Oceněný informatik trénuje počítače, aby poznaly člověka podle chůze

Michal Balážia

Od Balážiova biometrického systému rozlišujícího osoby podle chůze se očekává, že se zkombinuje se systémem rozpoznávání podle tváře. Umožní tak rozeznání i lidí, kteří jsou si podobní v obličeji.


Až na Floridu si odvezl cenu Josepha Fouriera v oblasti počítačových věd udělovanou francouzskou ambasádou nedávný doktorand Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Michal Balážia. Před pár týdny dostal ocenění za vývoj biometrického systému, který dokáže rozlišovat osoby na základě charakteru chůze. Tento jeho výzkum přitom teď paradoxně leží u ledu. Díky ceně by na něm ale Balážia mohl znovu pokračovat.

Moment, kdy si mohl potřást rukou s nositelem Nobelovy ceny, jenž mu ocenění předával, bylo pro Michala vyvrcholením několikaleté práce. Tématem detekování pohybu člověka se už zabýval ve svojí diplomce, kterou odevzdával v roce 2013. Nakonec z toho na konci doktorátu vzešel model založený na strojovém učení, který v úspěšnosti rozeznávání překonává 13 relevantních dříve používaných metod.

„Se školitelem Petrem Sojkou jsme navrhli model, který umí rozeznat identity jakýkoliv lidí bez ohledu na účastníky trénovací skupiny. Od tohoto biometrického systému se očekává, že se zkombinuje se systémem rozpoznávání podle tváře. Umožní tak rozeznání i lidí, kteří jsou si podobní v obličeji,“ popsal Michal výsledky svého snažení, které by mohly být využitelné v oblasti ochrany bezpečnosti.

Velký potenciál tématu byl jedním z aspektů, proč Fakulta informatiky MU Michala na cenu nominovala. „My vědci jsme trochu jako malé děti, někdo nám musí pořád házet nějaké cukříky, abychom to dělali dál. Proto mě nominace moc potěšila, je to velké ocenění. Už jenom mezi kolegy v Brně byla spousta skvělých nápadů,“ podotkl mladý informatik, který jel na předávání výsledných cen na ambasádu s tím, že ani nevěděl, že svoji kategorii vyhraje.

Pozvánku dostal s informací, že je mezi čtveřicí nejlepších a na celkové vítězství si rozhodně nevěřil. „Součástí procesu byl pohovor s komisí, kam jsem nemohl fyzicky dorazit, protože jsem byl v zahraničí, takže rozhovor jsem absolvoval v pyžamu po Skypu s časovým posunem někdy brzy ráno. Měl jsem dojem, že moje odpovědi ani nedávají smysl a navíc všichni ostatní měli skvělé prezentace a zajímavé projekty,“ zdůvodňoval svoje překvapení.

V Česku ani doma na Slovensku teď Michala nikdo nechytne, od poloviny května je na postdoktorském pobytu na University of South Florida v Tampa Bay. Ve svém brněnském výzkumu tam teď nepokračuje, věnuje se širšímu tématu, které popisuje jako analýzu incidentů ve videích. Laicky řečeno se snaží počítač vytrénovat tak, aby automaticky vyhodnocoval, k jakým přesně akcím na záznamu dochází, což je použitelné při analyzování záznamů z bezpečnostních kamer. Dívat se totiž na všechny záznamy kamer není jen za pomoci lidských sil často možné.

Michal by se chtěl ale vrátit i ke svému původnímu tématu, biometrické analýze chůze. Právě v tom by mu měla pomoct cena Josepha Fouriera, k níž se kromě finanční odměny 60 tisíc korun váže i zajištění stáže na některé z francouzských institucí. Kam by rád vyrazil, o tom už Michal konkrétní představu má.

„My vědci jsme trochu jako malé děti, někdo nám musí pořád házet nějaké cukříky, abychom to dělali dál. Proto mě nominace moc potěšila, je to velké ocenění.“

„Stáž absolvuji ve formě postdoktorského výzkumu podle možností a dohody buď na IMT Lille Douai nebo na UEB Rennes, kde mám akademické kontakty,“ uvedl informatik, který se do Francie už teď moc těší. Ačkoliv je ve Státech teprve od poloviny května a má už řadu zahraničních zkušenosti ze Severní Ameriky nebo Asie, na Floridě si podle vlastních slov zvyká těžko a už teď se těší zpátky do Evropy.

Galerie absolventů