Marta Vrlová, Oddělení vnějších vztahů a spolupráce s partnery FI MU