Česko skončilo třetí v největším cvičení kybernetické bezpečnosti na světě. V týmu byl i student Informační bezpečnosti na FI MU.

Národní tým České republiky tvořený zástupci státních složek, soukromého sektoru i akademické sféry se umístil na 3. místě z 22 týmů v největším cvičení kybernetické bezpečnosti na světě s názvem Locked Shields 2021.

Díky Andreji Tomčímu měla v národním týmu zastoupení i FI MU. Andrej Tomči je student navazujícího magisterského programu Počítačové systémy, komunikace a bezpečnost se specializací Informační bezpečnost.

Zeptali jsme se Andreje na několik otázek.

Jak jste se dostal do týmu, kolik v něm bylo členů a jakou jste měl úlohu?

Za možnosť zúčastniť sa tohto cvičenia ďakujem Kyberbezpečnostnému tímu Masarykovej univerzity, s ktorým spolupracujem od prvého roku môjho štúdia. Študentom, ktorých kyberbezpečnosť zaujíma, odporúčam navštíviť csirt.muni.cz, kde sa dozviete viac o tom, čo CSIRT-MU robí a ako s ním môžete spolupracovať aj vy.

V tíme na Locked Shields 2021 nás bolo niekoľko desiatok, tím bol zložený z expertov z rôznych inštitúcií a spoločností (NÚKIB, NAKIT, CZ.NIC, CESNET, MU, Avast, Red Hat, PwC, Accenture) a koordinoval ho Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mojou úlohou bolo zabezpečiť niekoľko webových služieb, chrániť ich pred útokmi hackerov a držať tieto služby dostupné a funkčné pre legitímnych užívateľov.

Které předměty z vašeho dosavadního Bc. a NMgr. studia na FI byly při zpětném pohledu důležité pro úspěch v soutěži?

Ťažko vymenovať všetky predmety, z ktorých znalosti som v rámci cvičenia využil. Rád by som ale vyzdvihol nasledovné predmety, ktoré mi myslím počas štúdia dali najviac:

• PV080 Information security and cryptography

• PV276 Seminář simulace kyberútoků

• J012 Digital Forensics, skupina NetworkForensics

• PV079 Applied Cryptography

• PV181 Laboratory of security and applied cryptography

• PA193 Secure coding principles and practices

• PV204 Security technologies

Každému, koho bezpečnosť zaujíma, tieto predmety určite odporúčam. Vyzdvihnem aj skúsenosti nadobudnuté počas práce na mojej bakalárskej práci, v ktorej som sa v spolupráci s expertami z CSIRT-MU venoval okrem iného aj priebehu bezpečnostných cvičení a aktivitám jednotlivých aktérov cvičenia.

Jaké jste měl před soutěží zkušenosti s podobnými cvičeními, jak vám pomohlo zázemí na FI MU, konkrétně laboratoř KYPO.fi.muni.cz?

Locked Shields je najväčšie cvičenie tohoto typu na svete a toto bola moja prvá účasť na ňom. Vďaka spolupráci s CSIRT-MU som ale mal možnosť pracovať na príprave a realizácii Cyber Czech, kyberbezpečnostnom cvičení podobného charakteru. To mi dalo skúsenosti s priebehom takýchto cvičení, ktoré som počas Locked Shields zúročil.

Takisto mi určite pomohli predmety vyučované na FI MU, ktoré spomínam vyššie. Dávajú nevyhnutné teoretické základy, bez ktorých to proste nejde, nezabúdajú však na toľko potrebnú praktickú aplikáciu znalostí. V tomto obrovsky pomáha KYPO, ktoré poskytuje jednak potrebné fyzické priestory, ale aj ešte dôležitejšie virtuálne prostredie a „bojisko“. V ňom máme ako študenti možnosť skúšať aplikovať naučené vedomosti a techniky v bezpečnom a izolovanom prostredí.

Děkujeme za odpovědi a přejeme Andrejovi hodně studijních i pracovních úspěchů.