Archiv zpráv a událostí

Z fakulty

  • Obrázek

    Karel v dobré společnosti: Vidu ovládli roboti!

    Další ročník akce Vida! Roboti si nenechal ujít ani Karel Pepper, robotí člen Centra zpracování přirozeného jazyka (Centra NLP ) z Fakulty informatiky MU.

    Sobota 2. 3. 2024 v brněnském Vida! Science centru patřila robotům, umělé inteligenci a hlavně všestranné zábavě pro velké i malé nadšence. Kolegové z Centra NLP Zuzana Nevěřilová a Aleš Horák představili veřejnosti našeho sociálního robota Karla ve dvou přednáškách, doplněných kvízem z dílny Patrika Stana. Karel přilákal stovky návštěvníků. Dozvěděli se, jak se programuje, o procesu jeho učení a jeho interakci s člověkem.

    Co vlastně znamená pojem „sociální robot“? Náš Karel je autonomní, proaktivní a empatický. To znamená, že funguje samostatně a aktivně se zajímá o své okolí, ve kterém neustále vyhledává lidské tváře, se kterými by navázal kontakt. Na základě rozhovoru pak umí vyhodnotit náladu svého společníka a vyjádřit mu účast. Sám také reaguje na vnější podněty. Přesvědčila se o tom např. skupinka dětí, které se po přednášce na Karla vrhly a málem ho ulechtaly. Za to se jim odměnil výbuchy plechového smíchu.

    Je Karel umělou inteligencí (AI)? Zuzana Nevěřilová vysvětluje: „Sociální roboti jsou tak na půli cesty k AI. Dokáží rozpoznat řeč či obraz pomocí strojového učení. Na druhou stranu znalosti' a repliky v dialogu získávají z kódu, který jim předem připraví člověk, a z těch náhodně vybírají. Generativní AI je oproti tomu trénovaná na velkém množství textu, dialogů, programového kódu i obrázcích, pohybech a gestech. Může tak vést dialogy, psát básničky, programovat, uklízet… Je v tom mnohem samostatnější a také mnohem méně předvídatelná.“ Sociální roboti jsou dobrými společníky, najdete je na různých akcích, kde vypomáhají s marketingem, případně můžou být nápomocní osobám se specifickými potřebami. Využití AI se v dnešní době jejího překotného vývoje zdá takřka neomezené. Jak ale vysvětlili kolegové z Centra NPL ve své přednášce, musíme vést v patrnosti rizika, kdy AI sice odpoví, ale bez užitku nebo chybně, nebo dokonce ublíží nevhodným chováním. Aktuálně v labu testují i možnost propojení Karla s ChatGPT.

    Bližší seznámení s AI nabídl další program v rámci akce, vč. rozhovorů s umělou inteligencí a přednášky o jejích schopnostech a generování hudby a obrázků. Návštěvníci také měli příležitost vyrobit si robotické rameno, motorovou lodičku nebo svítícího robota, programovali Ozoboty a pod rukama šikovných stavitelů vznikla i přehlídka robotů z Lega. Těm nejmenším patřila pohádka Oskar a 3D bratři, ve které pronikli do tajů přenosu informací mezi reálným a digitálním světem.

    Karla si bohužel není snadné jen tak opatřit domů. Setkat se s ním ale můžete na FI MU, kde se vedle výzkumu účastní řady akcí pro veřejnost – je každoročně na Noci vědců, dnech otevřených dveří FI MU i dalších příležitostech. Je také součástí MjUNIon – online portálu pro všechny malé i velké badatele. Těšíme se na další společné akce!

    Centrum NLP se zaměřuje na získání teoretických i aplikovaných výsledků v oblasti zpracování přirozeného jazyka. Jejich práce se týká zejména korpusové lingvistiky, lexikálních databází, reprezentace znalostí, jazykového modelování, reprezentace významu výrazů přirozeného jazyka a využití metod strojového učení pro automatické zpracování textů. Výzkum následně aplikují v oblastech komunikace typu člověk-stroj a v internetových technologiích soustředěných na analýzu, vytěžování a generování textů a řeči. Laboratoř také v souvisejících oblastech školí pregraduální i postgraduální studenty FI MU.

    Autorka: Marta Vrlová, Oddělení vnějších vztahů a spolupráce s partnery FI MU
    Přílohy
    Původní zpráva na Vývěsce v IS.