Archiv zpráv a událostí

Výzkum a vývoj

  • Obrázek

    MASH podpořil výzkum Moniky Čechové zaměřený na skryté části lidské DNA

    Jak vypadá lidský genom tam, kde jsme dříve viděli jen šum? Tým Mgr. Moniky Čechové, Ph.D., z Fakulty informatiky MU zkoumá dosud obtížně přístupné části DNA s cílem porozumět jejich vlivu na zdraví a přiblížit se personalizované medicíně. Rozvoj tohoto výzkumu podpořil grant MUNI Award in Science and Humanities (MASH).

    „Zajímá nás hned několik témat: dynamika telomer, tedy sekvencí, které chrání konce chromosomů u zdravých i rakovinových pacientů; jak se u mužů v průběhu života mění počet buněk bez chromosomu Y a co to znamená pro jejich zdraví; nebo vliv opakujících se sekvencí DNA na nesprávné dělení buněk a přeskládávání DNA,“ přibližuje Čechová přední oblasti svého výzkumu.

    Jeho současnou podobu umožňuje především technologický pokrok ve čtení DNA i v metodologii jeho skládání, včetně algoritmů zvyšujících přesnost přečtené (tzv. basecalling) i poskládané DNA (tzv. genome assembly). Využití najdou také metody strojového učení, například k předpovídání délky telomer nebo sledování průběhu ztráty chromosomu Y. Cílem výzkumu je rovněž vytvářet bioinformatické nástroje pro širší vědeckou komunitu a rozšiřovat povědomí o nanoporovém sekvenování. Tato metoda umožňuje čtení DNA tím, že její vlákno protahuje skrz mikroskopické otvory. Podle změn elektrického proudu pak rozpozná jednotlivá „písmena“ genetického kódu. Funguje tak jako čtečka, která dokáže určit přesné složení DNA i v komplikovaných oblastech. Díky dostupnosti sekvenátoru přímo na FI MU můžeme tuto expertízu učit naše studující v rámci pokročilých bioinformatických předmětů, stejně tak jako ji uplatnit v realizovaných projektech.

    Výzkumná skupina se už nyní věnuje několika vědeckým projektům a postupně se rozrůstá. Aktuálně hledá post-doktorského kandidáta či kandidátku a od jarního semestru 2026 přijme Ph.D. studenty. Vítá i studující, kteří hledají téma závěrečných prací. Zároveň plánuje rozvoj spolupráce s dalšími odbornými partnery, zejména se Středoevropským technologickým institutem (CEITEC). Cílem je společný výzkum vzorků rakovinových pacientů, který propojí informatickou a biologicko-medicínskou perspektivu.

    Zahájení výzkumu umožnil grant MASH, který Monika Čechová získala letos v květnu a který podle ní poskytuje ideální podmínky pro rozjezd: „Toto schéma je naprosto fantastické, a umožňuje vznik vědecké skupiny s ohromnou flexibilitou. V našem oboru se technologie velmi rychle mění – každého půl roku je to trochu jiný svět, pokud člověk operuje na světové úrovni – a je nutné být s plánem experimentů flexibilní. Tohle všechno MASH umožňuje, a je tak atraktivním schématem pro mladé vědce i na mezinárodní úrovni,“ dodává. Např. studujícím, kteří se osvědčí při psaní závěrečných prací, nebo i dalším odborným pracovníkům se zájmem o daný výzkum může nabídnout dlouhodobější spolupráci právě v rámci grantu.

    Nedílnou součástí plánů je i rozvoj širší bioinformatické komunity v Brně. Na konci května skupina zorganizovala Bioinformatics Retreat a v září plánuje první ze série bioinformatických workshopů pro širokou vědeckou obec. Registrace se brzy otevře přes Obchodní centrum MU. Díky pravidelné účasti na zahraničních konferencích a spolupráci s americkými kolegy chce Čechová otevřít nové příležitosti pro získání zahraniční hostů. V létě 2026 také plánuje na FI nabídnout letní školu bioinformatiky pro zahraniční magisterské studenty, společně s kolegy z laboratoře Sybila. Na podzim 2026 by pak mělo přijít na řadu podání žádosti o ERC grant, pro který teď tým sbírá nanoporová data.

    Přejeme Monice Čechové hodně úspěchů v další činnosti na půdě FI MU!


    Co je grant MASH?

    MUNI Award in Science and Humanities (MASH) je grantové schéma Masarykovy univerzity, které má za cíl podpořit excelentní výzkumníky a posílit vědecký profil univerzity. Postupně vznikají jednotlivé podkategorie grantu související s konkrétním cílením podpory. Letos univerzita poprvé udělila devět těchto grantů ve variantě MASH StG/CoG pro mladé vědce, kteří se chtějí pod hlavičkou MU pokusit získat grant Evropské rady pro výzkum (ERC) v kategorii Starting nebo Consolidator. Jednou z takto podpořených vědkyň je právě i Monika Čechová. MASH StG/CoG poskytuje čtyřleté financování ve snaze posílit motivaci vědeckých talentů zůstat, pracovat pro Masarykovu univerzitu a dlouhodobě vytvářet mimořádně kvalitní vědecké výsledky.

    Autorka: Marta Vrlová, Oddělení vnějších vztahů a spolupráce s partnery FI MU

    Foto: Martin Indruch

    Přílohy
    Původní zpráva na Vývěsce v IS.