V navrhovaném editoru požadujeme podporu hierarchické a modulární specifikace, neboť hierarchie a modularita jsou vlastní jazyku GCCS. Otázkou tedy je, jakým způsobem tomu přizpůsobit grafické rozhraní editoru.
Hierarchii editovaného systému GCCS reprezentujeme prostřednictvím skupiny editačních oken sítí (editorů sítí). Tato editační okna jsou spravována v rámci pracovní plochy hlavního okna aplikace. Aplikace má charakter tzv. MDI-aplikací (Multi Document Interface). Hlavní strukturu tříd aplikace znázorňuje UML diagram na obrázku .
Figure: Třídy grafického rozhraní aplikace
Editor sítě umožňuje editaci nezávislé sítě nebo je propojen s některými z ostatních editorů sítí na pracovní ploše, grafické editory sítí představují uzly grafů hierarchie editovaných systémů. Na pracovní ploše aplikace tedy může existovat v tomto smyslu několik nezávislých grafů hierarchie reprezentujících specifikované systémy GCCS. Každý systém GCCS je určený podmnožinou vzájemně propojených editorů sítí.
Všechny sítě editované příslušnými editory na pracovní ploše tvoří tzv. projekt. Projekt lze jako celek uložit do souboru interního formátu aplikace. Jednotlivé sítě však lze také exportovat do samostatných souborů. Každou síť takto nezávisle uloženou je možné importovat do jiného projektu. Tím je podporováno znovupoužití systémů GCCS.
Každý editor sítě má vlastní pracovní plochu poskytující uživateli možnost manipulace s grafickými objekty, jež reprezentují syntaxi GCCS (třída grafický element specializovaná na jednotlivé grafické prvky). Společnou vlastností všech grafických elementů je textový popis s možností editace a zarovnání jeho umístění.
Vztahy mezi třídami grafických elementů znázorňuje obrázek . Tabulka
shrnuje základní vlastnosti těchto tříd. Za účelem přehlednosti je umožněno vést spoje jako lomené čáry - sestávající ze segmentů propojených řídícími body (příslušné třídy viz obrázek
).
Figure: Třídy grafických elementů
Figure: Řešení segmentace spojů
Syntaxi GCCS rozšíříme o možnost přímého propojení dvou portů různých rozhraní, což z hlediska sémantiky reprezentuje propojení těchto portů vnitřní sběrnicí. To vyžaduje přizpůsobení algoritmu transformace do CCS, jež uvedeme v sekci věnované implementaci.
Konzistence syntaxe grafické části je zajištěna povolenými editačními operacemi nad grafickými elementy, syntaxe textových popisů (jmen) je ošetřována při jejich editaci v příslušných dialogových oknech (viz dále).
Table: Základní vlastnosti grafických elementů