Ostatní procesory
Tato kapitola je věnována stručnému popisu méně významných procesorů firmy Intel a procesorům firem, které vyrábějí procesory s Intelem kompatibilní.Procesory INTELProcesory IBM

Jedná se procesory používané výhradně v počítačích firmy IBM, protože IBM neměla licenční povolení tyto procesory dále prodávat.Procesory AMDProcesor NexGen Nx586

Procesor, který byl vyroben jako konkurenční procesor procesoru Intel Pentium. Nebyl však vývodově kompatibilní s Pentiem, takže vyžadoval speciální základní desku. Dalším jeho problémem byla absence numerického koprocesoru, která jej vyřazovala z nasazení do náročnějších aplikací.

Tyto nedostatky nakonec způsobily, že tento procesor v poměrně krátké době zanikl a výrobní kapacity firmy NexGen převzala firma AMD.Procesory CyrixProcesor Cyrix 5x86

Krok: 1

Procesor nazývaný také M1sc je skalární superpipline procesor plně kompatibilní s procesory Intel řady 80x86. Tento procesor je osazován do .......... určených pro procesory 80486. Základní deska však musí tento typ procesoru Cyrix podporovat. Procesor 5x86 je taktován na frekvencích 100 MHz a 120 MHz. Disponuje:Tento procesor používá napájecí napětí 3,3 V a je dodáván v pouzdře PGA se 168 vývody nebo v pouzdře PQFP s 208 vývody.

Procesor Cyrix 5x86Procesor Cyrix 6x86

Krok: 2

Nástupce procesoru Cyrix 5x86 nazývaný také M1. Cyrix 6x86 je superskalární superpipelne procesor. Obsahuje dvě fronty pro provádění instrukcí. Vyrábí se ve třídách P120+, P133+, P150+, P166+ a P200+, což odpovídá pracovním frekvencím 100, 110, 120, 133 a 150 MHz. Označení PXXX+ označuje tzv. P-rating, který říká, že procesor s tímto označením poskytuje stejný nebo lepší výkon jako procesor Intel Pentium na frekvenci .......... MHz.

Krok: 3

Tento údaj však neplatí v okamžiku, kdy procesor ve větším měřítku využívá numerický koprocesor,, který je pomalejší než koprocesor v procesoru Pentium. Procesor Cyrix pak vykazuje asi o 20% nižší výkon ...........

Procesor Cyrix 6x86

Krok: 4

Toto omezení platí i pro procesory firmy AMD. K tomuto označení se přistoupilo hlavně z důvodu odlišnosti architektur jednotlivých procesorů. Jako srovnání výkonů vzhledem k jiným technikám používaným těmito procesory už není možné použít pouze .......... procesoru. Tyto procesory totiž díky svým odlišným způsobům práce dosahují stejného výkonu jako Intel Pentium při nižších frekvencích.

Krok: 5

Procesor Cyrix 6x86 je dodáván v pouzdře PGA s 296 vývody a je osazován do základních desek určených pro procesor Intel .......... (základní deska musí opět tento typ procesoru podporovat). Je až na menší drobnosti kompatibilní s procesory řady 80x86.

Používá technik podobných těm, které užívá Pentium Pro, jako jsou spekulativní provádění instrukcí, přejmenování registrů a jiné.Procesor Amd5x86

Krok: 6

Am5x86 je skalární procesor vývodově kompatibilní s procesory Intel 80486, vyrábí se v pouzdře PGA se 168 vývody nebo PQFP s 208 vývody. Je tedy určen pro práci v základní desce určené pro procesor .........., která tento typ procesoru musí podporovat.

Krok: 7

Am5x86 pracuje s frekvencí 133 MHz (P75), kde označení P75 značí podobně jako u procesorů Cyrix ........... Procesor pracuje vnitřně s čtyřnásobnou frekvencí. Má integrováno 16 kB čtyřcestně asociativní, write-back cache paměti společné pro data i instrukce.

Procesor AMD 5x86Procesor AMD K5

Krok: 8

Procesor AMD K5 je superskalární procesor vyráběný v pouzdře PGA s 296 vývody. Je určen pro práci v základních deskách pro procesor Intel Pentium (opět je vyžadována .......... tohoto procesoru ze strany základní desky). Je dodáván ve třídách PR75, PR90 a PR100, kde označení PR označuje P-rating procesoru. Procesor K5 obsahuje čtyřcestní asociativní write-back cache paměť rozdělenou na dvě části:

Dále má osazenu jednotku pro výpočty v pohyblivé desetinné čárce. Tento procesor je ekvivalentem asi 4.3 milionu tranzistorů.

Procesor AMD K5Procesor AMD K6

Krok: 9

Zatím poslední z řady procesorů firmy AMD. Jedná se o vylepšený procesor K5, který oproti svému předchůdci disponuje vyšším výkonem a lepší kompatibiltou. Tento procesor již také obsahuje rozšíření o technologii .......... a vykazuje lepší kompatibilitu s procesory Intel.

Procesor AMD K6 je dodáván v pouzdře PGA a je určen k osazení do základních desek pro procesory Intel Pentium. Podobně jako v ostatních případech i zde musí základní deska tento typ procesoru podporovat.

Procesor AMD K6


Ostatní procesory: strana 1