Přednáška pro odbornou veřejnost v rámci řízení ke jmenování profesorem - Stanislav Živný, Doctor of Philosophy (University of Oxford)

Jménem předsedy hodnoticí komise prof. Kučery si Vás dovolujeme pozvat na přednášku pro odbornou veřejnost v rámci řízení ke jmenování profesorem Prof. Stanislava Živného z University of Oxford.

Přednáška Stanislava Živného proběhne v úterý 3. května 2022 ve 14 hod v posluchárně D2 v rámci Informatického kolokvia.

Název přednášky: Power of convex relaxations in discrete optimisation

Abstrakt: Which discrete optimisation problems can be solved efficiently and why? My research is concerned with designing efficient algorithms and finding the exact borderline of tractability. For a broad class of computational problems, known as constraint satisfaction problems (CSPs), we now have a good understanding of this fundamental question. In this talk I'll survey my work on the power of convex relaxations for constraint satisfaction problems.