Můžeme být nové krypto Švýcarsko a já se na tom chci podílet, říká Jakub Vejmola

Jakub Vejmola

Tipnul bych si, že Bitcoin tady zůstane jako globální peníze. Moje optimistická představa je, že směřujeme k tomu, že čím dál víc lidí si uvědomuje sílu Bitcoinu, budou si v něm spořit a uchovávat v něm hodnotu. A dost možná Bitcoin vytlačí státní měny.


Autorka: Tereza Hrbková pro fi.muni.cz

Jakub Vejmola, známý také jako Kicom, je Bitcoin evangelista a se svým Bitcoinovým kanálem na YouTube přibližuje lidem svět kryptoměn. V rozhovoru vzpomíná na doby svého studia na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity (FI MU), mluví o své práci, začátcích s kryptoměnami i o jejich budoucnosti.

Chtěl jsi vždycky studovat informatiku?

Počítače mě vždycky táhly, byl jsem první ve třídě na základce, který měl vlastní počítač a pařil jsem hry. Potom jsem šel na gympl a pořád jsem poslouchal, že budu právník. V průběhu studií jsem ale zjistil, že přirozeně tíhnu k počítačům a nakonec jsem šel na informatiku do Brna, protože FI měla dobrou pověst.

Vystudoval jsi aplikovanou informatiku a SSME. Jak na studium na FI MU vzpomínáš?

První semestr jsem se zděsil, že to nemůžu zvládnout. Moje první přednáška bylo funkcionální programování a vůbec jsem tomu nerozuměl. Říkal jsem si, že jestli je tohle úvod, tak určitě nebudu funkcionální programátor. Ty stěžejní předměty jsem měl vždycky tak s odřenýma ušima, určitě jsem nebyl žádný premiant. Měl jsem ale velkou svobodu vybrat si předměty, které mě zajímaly. Vzal jsem si LEMMU, studentský film a další vizuální předměty. Vyhýbal jsem se tomu, abych byl programátor a nikdy jsem nebyl ani linuxák, takže vznik oboru SSME pro mě byl trochu vysvobození. Byl to obor, který měl vychovávat `T-shaped' profesionály, tak, abychom měli základ ve všem a také hluboké znalosti v informatice. Možná to trochu vyznívá, jako že jsem se chtěl vyhnout té hardcore informatice, ale zase bylo skvělé, že na FI vznikl obor s businessovým přesahem, protože pro mě a moji budoucí kariéru to bylo dobré. Navíc jsem byl na praxi v IBM a tam jsme řešili ticketing problémů. Skvělé to bylo v tom, že jsem se podíval do korporátu, kde jsem dělal v mezinárodním týmu, mluvilo se tam anglicky a byl jsem pět měsíců v pracovním procesu v nadnárodní firmě.

Čemu ses věnoval po škole? Bylo to právě video?

Videu jsem se věnoval už od 15 let, kdy jsem dostal první kameru, a přišlo mi to magické. Uvědomíš si, že máš tu moc něco stvořit. Pak jsem objevil motion design a rozhýbal jsem tu grafiku. Natáčel jsem svatby, ale pro motion design jsem neměl moc využití, protože nevěstu překrývat grafikou moc nepotřebuješ. Potom jsem začal točit i komerční videa pro firmy a najednou tam využití pro grafiku už bylo. A pak jsem objevil server VideoHive, kde můžeš prodávat šablony předudělané v After Effectech. Tak jsem zkusil šablony tvořit. Nejdřív mi to zamítli pro nízkou vizuální kvalitu, a to jsem dostal hroznou facku přes ego. Nenechal jsem se tím ale odradit, celé jsem to předělal, prošlo to a fakt si to někdo koupil. Tak jsem udělal další projekt a povedlo se mi udělat hit, který byl ten rok čtvrtý nejstahovanější projekt a najednou mi to celý rok generovalo třeba 30 tisíc měsíčně. Nakonec jsem to dělal sedm let.

Jak ses dostal ke kryptoměnám?

Já jsem o kryptoměnách slyšel mockrát, ale vždycky jsem nad tím mávl rukou, že ti lidi jsou idioti, že si kupují nějaké číslo v databázi. V roce 2011 jsem na informatice potkal někoho, kdo mi říkal o digitálních penězích a já jsem řekl, že to je hloupost. O šest let později to byl velký hype, všichni o tom zase mluvili a já jsem si říkal, že mi něco musí unikat, protože jsem si už třikrát myslel, že je to mrtvé. Začal jsem si o tom něco hledat, ale tenkrát těch informací moc nebylo. Pak jsem si uvědomil jak fungují peníze a monetární systém a úplně mě to omráčilo. A pak samozřejmě začaly bezhlavé investice, FOMO (Fear Of Missing Out), že bitcoin už je drahý, a tak jsem si koupil litecoin, ethereum a plejádu exotických shitcoinů. Pak jsem z poučení nakoupil i bitcoin. První nákup mám za $6100 a pak spadl ještě níž, tak jsem nakoupil za nějakých $3000.

