Vyhodnocení 0. ročníku (2019)

Nacházíte se na stránkách CB soutěže CB Maraton 48h (CBM48) Matese Brno, která proběhne druhý říjnový víkend. Doufám, že se hlavní záměr povede a u soutěže se budete bavit. Soutěž je pokus o vytvoření soutěžního prostoru, kromě klasických portejblistů, pro různé typy mobilních stanic (auto, kolo, pěší) a pro kombinaci vysílání z různých míst (portejbl+doma, auto+portejbl, atd.) tak, aby soutěžící věnující snahu i taktické přípravě ohledně přesunů nebo kombinaci vysílacích stanovišť mohli počítat s lepším výsledkem (taky, aby když bude pršet, jste mohli soutěžit z domu :-)). Soutěž je plně kompatibilní s vysíláním do jiných soutěží, např. česká CB liga, slovenská SPL nebo soutěží Kopce Martina Kbely. Martin dokonce na 10. října vyhlásil bonusovou akci “S CB vysílačkou na kopec !”, takže pro pěšáky, kteří mají letos v CBM zvýšený koeficient, by mohl být tenhle ročník extra výživný.

Nezalekněte se zdánlivé složitosti pravidel. Soutěž můžete absolvovat i jednoduchým způsobem, pokud se omezíte na malý počet soutěžních režimů, klidně i jeden z kopce nebo z domu. Těším se, že si zasoutěží i pěšáci s ručkami, že vytáhnou do boje CB rytíři s magnetkami a rozzvučí se nám na pár dnů i opakovače.

V kostce:

Bude se hodnotit počet spojení, budou kontrolky měnící volačku, koeficienty za režim vysílání (pěšky, za pohybu, z domu, daleká cizina) a násobiče za navštívené lokátory.

Jak se zapojit:

  1. Přečtěte si propozice.

  2. Přihlašte se buď e-mailem nebo SMS/telefonicky, sdělte volačku nebo název a složení expedice a zda se považujete za CZ nebo SK soutěžícího (typicky podle domácího QTH) případně cizinu (podle QTH nebo hlavního místa vysílání). Sdělte hlavní místo nebo start a cíl vysílání. Bude Vám přidělena soutěžní volačka (ke kontrole v seznamu přihlášených). Podrobnější trasu podle uvážení budete moci zveřejnit zde zasláním popisu na mail organizátora (posílejte podobné údaje jako vidíte u kontrolních stanic, plán trasy se bude zobrazovat pro každou expedici zvlášť stejným způsobem).

  3. Sledujte tento prostor. Jedná se o novou soutěž, takže je možné, že se v případě nutnosti (typicky situace, kterou organizátor nepředpokládal a ještě se s ní nesetkal) vyskytnou operativní změny.

Počasí: Předpověď počasí na víkend předpokládá zpočátku převážně polojasné počasí s nejvyššími teplotami 18 ℃ a s nejnižšími teplotami 7 ℃, na horách i méně. To vydrží na východě až do neděle, v Čechách se ale od západu začne v sobotu večer přesouvat směrem na východ studený front se slabým deštěm a vítr se bude měnit z J na SZ. zdroj

Poznámka:

U plánů tras ke zveřejnění do0šlým v den soutěže nebo později pravděpodobně nebudu schopen zajistit jejich zveřejnění. Trasu můžete nechat i utajenou nebo použít běžné kanály pro oznamování portejblů. Kromě výše uvedených odkazů na CZ a SK weby i cbpmr.cz nebo OSCB portál a Apachovou mapu.

K zapisování deníků lze kromě deníku CL6 nebo tabulkového procesoru (např. Excel) použít i logbook od Apache Znojmo. Apache přechodně volačky soutěžících zařadí do databáze programu pro pohodlnější zápisy soutěžících.

Pro spojení na SSB se doporučuje USB na kanálu 15 (v případě obsazenosti o kanál vedle) v hodinách, které jsou násobky šesti. Pokud by někdo chtěl zkusit digi provoz, doporučuji oznámit na vhodné nástěnce zamýšlený mód, kanál a čas. Kontrolka na Toku se pokusí vyslat SSTV signál v Pá a So 22:30 na kanálu 24 v nejprve v FM a pak USB pásmu a bude následně od 23.00 čekat 10 min na FM a dalších 10min na USB na stejném kanálu na případné navázání spojení příjmem SSTV. Do vysílaného obrázku je potřeba vložit alespoň část přijatého obrázku a napsat svou volačku a QTH s lokátorem. Pokud se nám takhle vrátí spojení, bude to platné spojení do CBM48 (riskujeme samozřejmě, že půjdou nazpátek dvě vysílání přes sebe; naslouchejte proto před vysíláním na kanálu a nemusíte nutně začít hned ve 23:00)!

Ať Vám to lítá!!

Mates Brno (CL-27, SK-816)