fi-logo: logo Fakulty informatiky MU jako ligatura fi

Návrh | Implementace | Grafický manuál | Vektorové verze | Generátor bitmap | Download |

Na začátek Návrh loga

Námět logotypu Fakulty informatiky MU s názvem "Ligatura FI" byl navržen v roce 1994 Petrem Sojkou. Podtitul/motto je ``Le silence eternel de ces espaces infinis m'effraie.'' Blaise Pascala z roku 1670. Inspirací návrhu byl Penroseův trojúhelník (nemožný objekt) stylizovaný do ligatury fi (užití ligatur je symbolem kvalitní typografie a tradic).

Na začátek Implementace loga

Implementace loga byla provedena zakládajícím děkanem FI prof. Jiřím Zlatuškou v jazyce METAFONT a je popsána v článcích When METAFONT does it alone (PDF) (článek v časopise TUGboat) přetištěném v When METAFONT does it alone (MAPS article). Pro opis je použito opticky škálované písmo Computer Modern navržené prvním čestným doktorem FI Donaldem Ervinem Knuthem. Rasterizace textu opisu je tímto nelineárně závislá na velikosti použitého loga. Barevná varianta používá fakultní barvu Pantone 122C (šafránová, barva hábitu tibetských mnichů, , RGB 242/212/92 dekadicky, tj. #F2D45C) kromě černé (CMYK 0/0/0/100, RGB 31-26-23).

Na začátek Vektorové verze

V rámci bakalářské práce Matúše Kominka (PDF, 6.2MB) byla pro několik diskrétních velikostí vytvořena vektorová verze logotypu formou písma Type1 resp. OpenType (včetně barevných variant loga) a je popsána kromě bakalářské práce také v navrženém grafickém manuálu. Vektorová verze je dnes často preferována a je poskována ke stažení:
černobílá vektorová verze pro velikost 50mm
barevná (CMYK) vektorová verze pro velikost 50mm.

Na začátek Generování bitmapové verze

Bitmapovou verzi ve formátech PDF, PNG či JPEG je možné vygenerovat zde.

Na začátek Download

Zdrojové kódy zabalené ve formátu ZIP a TeXové adresářové struktuře (TDS) je možno stáhnout zde. ZIP rozbalte v adresáři texmf-local a přegenerujte databázi souborů dané instalace, typicky příkazem mktexlsr nebo texhash.

V moderních TeXových instalacích nouzově postačí do pracovního adresáře dokumentu nahrát soubor fi-logo.mf a při prvním použití se další potřebné soubory (metrika a bitmapy v 600 DPI) vygenerují a doinstalují do pracovního adresáře.

Zdrojové kódy pro použití v unixových instalacích ve formě balíku RPM je možno stáhnout zde.


ikona EPD | Valid XHTML 1.1! | Valid CSS! | logo dogma W4 | Pro libovolný prohlížeč
Připomínky k této stránce zasílejte jejímu autorovi: Petr Sojka, sojka at fi dot muni dot cz.
Naposledy modifikováno: