Vyhodnocení 0. ročníku (2019)   Vyhodnocení 1. ročníku (2020)   Vyhodnocení 2. ročníku (2021)   Vyhodnocení 3. ročníku (2022)

Nacházíte se na stránkách CB soutěže CB Maraton 48h (CBM48) Matese Brno, která proběhne třetí kompletní říjnový víkend 2023. Soutěž je pokus o vytvoření soutěžního prostoru, kromě klasických portejblistů, pro různé typy mobilních stanic (auto, kolo, pěší) a pro kombinaci vysílání z různých míst (portejbl+doma, auto+portejbl, atd.) tak, aby soutěžící věnující snahu i taktické přípravě ohledně přesunů nebo kombinaci vysílacích stanovišť mohli počítat s lepším výsledkem (taky, aby když bude pršet, jste mohli soutěžit z domu :-)). Soutěž je plně kompatibilní s vysíláním do jiných soutěží, např. česká CB liga, slovenská SPL nebo soutěží Kopce Martina Kbely.

Nezalekněte se zdánlivé složitosti pravidel. Soutěž můžete absolvovat i jednoduchým způsobem, pokud se omezíte na malý počet soutěžních režimů, klidně i jeden z kopce nebo z domu. Těším se, že si zasoutěží i pěšáci s ručkami, že vytáhnou do boje CB rytíři s magnetkami a rozzvučí se nám na pár dnů i opakovače.

V kostce:

Bude se hodnotit počet spojení, budou prémiové stanice měnící volačku, koeficienty za režim vysílání (pěšky, za pohybu, z domu, daleká cizina) a násobiče za lokátory použité k vysílání. S každým odlišným volacím znakem protistanice se spojení počítá jako další spojení (i když je stejný operátor, některé stanice budou znak měnit). Ze stejného důvodu protistanice občas může od Vás potřebovat opakované spojení (pokud sami změníte svůj volací znak změnou režimu, nebo jej měníte jako prémiová stanice).

Jak se zapojit:

  1. Přečtěte si propozice.

  2. Přihlašte se počínaje srpnem 2023 buď e-mailem nebo SMS/telefonicky, sdělte volačku nebo název a složení expedice a zda se považujete za CZ nebo SK soutěžícího (typicky podle domácího QTH) případně cizinu (podle QTH nebo hlavního místa vysílání). Sdělte hlavní místo, oblast nebo start a cíl vysílání. Bude Vám přidělena soutěžní volačka (ke kontrole v seznamu přihlášených). Podrobnější trasu podle uvážení budete moci zveřejnit zde zasláním popisu na mail organizátora (posílejte podobné údaje jako vidíte u prémiových stanic, plán trasy se bude zobrazovat pro každou expedici zvlášť stejným způsobem).

  3. Sledujte tento prostor.

Poznámka:

U plánů tras ke zveřejnění došlým v den soutěže nebo později pravděpodobně nebudu schopen zajistit jejich zveřejnění. Trasu můžete nechat i utajenou nebo použít běžné kanály pro oznamování portejblů. Kromě výše uvedených odkazů na CZ a SK weby i cbpmr.cz nebo OSCB portál a Apachovou mapu.

K zapisování deníků lze kromě deníku CL6 nebo tabulkového procesoru (např. Excel) použít i logbook od Apache Znojmo nebo jakýkoliv jiný strojově zpracovatelný formát stejného informačního obsahu.

Pro spojení na SSB se doporučuje USB na kanálu 15 (v případě obsazenosti o kanál vedle) v hodinách, které jsou násobky šesti. Pokud by někdo chtěl zkusit digi provoz, doporučuji oznámit na vhodné nástěnce zamýšlený mód, kanál a čas. Kontrolka Matese Brno se pokusí vyslat SSTV signál v Pá a So 22:30 na kanálu 24 nejprve v FM a pak USB módu a bude následně od 23.00 čekat 10 min na FM a dalších 10min na USB na stejném kanálu na případné navázání spojení příjmem SSTV. Ve vysílaném obrázku bude kód. Do vysílaného obrázku je potřeba vložit přijatý kód a přidat svou volačku a QTH s lokátorem. Pokud se nám takhle vrátí spojení, bude to platné spojení do CBM48 (riskujeme samozřejmě, že půjdou nazpátek dvě vysílání přes sebe; naslouchejte proto před vysíláním na kanálu a nemusíte nutně začít hned ve 23:00 nebo slovně krátce oznamte zamýšlený čas vysílání)!

Děkuji za úhradu dobrovolného startovného

exp.Matej
Netopier Prešov
Tomáš Jedovnice
Víťa Krnov
Petr Podlesí
Gabro Liberec
Vodník Rybník
Marián Michalková
Frenky Bratislava

Ať Vám to lítá!!

Mates Brno (CL-27, SK-816)