Co tě přivedlo k natáčení videí na YouTube?

V té době jsem pomalu vyhořel u toho motion designu, přestalo mě to bavit. Kryptoměny mě uchvátily a měl jsem pocit, že o nich informuje poměrně málo lidí. Tady byl nevyužitý potenciál na YouTube, nikdo to nedělal a už vznikaly kanály i pro dospělé. Viděl jsem kanály jako je StandaShow, který točil rozhovory, nebo Petr Mára, který dělal technologie, takže jsem si říkal, že YouTube je u nás připravený na to, aby do něj šli i ti tátové. Hrozně se mi nechtělo, zase to bylo vystoupení z komfortní zóny. Ale říkal jsem si, že to můžu zkusit, i YouTube samotný mi přišel jako fenomén. Ne že bych nutně potřeboval být YouTuber, protože to v sobě nese jakousi pachuť, že když jsi YouTuber, tak chceš děckám prodávat slizy. To se mi nelíbilo, ale říkal jsem si, že to zkusím a když do léta nedám tisíc odběratelů, tak se na to vykašlu. Ale já jsem to dal. Pak jsem najednou měl 10 tisíc a dneska mám 70 tisíc odběratelů, takže to nějak funguje.

Čekal jsi, že tvůj kanál bude mít takový úspěch?

Teď to bude znít trochu neskromně, ale říkal jsem si, že když do toho půjdu, tak to ten úspěch buď bude mít, nebo to zabalím. Věděl jsem v okamžiku, kdy jsem překonal tisíc odběratelů, že ta komunita o to stojí a říkal jsem si, že když to udělám dobře, tak ten potenciál pro sto tisíc odběratelů tam určitě je, protože ten Bitcoin je fenomén. Z nějaké části to moje zásluha je, ale já se tomu Bitcoinu jen vezu na zádech. Tím, že tady je a že neumře nikdy, nebo ne v následujících deseti, padesáti letech, tak jsem věděl, že můžu popisovat něco úplně nového, fascinujícího, skoro až magického. Do jisté míry je to ale i cena. Já vždycky říkám, že cena je nejlepší marketing.

Co tě na tvé práci baví nejvíc?

Asi to, čeho jsem se původně nejvíc bál, a to je ta interakce s chatem na streamech. A taky když se s tím chatem můžu živě potkat, protože ty lidi znám jenom podle přezdívky a představuju si je úplně jinak. Když potom streamuju, tak už vím, s kým se bavím, a to mě na tom baví. Trochu trpím při natáčení, to je pro mě vystoupení z komfortní zóny. Ale když to mám natočené, tak mě potom baví ta pohoda ve střižně. Sednu si, uvařím si kafe, venku je nevlídno a já si to v klidu stříhám, najdu si meme a vydám to. A když vydám nové video, tak se těším na to, co tam přibude za komentáře, kolik to dostane lajků a kolik lidí to zhlédne za 12 hodin. Je to práce s lidmi, i když to tak nevypadá. Často mi píšou, že si mysleli, že je Bitcoin úplná blbost, ale pak zhlédli moje videa a stali se z nich zapřísáhlí hodleři. Úplně jsem těm lidem otočil vnímání, a to mi dělá velkou radost. Plus se mi z toho podařilo udělat profitabilní byznys, takže můžu dělat, co mě baví a uživí mě to.

Co tě na Bitcoinu fascinuje? Je to spíše ten společenský nebo ten technický fenomén?

Ty fenomény tam jsou určitě oba dva. Já jsem začal hlavně u toho technického, kdy jsem si pamatoval ten popsaný problém byzantských generálů, který se řešil i na FI jako něco, co nikdo nevyřešil. A najednou jsem zjistil, že Satoshi to vyřešil pro nějakou množinu problémů tak, že nemusíš mít centrální autoritu pro blockchain. A přišlo mi fascinující, jak to funguje. A pak se člověk dostane ke konceptům jako je anarchokapitalismus, nebo kryptoanarchie, což jsou věci, do kterých pořád pronikám a myslím si, že pro spoustu lidí to jsou neuchopitelná témata a pro mě je to taky náročné. Ale upřímně, to co mě k tomu přivedlo byla samozřejmě ta pumpující cena a myslím si, že tak to má spousta lidí. A myslím si, že ani není potřeba se za to stydět. Ale pak mě samozřejmě brutálně oslovilo to, co to může společensky znamenat. Protože se klidně může stát ještě za mého života, to si myslím, že je vcelku reálné, že by zanikly některé státní měny a byly by nahrazeny něčím globálním. A pokud u toho můžu být a můžu na tom participovat aspoň částečně, tak chci.

Jaktože Bitcoinu tolik věříš?

