Ohlédnutí za Dnem s průmyslovými partnery Fakulty informatiky MU, podzim 2021

Dorota Jůvová, Barbora Bühnová, 19. 11. 2021

Den SPP podzim 2021 Ve čtvrtek 11. listopadu 2021 se na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity (FI MU) uskutečnil v online formě již potřetí v pořadí Den s průmyslovými partnery (Den SPP) - tradiční celodenní akce, která nabízí studentům a dalším zájemcům o dění na FI MU možnost seznámit se s tím, jak probíhá spolupráce FI MU s firmami ve Sdružení průmyslových partnerů (SPP) FI a dozvědět se tak více o možnostech jak se aktivně zapojit do propojení univerzity se světem praxe a jak ze spolupráce těžit.

Ač byla velká snaha ze strany fakulty i firem o prezenční formu, proběhla tato akce na základě zhoršující se pandemické situace opět online.

Na akci se registrovalo více než 150 studentů a studentek z Fakulty informatiky a dalších 50 hostů a zájemců o dění na FI MU z řad veřejnosti.

Program byl rozdělen do 4 hlavních tématických bloků, vedený přes platformu Zoom. Dále měli studenti a návštěvníci možnost setkat se se zástupci firem prostřednictvím online stánků na platformě Discord. I tentokrát byly zastoupeny tematické workshopy z dílen samotných firem.

Den SPP podzim 2021 Na základě podnětu z uplynulého ročníku jsme zařadili do programu novinku v podobě prvního bloku přednášeného v angličtině. Moderování bloku 1 s názvem Innovation and R&D in partner companies - lessons and future directions se ujala Barbora Bühnová, proděkanka pro vztahy s průmyslem Fakulty informatiky. Přednášejícími v tomto bloku byli Ondřej Krajíček, Chief Technology Strategist ze společnosti Y Soft, Tomáš Szaszi, Director Business Development - Innovation Leader ze společnosti Honeywell, Pavel Minařík, Chief Technology Officer ze společnosti Flowmon Networks/Kemp, Tibor Szabó, předseda představenstva ze společnosti inQool a Libor Michalčík, Kyndryl CIC Brno Operations and Transformation Leader, Statutory representative ze společnosti Kyndryl. V této diskuzi se hovořilo na témata jako např. kde všude se dělá R&D a inovace, zda mají společnosti speciální R&D týmy nebo je integrováno do vývoje, jaké rozdíly jsou mezi R&D a vývojem, v jakých technologiích R&D pracuje a zda jsou technologie stejné nebo jiné než vývoj. Dozvědět jste se mohli, co musíte umět, abyste mohli dělat R&D. Zajímavostí bylo vysvětlení rozdílu v mindsetu enterpreneura vs interpeneura a téma produktové roadmapy. Podnětné bylo i sdílení, jak se do R&D zapojují zákazníci, R&D a propojení s univerzitou a hlavně zapojení studentů do R&D. Videozáznam je ke shlédnutí zde.

Den SPP podzim 2021 Blok 2 se věnoval prezentacím na téma Vhled do pozadí úspěšných projektů z praxe a spolupráce FI a firem, které moderoval Václav Matyáš, proděkan pro vztahy s absolventy a celoživotní vzdělávání, FI MU. Prezentovali zde Vít Suchomel z Lexical Computing svůj studentský (doktorský) projekt Better web corpora for corpus linguistics and NLP, Hana Rudová za FI MU a společnost Wereldo projekt Plánování nákladní automobilové dopravy ve spolupráci s firmou Wereldo, Jaroslav Ráček za FI MU a společnost TECHNISERV projekt Tevogs a Kamil Dudka z Red Hat projekt AUFOVER. Druhý blok začal krátkou prezentací, kde se představili všichni účastníci a jejich projekty. Po té byl každým z účinkujících představen zajímavý projekt ve spolupráci FI s firmou. Dále se rozproudila debata na téma možnosti zapojení studentů do závěrečných prací ve spolupráci s firmami a na závěr dostali účinkující prostor pohovořit o příkladech selhání, které vedla k ponaučení, čeho se vyvarovat při realizaci projektů na pomezí spolupráce firmy a univerzity. Videozáznam je ke shlédnutí zde.

