Poslední úprava:

PexesoÚvod

Všichni jste jistě někdy četli tato slova:

Milé děti,
PEXESO je společenská hra pro vás!.
Přinese vám zábavu a poučení a jistě se bude líbit i dospělým, kteří si ji s vámi s chutí zahrají. Hrou si procvičíte paměť, pohotovost a umění se soustředit, a jistě vás potěší úspěch, získaný nikoliv náhodou nebo štěstím, ale především vaší dovedností.

Tento odstavec následovaný pravidly hry najdete na většině papírových PEXES, která byla v České republice vydána. Takto už desítky let uvozuje svá PEXESA nejplodnější vydavatel Pressfoto, vydavatelství ČTK. Po roce 1989 se k Pressfotu přidalo mnoho dalších a dnes můžete hrát přes stovku různých PEXES. Všechny jsou na papíře.

Proto jsem se před několika lety rozhodl, že to změním a napíši program Pexeso, a umožním tím dětem hrát PEXESO na počítači. Program jsem napsal pro "operační systém" MS-DOS, který podle mého názoru v té době používalo nejvíce dětí. Pexeso jsem dokončil v roce 1994. Poté jsem ho nechal svému osudu na Internetu a u několika známých. Do jednoho textového souboru jsem přidal výzvu, aby mi ten kdo Pexeso získá dal nějakým způsobem vědět, že Pexeso má. Za dva roky mi přišlo jedno přání k Vánocům a dva děkovné dopisy. To bylo vše co se týče klasické pošty. A čtyři e-maily, z toho jednomu Pexeso nefungovalo a žádal o pomoc. Odtud je vidět, že někteří lidé čtou soubory typu readme resp. ctimne. Těm, co nezůstali jen u toho přečtení, bych chtěl touto cestou znovu poděkovat. Jak jinak bych se dozvěděl, že Pexeso hrají děti nejen v Ostravě, Mladé Boleslavi, Suchdole n. Odrou, Praze, ale také v Brazílii a na Slovensku.

Nároky programu

Program Pexeso je naprogramován pro operační systém MS-DOS. Pracuje však i pod Linuxem v dosemu, MS Windows 95 a MS Windows NT.

Stažení programu a instalace

Pokud si chcete Pexeso vyzkoušet, pak jej můžete získat pomocí odkazu pexeso.zip. Zde najdete program se všemi sadami kartiček, které jsem se svým bratrem nakreslil v programu IconEdit.

Instalace je jednoduchá. Soubor pexeso.zip stačí rozbalit do předem vytvořeného adresáře.

Obrázkové sady

Chcete vědět, s jakými obrázky si můžete hrát? Pak neváhejte a prohlédněte si níže vystavené sady jednu po druhé. V současné době je jich deset.
  1. Matematické symboly
  2. Hračky
  3. Lidské vlastnosti
  4. Motýli
  5. Písmena
  6. Večerníčky
  7. Africká zvířata
  8. Vlajky
  9. Dopravní značky
  10. Znaky měst
Pozadí sady - Čísla
cisla.zip
Pozadí sady - Hračky
hracky.zip
Pozadí sady - Kdo jsi
kdojsi.zip
Pozadí sady - Motýli
motyli.zip
Pozadí sady - Písmena
pismena.zip
Pozadí sady - Pohádky
pohadky.zip
Pozadí sady - Safari
safari.zip
Pozadí sady - Vlajky
vlajky.zip
Pozadí sady - Dopravní značky
znacky.zip
Pozadí sady - Znaky měst
znaky.zip

Pokud Pexeso už doma máte a chybí vám některá sada, se kterou si chcete hrát, uvádím pod rubovou stranou každé sady odkaz na datové soubory nutné pro zprovoznění nové sady. Poté stačí příslušný soubor rozbalit ve vašem adresáři s Pexesem.

Licence

Program je zdarma volně šiřitelný. To však neznamená, že mi neudělá radost menší či větší finanční hotovost (číslo účtu: 129796871/5100). Pokud si myslíte, že vám třeba i 50 korun nabourá rodinný rozpočet, spokojím se s pohlednicí (adresa) či e-mailem. Nemáte-li úctu k duševní práci jiných, tak se aspoň zastyďte.


[obsah]  [cervik] mailto:pam@fi.muni.cz Pavel Matula


Seznam TOPlist ATLAS Zmije! Na vrcholu