Předmětové aktuality Bc.

• Nové předměty oboru Bioinformatika

PB050: Modelování a predikce v systémové biologii

Nový bakalářský předmět poskytující vhled do světa dynamických dějů ovlivňujících chování živé hmoty. Předmět nabízí studentům osvojení základních technik modelování a simulace procesů probíhajících v živých buňkách. Formou příkladů modelů primitivních organismů se studenti seznámí se zajímavými jevy v chování živé hmoty, které jsou jinak velmi těžko odhalitelné přímým pozorováním.

• příklady modelů primitivních organismů
    • práce s různými modelovacími a simulačními nástroji
    • skupinový projekt
    PV225 Laboratoř systémové biologie

Nový předmět nabízí studentům poznat a prakticky uchopit podstatu experimentálního pozorování živého organismu s vazbou na vytvoření a analýzu jeho počítačového modelu. Studenti se v rámci dvou třídenních bloků prakticky seznámí se dvěma experimentálními technikami měření, které umožňují vhled do základních fyziologických procesů rostlin a bakterií.

• fotosyntéza, měření pomocí fluorometrických přístrojů
    • metabolismus, měření pomocí spektrometrie a chromatografie
    • analýza dat