Yenya's World

Mon, 30 Jun 2014

Časopis "abc"

Jedno z drsnějších setkání s realitou: koupil jsem dětem časopis "abc", který jsem jako kluk měl dost rád. Dnešní "abc" asi už nemá dovětek "mladých techniků a přírodovědců", zato je tak z poloviny vyplněno reklamami. Vystřihovánky jsou tam značně zjednodušené (kam se hrabou stavební stroje z asi 150 dílů, které byly za mých časů).

Tak nějak mi to připomíná bulvární tisk. Představte si třeba elektrokolo, které filtruje vzduch (aniž by výrazně brzdilo jezdce aerodynamickým odporem), provádí fotosyntézu (i když na většinu plochy kola nesvítí slunko, protože je ve stínu jezdce), a vůbec je celé zelené. A vozit všechny tyhle vymyšlenosti sem a tam na elektrokole se vyplatí daleko víc, než provádět fotosyntézu třeba stacionárními rostlinami. Zaplnit město takovými koly, byl by tam vzduch jako na horách (klikněte na obrázky pro zobrazení ve vyšším rozlišení, podstatný je hlavně text):

Některé texty podle všeho píše polodementní absolvent žurnalistiky odněkud z Bronxu. Ale ty basy, woe, ty tam nejsou, je to příliš malý:

Správný pirát má dálkáč, woe:

No ale nejsou piráti jako piráti. Když nějací podivíni navrhli zbraň vyrobitelnou na 3D tiskárně, americká vláda to samozřejmě zakázala. Ale považte, projekt umístili na _pirátských serverech_(sic!), odkud si jej stáhlo přes sto tisíc lidí!

Zeptejme se, Kdo za tím stojí? Pokud by získání zbraně stálo jen pár stovek, nezbude každému, než aby se taky ozbrojil (podtext: a to je samozřejmě špatné, ááno!). Prostředí Internetu totiž nahrává hlavně pirátům:

A tak podobně. Na kladnou misku vah je třeba přičíst obrázkový kurz Blenderu a koupající se slečnu (byť decentně zakrytou osuškou) v jednom komixu.

Zdá se, že časopis "abc" se od dob mého mládí významně posunul. Nejspíš ale ne k lepšímu.

Section: /czech (RSS feed) | Permanent link | 4 writebacks

Meta: New Section "Czech"

One of the reasons of why I started to write this blog was to improve my English (not sure whether this mission is successful, though :-). Apart from that, I wanted to point out things that I found interesting. Occasionally, there are things that make sense only for people speaking Czech or having the knowledge of the Czech Republic. It does not make much sense to write about them in English, and then point to the resources and documents in Czech.

So I have created a new section of this blog, named simply "Czech". The articles in this section will be in the Czech language. My English-only readers (should there be any :-), please accept my apology, and skip this section entirely.

Section: /czech (RSS feed) | Permanent link | 0 writebacks

Mon, 09 Jun 2014

Politically Correct Media Players

Hello, welcome to today's issue of your favourite "Bashing the Questionable Fedora Desktop Decisions" series. Today, we will have a look at the politically correct media players.

In a civilized world, there is no place for such insane things like software patents. Unfortunately, there are less free parts of the world, which includes the United States of America. So the companies originating in the U.S. are forced to do absurd decisions like shipping audio players which really cannot play most of the audio files out there (which are, unfortunately, stored in the inferior MP3 format), or video players which cannot play almost any video (which can be encoded in wide variety formats, almost all encumbered by software patents).

For Fedora, the clean solution would be to have a package repository outside the U.S. jurisdiction, and offer it as a part of Fedora by default. Such a repository already exists at rpmfusion.org, and it provides everything needed to play audio and video in free parts of the world. But it is not as promoted as it should be in free parts of the world. However, Fedora does something different: they ship empty shells of audio and video players, such as Pragha or Totem, which in fact cannot play most of the audio and video files. The problem is, that these applications shamelessly register themselves as the handlers of audio/mp3, video/h264, and similar MIME types. Only after the media file is handed to them, they start to complain that they don't have an appropriate plug-in installed.

Hey, Fedora desktop maintainers, stop pretending that the US-based Fedora desktops can handle MP3 and H.264 files, and admit that your inferior but not U.S. software-patent encumbered players cannot handle these files by default. It would be fair to your users. Fedora users: is there anybody who really uses Totem instead of VLC or Mplayer?

Section: /computers/desktops (RSS feed) | Permanent link | 2 writebacks

About:

Yenya's World: Linux and beyond - Yenya's blog.

Links:

RSS feed

Jan "Yenya" Kasprzak

The main page of this blog

Categories:

Archive:

Blog roll:

alphabetically :-)