PCMCIA


Sdružení PCMCIA (Personal Computer Memory Cards International Association) bylo ustaveno v roce 1989. Tento standard brzy přijalo asi 200 firem a dnes k této nevýdělečné organizaci patří asi 600 společností. Původně se jednalo o standard, který byl určen pro rozšiřující paměťové karty a jejich sloty pro přenosné počítače. Dnes se jedná o rozhraní s univerzálním použitím, ke kterému je možné připojit celé spektrum různých zařízení.

Standard PCMCIA není závislý na hardwarové platformě a operačním systému. To znamená, že je možné se s ním setkat nejen na počítačích PC, Apple MacIntosh, ale často i v "nepočítačových" zařízeních. Jeho hlavní těžiště použití je u přenosných počítačů (noteboků, laptopů, palmtopů atd.), které jsou PCMCIA osazeny až z 90%

Rozhraní PCMCIA vytváří sběrnici, na kterou je možné připojovat PCMCIA karty. Tato sběrnice je kompatibilní se sběrnicemi ISA, EISA, MCA, VL-bus i PCI, takže není žádný problém, aby počítač byl vybaven např. PCI a PCMCIA sběrnicí zároveň.

Hlavní výhodou PCMCIA je, že se jedná o rychlý a efektivní systém pro připojování různých periferií bez otevírání počítače, má jednoduchou instalaci dovolující automatickou konfiguraci. Není tedy nutné provádět manuální nastavování pomocí propojek (jumperů). PCMCIA je navrženo tak, aby umožňovalo tzv. "hot swap", tj. kartu je možné vyměnit za chodu počítače (není nutné počítač vypínat a po jeho zapnutí znovu zavádět operační systém). PCMCIA karty mají všechny stejnou velikost 85,6 x 54 mm (šířka x délka) a liší se pouze svou tloušťkou:

Jednotlivé typy jsou vzájemně kompatibilní: kartu typu I je možné použít ve slotu typu II i III a podobně. Obráceně to z mechanických důvodů není možné.

PCMCIA: strana 1