Archiv zpráv a událostí

Z fakulty

 • Obrázek

  Michael Koudela: Informatika vás musí bavit a štvát zároveň

  Ještě před několika lety si myslel, že on a informatika v žádném případě. Chtěl se hlásit na Masarykovu univerzitu, ale v oborech jasno neměl. Jednu dobu hrál PC hru a současně sledoval její vývoj a psal vývojářům na diskuzním fóru. „Když vývoj té hry skončil, já byl naštvanej, začal jsem opravovat text, aby byl dobře, začal jsem pracovat s editorem hry, opravovat a zkoumat, jak to funguje. A jak jsem se do toho ponořil, zvítězila nakonec informatika. Podle mě člověka, který se hodí na informatiku, poznáš tak, že mu dáš matematický problém a on se do toho zažere. Musí tě to bavit a štvát zároveň.”

  Dnes je Michael už ve 4. semestru programu Aplikovaná informatika. Studium na Fakultě informatiky MU hodnotí jako náročné. „V prvních semestrech mi škola a pravidelná příprava do školy zabírala většinu času. Bez přípravy bych to asi nedal. Pokud chce někdo při studiu pracovat, doporučil bych mu nechat to až na pozdější semestry, kdy už se člověk ve škole rozkouká.”

  O svoje postřehy ze života studenta FI se dělí na blogu pod pseudonymem Antalymis. Chce tak pomoct ostatním s výběrem školy a podělit se s mladšími ročníky o zkušenosti s předmětů. „Bloggerů o FI existuje vícero. Já se snažím psát co nejvíc objektivně a informativně,” upřesňuje Michael.

  Sám rozhodně není člověkem, který byl žil jen za počítačem. „Hrozně mě baví ESNko (Erasmus Student Network), což je síť, která se stará o mezinárodní studenty, kteří do Česka přijedou studovat. Zaujalo mě to už na jarmarku spolků v prváku, zaregistroval se doma do systému, no a na druhý semestr už jsem si vybíral Erasmáky a Erasmačky, jejichž buddym se stanu. V praxi to znamená s nimi komunikovat ještě než přijedou, vyzvednout je a doprovodit tam, kde bydlí, pomoct jim prvních pár dní a vysvětlit, jak to u nás funguje, prostě stát se jejich místním kamarádem. Před prvním setkáním se vždycky trochu bojím, jestli se budeme mít o čem bavit a tak. Ale většinou to nakonec klapne. Líbí se mi na tom, že si člověk může udělat spousta mezinárodních přátel.”

  Ačkoli o studiu informatiky původně moc neuvažoval, nakonec se v tom našel. Na svém blogu píše: „Ani po třetím semestru překvapivě nemám pocit, že bych nějak výrazně ztrácel motivaci (...) to jsem při výběru vysoké úplně nečekal.”

  A kam hodlá směřovat dál? „V budoucnu bych si rád vyzkoušel dělat cvičícího nějakého předmětu na FI, i když úplně ještě nevím jakého. Učit lidi mě vždycky bavilo.”
  Přílohy