Ředitel provozu a bezpečnosti informačních systémů pro indickou vládu je absolventem FI MU

Milan Patnaik

V současné době se svět posunul do éry, kdy se nemůžeme zabývat pouze softwarovými útoky a dalšími útoky na úrovni aplikací. Můj výzkumný zájem spočívá také v navrhování hardwaru a procesorů, takže jsem chtěl mít zázemí v oblasti bezpečnosti, abych mohl navrhovat bezpečný hardware a bezpečné systémy.


Autorka: Klára Petrovičová pro fi.muni.cz

Milan Patnaik přišel na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity (FI MU) získat již druhý magisterský titul. Jeho cílem bylo prohloubit si znalosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, se kterou se setkal při práci pro indickou vládu. Nyní s více než devatenáctiletou praxí pracuje jako vrchní ředitel provozu a bezpečnosti informačních systémů pro indickou vládu a současně pokračuje v doktorském studiu.

Můžete mi říci více o své minulosti před nástupem na FI MU?

Před nástupem na FI MU jsem pracoval v oblasti kybernetické bezpečnosti pro indickou vládu. Již dříve jsem absolvoval magisterské studium na IIT Madras v oboru informatika. Chtěl jsem si však udělat nějakou specializaci v oblasti kybernetické bezpečnosti, a tak jsem pokračoval v magisterském studiu informatiky, konkrétně v informační bezpečnosti, na FI MU.

Proč jste si vybral právě obor bezpečnosti?

Zaprvé je to obor, který se teprve rozvíjí. Za druhé, protože jsem se intenzivně zabýval bezpečností sítí na národní úrovni, kde je důležité zabezpečit sítě a systémy proti kybernetickým útokům. V současné době se svět posunul do éry, kdy se nemůžeme zabývat pouze softwarovými útoky a dalšími útoky na úrovni aplikací. Můj výzkumný zájem spočívá také v navrhování hardwaru a procesorů, takže jsem chtěl mít zázemí v oblasti bezpečnosti, abych mohl navrhovat bezpečný hardware a bezpečné systémy.

Myslíte si, že jste během studia na FI dostal mnoho příležitostí k získání praktických zkušeností a zapojení do výzkumných skupin?

Ano! Nejlepší částí mého studia na Masarykově univerzitě byla právě praktická část studijního programu. Díky ní jsme si mohli vyzkoušet spoustu praktických dovedností, které každému studentovi pomáhají zvládnout své znalosti.

Byl jste na FI také součástí nějaké laboratoře?

Ano, byl jsem součástí laboratoře Crocs. V Crocs jsme se s Václavem Matyášem a Petrem Švendou zabývali, kromě jiných oblastí, také bezpečností a kryptografií.

Jaké je to studovat jako cizinec na FI a v Brně obecně? Jaké byly Vaše zkušenosti?

Studovat na FI jako cizinec bylo opravdu skvělé. Uvědomil jsem si, že většina studentů na fakultě jsou cizinci z Evropy, většinou studenti Erasmu, a jen velmi málo z nich bylo z Indie. Ale byla to skvělá zkušenost, poznat všechny studenty z různých zemí. A musím říct, že studijní program a administrativa jsou velmi, velmi přívětivé pro cizince.

Podařilo se vám během studia procestovat Českou republiku?

Do Brna jsme přijeli jako skupina studentů z Indie. I když jsem již procestoval mnoho zemí, Česká republika byla moje první zahraniční cesta. Za prvé, je to krásná země. A také byla velmi přátelská k cizincům. Potěšilo mě, že lidé mluvili anglicky, na rozdíl od některých zemí, kde anglicky mluví jen velmi málo lidí, to bylo za prvé, a za druhé, moc se nám líbilo v Brně. Kvůli kultuře, architektuře a také jsme potkali úžasné lidi. Od té doby, co jsem pokračoval ve spolupráci s fakultou, jsem získal dobré přátele, což mi pomohlo i profesně kvůli výzkumné práci, kterou společně děláme. Poznali jsme také Čechy a jejich kulturu. A byla to opravdu skvělá zkušenost.

Skvěle jsme si užili i cestování po malých místech v Česku. A procestovali jsme mnoho dalších zemí, například skandinávské země, dokonce i Slovinsko, Chorvatsko a další místa. Ale později nám naši čeští přátelé doporučili, abychom navštívili krásné, malé vesničky po celém Česku. Všechna tato místa byla velice krásná. Poznali jsme rozmanité kultury i uvnitř České republiky a ve všech vesnicích jsme si pochutnali na místním pivu.

To moc ráda slyším! A můžete mi říct nějaké rozdíly mezi studiem v Indii a v České republice?

Vzhledem k tomu, že jsem celé studium absolvoval v Indii, mohu říci, že rozdílů, které bych mohl vymyslet, je mnoho. V Indii je podíl teoretických předmětů téměř 50 % k praktické práci. A tak to bylo od bakalářského studia až po postgraduální.

Na MU je však učební plán mnohem více zaměřen na praxi, zejména na FI. Studium na FI MU má téměř 75 % aplikační a praktické práce a 25 % teorie. A nejlepší na studijním plánu bylo, že jsme mohli absolvovat některé předměty, kde jsme nemuseli skládat zkoušku, pokud jsme dobře zvládli praktickou část.

