Grafické formalizmy pro specifikaci souběžných systémů se zaměřením na explicitní znázornění komunikačních vztahů využívají diagramů toku dat propojujících tzv. rozhraní jednotlivých komponent systému. Rozhraní definují jednotlivá místa (porty) komunikace komponent systému (koordinačních entit) s ostatními komponentami.
Figure: Specifikace systému vytvořená pomocí nástroje Auto/Graph
Hierarchie ve smyslu grafických koordinačních jazyků znamená možnost zanořování koordinačních entit. Tj. koordinační entita může být specifikována propojením několika dalších koordinačních entit. Abstrakce znamená skrývání komunikačních míst (portů) směrem ke kořeni hierarchie. V tomto pojetí odpovídají koordinační entity procesům ve smyslu algebry procesů.
Na nejnižší úrovni hierarchické struktury je specifikováno přesné chování jednotlivých koordinačních entit. Jelikož se díky hierarchické dekompozici jedná o relativně jednoduché entity, je vhodným nástrojem pro jejich grafický popis (v případě konečných systémů) stavový diagram (viz stavové diagramy vnořené do rozhraní procesů na obrázku ).
Figure: Specifikace modulu Cycler z předchozího obrázku
Pro koordinační jazyk je přirozená vlastnost modularity. Sémantika koordinačního jazyka tedy musí být kompoziční. Příklad grafického formalizmu podporujícího hierarchii, modularitu a abstrakci je na obrázku , na němž jsou naznačeny výše uvedené koncepce.