Barbora Bühnová – Hrdinka diverzity

Barbora Buhnova

Neměla jsem žádné zkušenosti s programováním a i používání technologií pro mě bylo nové. Ale moje zvědavost mě nutila jít dál a moje láska k matematice mi nesmírně pomohla.


Autor: ACM-W Europe

Diverzitu přijímáme jako komunita. Činí nás lepšími a silnějšími. Nikdy nemůžeme dostatečně ocenit všechny hrdiny v jejich podpoře diverzity. Jsou to lidé, kteří jsou členy ACM, dobrovolníci, nebo experti ve svém oboru. Mluvili jsme s mnoha hrdiny o jejích kariérní cestě v oblasti technologií, o jejich perspektivě na propojování komunit a reflexi na iniciativu k zrovnoprávnění. Hostem tohoto měsíce je Barbora Bühnová.

Mohla byste nám říct něco málo o sobě? Co bylo vaší inspirací a motivem pro studium a práci v informatice?

Informatika je pro mě cesta k inovaci, která je krásná. Začít s programováním bylo jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. Navíc moje komunita, což je softwarová architektura, mě opravdu utvrzuje v tom, že jsem našla místo, kam patřím a kde mohou mít moje dovednosti a zájmy dopad. Svoje první kroky jsem podnikla, když jsem se přihlásila na univeritu ke studiu informatiky, což jsem udělala velmi neplánovaně. Netušila jsem co informatika obnáší. Prostě to vypadalo zajímavě, náročně a rozdílně od toho, co jsem dělala předtím. A to pro mě znamenalo velkou naději.

Co je váš největší kariérní úspěch? Na co jste nejvíce pyšná?

Na všechno uznání, které jsem doposud dostala od mých komunit, za což jsem nejvíce vděčná. Moje hlavní vědecká komunita je softwarová architektura, konkrétně komunita kolem organizování flagship konference International Conference on Software Architecture (ICSA). V říjnu 2018 jsem byla nominovaná na pozici předsedkyně ICSA Steering Committee, což bylo největší uznání o které jsem kdy mohla snít. V říjnu roku 2020 jsem byla znovu zvolená jako předsedkyně ICSA SC pro druhé období. Mimo to, jsem velmi pyšná na to, že jsem byla v roce 2018 zvolena jako předsedkyně Sdružení průmyslových partnerů na Fakultě informatiky, Masarykovy Univerzity, kde předsedám sdružení 20ti výzkumných skupin společně s 30ti firmami.

Také jsem hodně spojována s aktivitami pro podporu žen v informatice. V roce 2014 jsem spoluzaložila neziskovou organizaci s názvem Czechitas. Co začalo s jednoduchou myšlenkou přivést technologie blíž k dívkám a dívky blíž k technologiím, vede k velké sociální změně v České republice. Nyní máme 25 000 absolventek ze stovky informatických kurzů. Jsem moc ráda, že můžu sdílet své zkušenosti i ve svých akademických kruzích, jako je například European Network For Gender Balance in Informatics (EUGAIN) COST Action, kde jsem více-předsedkyní.

Jakým obtížnostem jste musela čelit? Byla jste schopna je nějak zvládnout? Jak?

Neměla jsem moc vzorů, kterými bych se mohla řídit, takže jsem moc nevěřila, že bych mohla v informatice uspět. První roky na univerzitě byly velmi obtížné, protože jsem neměla žádné zkušenosti s programováním a i používání technologií pro mě bylo nové. Ale moje zvědavost mě nutila jít dál a moje láska k matematice mi nesmírně pomohla. Brzy jsem si uvědomila, že moje výsledky nejsou špatné, ale pořád mi přišlo nevhodné mít ambice mířit výš. Naštěstí moje okolí zaznamenalo moje talenty daleko dřív, než já a donutilo mě jít výš. Mám štěstí že jsem obklopena skvělými lidmi po celou moji kariéru. Tito lidé mě zatáhli do projektů, na pozice a místa, na které bych se nikdy necítila připravená.