Myslím si, že je nezničitelný. Už se prokázalo několikrát, že nejde zahubit a i když ti nějaká země, typicky Čína řekne, že to zakáže, tak Bitcoinu je to jedno. On funguje dál a funguje dál i pro ty lidi v Číně. A jestli to Čína zakázala, tak je to docela dobrý indikátor pro demokratické země aby řekly, že na tom asi bude něco, co chceme mít. Taky je to pro mě dneska lepší spoření, než si spořit ve fiat měnách, u kterých vlastně všichni přiznávají, že jich je víc a že jich bude víc. A v čem si chceš spořit? V něčem, čeho bude nekonečně mnoho, nebo v něčem, čeho bude 21 milionů? Česká republika je navíc v oblasti kryptoměn poměrně významná. I když to spousta lidí vůbec neví, my jsme v tom prostoru velký hráč. Máme nejstarší pool, máme tady výrobce hardwarových peněženek a druhého největšího výrobce bitcoinmatů. A my můžeme být v něčem napřed, my můžeme být nové krypto Švýcarsko a já se na tom chci podílet.

Je Bitcoin pro každého?

Pořád je pro ty technologicky zdatnější, protože se musíš seznámit s hardwarovou peněženkou, jak to funguje a jak se to posílá. Ale podle mě to není složitější než fintechové aplikace nebo smart banking, který dneska máme v telefonu. Jestli je to dneska pro všechny? S nějakou hvězdičkou nahoře jo, protože za mnou chodí i senioři, kteří tomu třeba moc nerozumí, ale jsou schopni udělat ty kroky k tomu aby nakoupili například vnoučatům. A už jsem se setkal i s tím, že ty děti seniorů tomu nevěří, ale senioři ano, protože třeba zažili měnovou reformu v roce 1953 a pamatují si to znehodnocení státních peněz. Pořád je tam ale stigma, že se to používá pro nějaké účely. Ale extrémně se to proměnilo za poslední dva roky, kdy je to vnímané jako únik z inflačního systému.

Co by měl každý vědět o Bitcoinu?

Asi by měl každý vědět, že musí přijmout poměrně velkou zodpovědnost za svoje peníze, protože pokud ztratí ty klíče, tak mu je nikdo nevrátí. Je to v tomhletom tvrdé, protože když se ti smaže smart banking appka v telefonu, tak zajdeš na pobočku a oni ti to nahodí zpátky. Pokud ztratíš klíč k bitcoinu, nemáš bitcoin. `Not your keys, not your coins.' Je to trochu náročné a jsem zvědavý, jak toto bude do budoucna fungovat, protože si nejsem jistý, jestli všichni lidi jsou schopni zodpovídat tímhle způsobem za svoje peníze. Já si myslím, že zřejmě i v tom prostoru kryptoměn stejně vznikne něco jako neobanky, tomu se podle mě nemůžeme úplně ubránit.

Jaká je budoucnost kryptoměn? Kam si myslíš, že směřujeme?

Mě samotného zajímá, co z nich zbyde. Tipnul bych si, že Bitcoin tady zůstane jako globální peníze. Moje optimistická představa je, že směřujeme k tomu, že čím dál víc lidí si uvědomuje sílu Bitcoinu, budou si v něm spořit a uchovávat v něm hodnotu. A dost možná Bitcoin, a to bude trvat desítky let, vytlačí státní měny. Ten ultimátní cíl, co já sleduju je oddělení peněz od státu. Tak jak jsme historicky oddělili církve od státu, a tenkrát by tě už jen za tu samotnou myšlenku upálili, tak si myslím, že dojde k oddělení peněz od státu, což je ale samozřejmě běh na dlouhou trať. A co zbyde z kryptoměn? Nevím, jestli bude mít blockchain nějaké jiné využití mimo Bitcoin, ale jsem čím dál větší skeptik. Jak se o mně ví, tak se ze mě stal bitcoinový maximalista, což někomu dost leží v žaludku, ale já jsem si na to přišel přirozeně, a jsem skeptický vůči všem ostatním projektům. Já sleduju, jak se mění ta první desítka kryptoměn. Tam se mění plejáda „revolučních“ technologií, ty za ty čtyři roky nic nedoručí, a tak je vystřídá něco nového, co je zase „revoluční“. A mě už ani nebaví to sledovat, protože to, co se nemění, je ta pozice jedna, kde je pořád ten Bitcoin. Ještě jsem zvědavý na Ethereum, protože to je zajímavý projekt, ale aktuálně hlavní využití je obchodování obrázků, kde se ty JPEGy pohybují v milionech dolarů a já si nedokážu zdůvodnit proč, kromě klasické ekonomické bubliny. To mě baví, je to taková moje `guilty pleasure'. U NFT mě fascinuje pozorování stádního lidského chování. To má za sebou i Bitcoin v těch bublinách, ale ten to vždycky přežije a  není důležité ani to, kam posouvá topy, ale kam posouvá ta dna. Já vidím budoucnost tak, že Bitcoin tady s námi zůstane a co bude s tím zbytkem nevím, ale přijde mi hodně zajímavé to sledovat.

Galerie absolventů