Yenya's World

Mon, 30 Jun 2014

Časopis "abc"

Jedno z drsnějších setkání s realitou: koupil jsem dětem časopis "abc", který jsem jako kluk měl dost rád. Dnešní "abc" asi už nemá dovětek "mladých techniků a přírodovědců", zato je tak z poloviny vyplněno reklamami. Vystřihovánky jsou tam značně zjednodušené (kam se hrabou stavební stroje z asi 150 dílů, které byly za mých časů).

Tak nějak mi to připomíná bulvární tisk. Představte si třeba elektrokolo, které filtruje vzduch (aniž by výrazně brzdilo jezdce aerodynamickým odporem), provádí fotosyntézu (i když na většinu plochy kola nesvítí slunko, protože je ve stínu jezdce), a vůbec je celé zelené. A vozit všechny tyhle vymyšlenosti sem a tam na elektrokole se vyplatí daleko víc, než provádět fotosyntézu třeba stacionárními rostlinami. Zaplnit město takovými koly, byl by tam vzduch jako na horách (klikněte na obrázky pro zobrazení ve vyšším rozlišení, podstatný je hlavně text):

Některé texty podle všeho píše polodementní absolvent žurnalistiky odněkud z Bronxu. Ale ty basy, woe, ty tam nejsou, je to příliš malý:

Správný pirát má dálkáč, woe:

No ale nejsou piráti jako piráti. Když nějací podivíni navrhli zbraň vyrobitelnou na 3D tiskárně, americká vláda to samozřejmě zakázala. Ale považte, projekt umístili na _pirátských serverech_(sic!), odkud si jej stáhlo přes sto tisíc lidí!

Zeptejme se, Kdo za tím stojí? Pokud by získání zbraně stálo jen pár stovek, nezbude každému, než aby se taky ozbrojil (podtext: a to je samozřejmě špatné, ááno!). Prostředí Internetu totiž nahrává hlavně pirátům:

A tak podobně. Na kladnou misku vah je třeba přičíst obrázkový kurz Blenderu a koupající se slečnu (byť decentně zakrytou osuškou) v jednom komixu.

Zdá se, že časopis "abc" se od dob mého mládí významně posunul. Nejspíš ale ne k lepšímu.

Section: /czech (RSS feed) | Permanent link | 4 writebacks

4 replies for this story:

Milan Zamazal wrote:

No, ty poslední dvě věty jsou něco, u čeho se také občas přistihuji: Příznaky nadcházejícího stáří projevující se v trousení poznámek o tom, že tráva dříve byla zelenější. Racionálně vzato, že se časopis během dynamického čtvrstoletí významně posune je zcela očekávatelné. A jestli k lepšímu nebo horšímu se nám trochu těžko posuzuje, můžeme kroutit hlavou nad kravinami, na druhou stranu co by asi naše děti řekly seriálu Strážci a na komplikované vystřihovánky dnešní běžné dítě sotva bude mít čas, trpělivost a motivaci (zní to hrozně, ale tímto způsobem fungujeme všichni) a navíc jejich tehdejší legendární tvůrce byl asi i ve své době výjimečný. Já zase kroutím hlavou nad tím, na co moje děti s oblibou čumí v televizi, přitom ale zjišťuji, že některé ty kraviny jsou třeba 20 let staré. Takže ono je to asi svým způsobem pořád stejné, některé věci jsou kvalitní a jiné ne, přitom se občas mění anebo nemění obal, obsah a název.

Yenya wrote: Re: Milan Zamazal

Tak já si ani náhodou nemyslím, že dřív byla tráva obecně zelenější. Spíš je to ve většině věcí naopak. No a ty vystřihovánky - nejkomplikovanější co si pamatuju byl Lotus F1 s řititelnými předními koly, a to už nebylo od arch. Vyškovského. Takže určitě není pravda, že by to záleželo na jednom člověku. No a nakonec: cílem tohoto blogu není ukazovat, že některé věci jsou kvalitní a některé ne.

J.C. wrote:

Podle me vetsina (nejen barevnych) casopisu konverguje k bulvaru.

Dan wrote:

Ak ti ide o vystrihovanky pre decka, tak http://vystrihovanky.cz/ je docela dobry zdroj. Pripadne si skoc do Vagnera v Brne, tam je pomerne dobry vyber. S ABC to uz roky ide dolu vodou (disclaimer: tiez uz nie som najmladsi :).

Reply to this story:

 
Name:
URL/Email: [http://... or mailto:you@wherever] (optional)
Title: (optional)
Comments:
Key image: key image (valid for an hour only)
Key value: (to verify you are not a bot)

Meta: New Section "Czech"

One of the reasons of why I started to write this blog was to improve my English (not sure whether this mission is successful, though :-). Apart from that, I wanted to point out things that I found interesting. Occasionally, there are things that make sense only for people speaking Czech or having the knowledge of the Czech Republic. It does not make much sense to write about them in English, and then point to the resources and documents in Czech.

So I have created a new section of this blog, named simply "Czech". The articles in this section will be in the Czech language. My English-only readers (should there be any :-), please accept my apology, and skip this section entirely.

Section: /czech (RSS feed) | Permanent link | 0 writebacks

0 replies for this story:

Reply to this story:

 
Name:
URL/Email: [http://... or mailto:you@wherever] (optional)
Title: (optional)
Comments:
Key image: key image (valid for an hour only)
Key value: (to verify you are not a bot)

About:

Yenya's World: Linux and beyond - Yenya's blog.

Links:

RSS feed

Jan "Yenya" Kasprzak

The main page of this blog

Categories:

Archive:

Blog roll:

alphabetically :-)