Den SPP podzim 2021 Další novinkou byl blok 3 s názvem Krátké prezentace zajímavých studentských projektů a závěrečných prací, který byl celý věnovaný studentům a absolventům (nejen fakulty informatiky) a jejich projektům a závěrečným pracím. mezi vystupujícími byli z naší fakulty Michal Starý, který prezentoval projekt s Konica Minolta, Adrian Hrinko s prezentací své diplomové práce ve spojení se společností Safetica, Adam Chovanec a Eva Krajníková prezentovali své projekty ve spolupráci se společností Trusted Network Solutions, Daniel Filakovský s projektem pro Kentico Software. Pak Vlasta Ohlídalová, studentka Filozofické fakulty s bakalářskou prací pro Lexical Computing, Jan Lorenc, student Fakulty informačních technologií na VUT, který prezentoval Bakalářskou práci ve spojení s Y Softem a nakonec Tomáš Soukal, absolvent FI MU s projektem pro Ahead iTec. Tento blok byl ukázkou toho, jak velmi šikovní studenti jsou a hlavně jak skvěle může fungovat spolupráce s firmami a v jaké výborné výsledky může vyústit. Videozáznam je ke shlédnutí zde.

Den SPP podzim 2021 Posledním blokem v pořadí byla Panelová diskuze s odborníky z praxe na téma “Best practices ve vývoji SW”. Opět se role moderátorky ujala Barbora Bühnová a do panelové diskuze pozvala Pavla Rychlého za FI MU a společnost Lexical Computing, Jakuba Jeřábka za Monet+, Daniela Doktora za GoodData, Tomáše Svobodu ze společnosti Safetica a Vojtěcha Filipa ze společnosti Tescan. Otázky se týkaly témat klíčových aktivit při vývoji SW s vlivem na kvalitu výsledku, udržitelnosti kódu, jak je těžké, aby po někom kód někdo mohl převzít. Zajímavými pojmy, které zazněly v tomto bloku byly simplicity rules (minimalizace závislostí), continuous integration, automatizace, testování, sdílení kódu, mobilní aplikace, ekonomika vývoje, human centered design, zapojení uživatelů, prioritizace požadavků, bug fixing. Řešilo se, jak pracovat s tím, že často nelze implementovat vše, nebo je třeba zvolit čím začít, zdůrazněna byla důležitost monitoringu chyb. Zajímavým tématem kromě komunikace a potřeb zákazníka byla určitě role automatizace v podpoře dlouhodobé udržitelnosti a udržovatelnosti projektu, kontrola kvality v průběhu vývoje, jeho testovatelnost a řízení rizik. Videozáznam je ke shlédnutí zde.

Firmy mohly tentokrát využít svoji prezentaci na online stáncích platformy Discord ve dvou časech. Kromě firem zde byla k dispozici koordinátorka stáží Alena Hooperová a své zástupce zde měl i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Studentky a studenti zde měli možnost zjistit jaké konkrétní závěrečné práce ve spolupráci s FI firmy nabízí, zda by u nich mohli absolvovat stáže případně praxi na částečný úvazek.

Na závěr pak bylo možné navštívit online workshopy firem Kentico Software na téma Technical Writing - málo známá, o to více zajímavá IT profese a Kyndryl na téma To Each Their Own - How to Create a CV Tailored for Each Application. Oba workshopy sklidily velmi pozitivní zpětnou vazbu.

Rádi bychom závěrem jako zhodnocení celé akce uvedli několik zpětných vazeb, které jsou více než pozitivní:
“Chcel by som poďakovať za usporiadanie akcie. Bolo to úžasné, presne takéto niečo som od Masarykovej univerzity chcel a veľmi mi to dalo do budúcnosti a naplnilo to moje očakávania.”
“Je hodnotné dozvedieť sa, ako sa študenti dostali k spolupráci s firmami, na pozície, kde sú, ku projektom, na ktorých robia. Viacerí odpovedali práve na túto otázku, čo je super.”
“Celkovo bola akcia super, dozvedela som sa veľa nových informácií.”


Velmi nás těší také odezva řečníků na jejich kanálech:
Tomáš Szaszi (LinkedIn)
Thank you for inviting I really enjoyed speaking to students along with the other four industry leaders. Just to remember – getting successful (commercially viable) innovation is a difficult but rewarding job. Before anything else, find a problem worth solving. Having a great idea is just the beginning of the whole journey…