Kdybyste mohla změnit způsob jakým vedeme „tech“ komunity, co byste změnila?

V mém profesním životě jsem byla členkou spousty komunit a musím říct, že jsem měla vždy dobrý pocit z toho, jak jsou lidé v komunitách propojení, navzájem si pomáhají a interagují spolu. Přesto věřím, že je stále prostor pro zlepšení v tom, jak se navzájem vidí různé komunity. Například musíme zlepšit způsob jakým komunity respektují a oslavují úspěchy jiných komunit, místo dohadování se o tom, která komunita je lepší a které výsledky jsou důležitější, což bohužel stále často vidíme. V září 2021 plánujeme zorganizovat 8th ACM Celebration of Women in Computing (womENcourage 2021) na téma „Propojení komunit pro podpoření inovace“. Přidejte se! 🙂

Můžete nám něco říct k diverzitním nebo intersekčním problémům, které jste zažila, viděla nebo o nich víte?

Mluvím se spoustou dívek ze softwarového inženýrství, které jsou celkem spokojené s prací v této oblasti. Přesto tyto dívky zažívají frustraci, které by šlo předejít. Jedna z nich je ;spojená s obraným mechanismem, kdy dívky cítí potřebu dokazovat, že jsou dostatečně dobré. Někdy přiznávají, že to dokazují hlavně samy sobě, protože byly vychovány s názorem, že není pravděpodobné, aby dívka v informatice uspěla. Druhým klíčovým aspektem je, že tyto dívky často utiší některé jejich talenty jen proto, že nechtějí, aby je někdo označoval jako „moc ženské“. Znám spousty skvělých žen v informatice, které jsou vynikající po mnoha stránkách softwarového inženýrství, ale ostýchají se své talenty ukázat, kvůli tomuto důvodu. A to je důvod, proč celá komunita ztrácí hodně ze svého potenciálu.

Kdo je váš hrdina diverzity/rovnoprávnosti a proč?

Dita Formanková, hlavní zakladatelka Czechitas, neziskové organizace, kterou jsem již zmiňovala a nyní je také ředitelkou pro diverzitu, inkluzi a spolupráci s komunitami v Avastu. Dita je krásný příklad lidskosti s její vizí udělat svět lepší místem pro všechny dívky, které sní o informatice a STEMu a s její schopností promítnout svoje vize na lidi, kteří ji následují.

Co byste doporučila mladým lidem, kteří přemýšlí o kariéře v informatice?

Jděte do toho! Informatika je nádherná oblast s nekonečnými příležitostmi, přívětivá a laskavá. Možná bude náročné dostat znalostí takové úrovně, kdy si začnete věřit, ale nevzdávejte se. Všechno se zdá složité, dokud nevíte jak na to. Dostanete se tam dřív, než si myslíte. Pamatujte se, že informatika je obrovské odvětví a nikdo nerozumí úplně všemu. Pokud se budete dále vzdělávat, brzy se dostanete na úroveň expertů.

Barbora Bühnová

Barbora Bühnová je docentka a proděkanka na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity (FI MU) v Brně. Po výzkumné kariéře v Německu a Austrálii, nyní vede několik výzkumných týmů na FI MU (v oblasti softwarové architektury), na Ústavu výpočetní techniky (analýza velkých dat) a v Czech CyberCrime Centre of Excellence C4E (kritické infrastruktury). Kromě jejích akademických aktivit je spoluzakladatelkou a členkou řídící komise Czechitas, neziskové organizace, která zpřístuňuje dívkám a mladistvým IT dovednosti a znalosti. Bára je vedoucí členkou několika organizací, které se snaží zapojit dívky do IT (například Informatics Europe working group Women in Informatics Research and Education (WIRE), EU COST Action: European Network for Gender Balance in Informatics), které se nachází po celé Evropě. Navíc je oddanou řečnicí a autorkou několika studií na gender-sensitive vzdělávání.

Rozhovor s Barborou Bühnovou pro Forbes

Galerie absolventů