Archiv zpráv a událostí

Z fakulty

  • Obrázek

    Letní škola XAI 2024 spojila odborníky a nadšence nejen z naší fakulty

    Ve dnech 2. až 6. září 2024 hostily Fakulta informatiky a Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity v Brně úspěšnou letní školu zaměřenou na vysvětlitelnou umělou inteligenci (XAI) v digitální patologii.

    Akce, kterou organizovali členové projektu BioMedAI, se zúčastnilo téměř 40 účastníků se zájmem o aplikaci umělé inteligence v medicíně. Mezi účastníky byli i studující z naší fakulty. 


    Více informací se dozvíte z oficiální tiskové zprávy: 


    Praktické dovednosti a workshopy

    Atmosféra byla neuvěřitelně pozitivní, studenti projevovali velké nadšení a aktivně se zapojovali do všech sekcí. Podařilo se nám vytvořit spolupracující prostředí, kde účastníci mohli otevřeně sdílet své zkušenosti a znalosti. Největším úspěchem letní školy bylo poskytnutí praktických dovedností v používání XAI nástrojů v digitální patologii, což je klíčové pro výzkum mnoha účastníků. Největší ohlas měly praktické workshopy, kde si účastníci mohli vyzkoušet nové metody a nástroje na reálných datech,“ hodnotí letní školu Petr Holub z Masarykovy univerzity, jeden z hlavních organizátorů a vedoucí projektu BioMedAI.



    Zahraniční hosté

    Během celého týdne se účastníci zapojili do přednášek a praktických cvičení vedených odborníky, mezi kterými byli Norman Zerbe z Charité, Heimo Müller z Lékařské univerzity v Grazu, Aray Karjauv z Technické univerzity v Berlíně, Tomáš Brázdil, Petr Holub a Vít Musil z Masarykovy univerzity a Rudolf Nenutil z Masarykova onkologického ústavu. Online přednášku o současném stavu XAI v digitální patologii vedl David Steiner z Google. Program tak pokrýval širokou škálu témat od základů patologie až po pokročilý výzkum umělé inteligence, správu dat a praktický výcvik s využitím nástrojů jako RatioPath a RatioViz.



    Hodnocení účastníků

    Aleksandra Zec, doktorandka z Politecnico di Milano, která ve svém výzkumu pracuje s daty digitální patologie, se podělila o své pozitivní zkušenosti: „V Brně jsem si to moc užila, zejména proto, že pracuji s daty digitální patologie ve svém doktorandském výzkumu. I když jsem s tímto tématem již docela obeznámená, shledala jsem jednotlivé přednášky jako užitečné a komplexní. Praktická cvičení a přednášky od předních odborníků poskytly cenné poznatky o aplikacích AI v digitální patologii, což je přínosné pro můj současný výzkumu.

    Letní škola poskytla účastníkům cenné praktické zkušenosti a představila nejnovější technologie v oblasti XAI. Vytvořila tak inspirativní prostředí, které povede účastníky k aktivnímu zapojení do budoucnosti lékařských inovací a přispěje k pokroku v oblasti využití umělé inteligence v medicíně.


    *Projekt BioMedAI Twinning

    Projekt BioMedAI Twinning se zaměřuje na vývoj vysvětlitelných a důvěryhodných AI řešení, školení výzkumníků v oblasti počítačových věd a klinických odborníků, a organizaci workshopů a letních škol zaměřených na vysvětlitelné AI a správu citlivých lékařských dat. Reaguje tak na rostoucí poptávku po sofistikovaných klinických diagnostikách a semi-automatických systémech, které jsou schopny urychlit diagnostický proces. Projektové konsorcium tvoří Masarykova univerzita, Masarykův onkologický ústav, Lékařská univerzita v Grazu a Technická univerzita v Berlíně.


    Autorkou tiskové zprávy je: Mgr. Lucie Skřičková

    Webová adresa
    Přílohy
    Původní zpráva na Vývěsce v IS.