Pokračujete v současné době v doktorském studiu dálkově?

Ano, pokračuji. Dělám společný doktorát mezi IIT Madras a Fakultou informatiky MU.

Jak funguje společný doktorát?

Jde o spolupráci mezi univerzitami s cílem sdílet nápady a myšlenky pro vývoj dobrých bezpečnostních řešení. Také od té doby, co pracuji, je to externí doktorát z univerzity, kde jsem absolvoval kontaktní část, a nyní dělám disertační práci, která je v distančním režimu.

To je zajímavé! Vím, že mi asi nemůžete říct mnoho podrobností o své práci pro vládu, protože je to utajené. Ale jestli byste mi mohl alespoň obecně říct, jaké to je mít tak velkou zodpovědnost?

Každý občan země musí projevovat velkou odpovědnost, pokud jde o kybernetickou bezpečnost pro bezpečnost národa. Vzhledem k tomu, že jsem profesionál v oblasti kybernetické bezpečnosti, je mou povinností udržovat si přehled o technologiích, které se velmi rychle vyvíjejí. A také školit tým lidí, kteří jsou pod mým vedením, aby se udržovali v obraze, pokud jde o nejtěžší výzvu, která může nastat v souvislosti s kybernetickým útokem. To zahrnuje hluboký výzkum, aby byli v obraze s technologiemi a mohli se vypořádat s jakýmikoliv problémy kybernetické bezpečnosti, které se země týkají.

Jaký je váš zdroj informací, díky němuž máte přehled o aktuálních technologiích?

Součástí kultury mnoha organizací je držet krok s nejrůznějšími výzvami, které si lze představit. Jedním ze způsobů, jak mít přehled o nejnovějších trendech, je být součástí různých bezpečnostních fór, kde lidé sdílejí své zkušenosti a nápady. Hodně to pomáhá.

Důležité je také být součástí mezinárodní výzkumné komunity, jako jsou IETF, IEEE, ACM atd. Byl jsem členem mnoha těchto organizací, kde sdílíme myšlenky a nápady v rámci výzkumné komunity. A to nám pomáhá držet krok s technologiemi. A samozřejmě je důležité, abychom mnohé z myšlenek, které se naučíme, realizovali ve spolupráci s našimi partnery, jako je FI MU, a vyvinuli tak skutečná řešení kybernetické bezpečnosti.

Myslíte si, že vaše působení na FI a v České republice přispělo k vašim kariérním vyhlídkám?

Určitě ano. A jak jsem již řekl, mým cílem studovat na Fakultě informatiky bylo především se zdokonalit. A nejen sebe, ale také předat a přenést získané znalosti na rozsáhlý tým tisíců lidí, které řídím. Takže to bylo opravdu profesně obohacující.

Plánujete se v budoucnu vrátit do České republiky?

Určitě. Dříve jsem jezdil jednou ročně. Kvůli opatřením v souvislosti s Covidem se scházíme pouze online. Jinak se stále účastním hostujících workshopů a hostujících přednášek, kdykoli přijde žádost od profesora Matyáše, nebo Petra Švendy, v rámci Crocs a předávám své zkušenosti a znalosti mnoha studentům. A skvělá je i online interakce. Kdykoli se k tomu dostanu, je to vždy obohacující komunikovat se studenty Fakulty informatiky a učení je vzájemné, učím se i já od nich. Takže to je teď součástí mého učebního plánu. Každý rok mohu vycestovat a podělit se se studenty o své zkušenosti.

To je velmi milé. Možná je to trochu filozofická otázka, ale máte představu, kde se vidíte za pět let, co se kariéry týče?

Za pět let budu možná na vrcholu své kariéry. A to je sen, který by měl mít každý. Ale samozřejmě se vidím třeba v implementaci skutečných bezpečnostních řešení, a pokud budu dál komunikovat s dobrými lidmi a udržovat se v obraze pomocí společného studia, třeba s Fakultou informatiky, tak mi to dost pomůže.

Jakou radu byste dal začínajícím zahraničním studentům, kteří se chystají studovat na FI?

V první řadě bych všem zahraničním studentům poradil, aby využili vynikající studijní program Fakulty informatiky. Může se zdát, že je velmi náročný a zatěžující, ale přináší obrovské množství poznatků. A ať už jde o úkoly nebo o hodiny, je velmi dobré projít celým studijním plánem, jak ho fakulta stanovila. A také se neponořit hluboko do studia, ale podívat se na místa v okolí a dozvědět se mnohem více věcí o České republice, což tvoří nezbytnou součást cesty do jakékoliv jiné země.

Máte nějaké závěrečné poznámky?

Chci jen říct, že studium v České republice byla skvělá zkušenost. S přibývajícími členy fakulty a programy, kterými se Fakulta informatiky rozrůstá, nebude to trvat dlouho a uvidíme Masarykovu univerzitu jako jednu z nejlepších univerzit na světě. A já upřímně doufám, že se tak stane, protože jsem součástí univerzity, a že budeme schopni dostat univerzitu na vyšší příčky a pozvat více zahraničních studentů.

Galerie absolventů