Vranov nad Dyji - plaz, 30.9.2013


Snimek v plnem rozliseni

Objekt: Vranov nad Dyji - plaz, 30.9.2013
Expozice: 135 x 30s
Optika: Sigma 10-20mm
Ohniskova vzdalenost: 10mm
Clona: f/4
Fotoaparat: Canon 500D (nemodifikovany)
ISO: 800
Filtr: bez filtru
Montaz: Velbon Sherpa 250R, bez pointace
Misto: Vranov nad Dyji
Datum: 30.9.2012
Popis: Snimek pochazi z praktickeho vyzkouseni foceni rotace hvezdneho pole po oddychove astrofotograficke prednasce v ramci konference Europen 2013 ve Vranove (slidy naleznete zde). Fotili jsme primo z plaze naproti hrazi. Obloha byla perfektne tmava, trosku rusili svetla z ubytovacich zarizeni, ale protoze slo hlavne o vyzkouseni si postupu, tak jsme temnejsi misto nehledali. Vyhodou bylo zase naopak pekne pobrezi s lavkou pro pesi (vlevo) i svetly na hrazy. Take jsme skoncili uz asi po hodine foceni, protoze byla strasna zima a zaroven na otevrene plazi by asi nebylo bezpecne nechavat fotografickou vybavu bez dozoru (i kdyz v tento cas uz v kempu moc navstevniku nesidlilo). Snimek je slozen v programu Startrails (http://startrails.de). Protoze jsme fotili smerem na jih, tak je videt rotace kolem severniho i jizniho polu.

Rotace hvezdneho pole za Santiniho chramem ve Krtinach, 14.8.2012


Snimek v plnem rozliseni

Objekt: Rotace hvezdneho pole za Santiniho chramem ve Krtinach, 14.8.2012
Expozice: 310 x 30s (cca 3 hodiny)
Optika: Sigma 10-20mm
Ohniskova vzdalenost: 10mm
Clona: f/4
Fotoaparat: Canon 500D (nemodifikovany)
ISO: 1600
Filtr: bez filtru
Montaz: Velbon Sherpa 250R, bez pointace
Misto: Krtiny
Datum: 14.8.2012
Popis: Toto je dalsi ze serie snimku s motivem me blizkych budov a jinych staveb spojenych s rotaci hvezdneho pole. Prestoze bylo ISO na 1600 a snimani probihalo smerem k nasvetlenemu kostelu (kuzel nasvetleni je patrny na jednotlivem snimku), tak nedochazelo k preexponovani kostelu (s vyjimkou hodin). Nacervenala zare v prave casti snimku je Brno. Z dilcich snimku jsem nejprve klonovacim razitkem odstranil stopy letadel a satelitu a nasledne slozil v programu Startrails (http://startrails.de). Osvetleni dzungle v popredi maji na svedomi lampy z okoli. Snimek zachycuje pohled jiznim smerem a astronomicky median, tedy oblast, kde hvezdy ve spodni casti opticky rotuji kolem jizniho polu a hvezdy v horni casti kolem polu severniho.

Rotace hvezdneho pole, 24.1.2012

Snimek v plnem rozliseni

Objekt: Rotace hvezdneho pole, (24.1.2012)
Expozice: 341 x 30s
Optika: Sigma 10-20mm
Ohniskova vzdalenost: 10mm
Clona: f/4
Fotoaparat: Canon 500D (nemodifikovany)
ISO: 1600
Filtr: bez filtru
Montaz: Velbon Sherpa 250R, bez pointace
Misto: Krtiny
Datum: 24.1.2012
Popis: Toto je prvni ze serie snimku s motivem me blizkych budov a jinych staveb spojenych s rotaci hvezdneho pole. Fotil jsem z bezneho stativu bez pointace se sirokym objektivem, jen mirne priclonenym tak, aby byly hvezdy ostrejsi. ISO jsem zvedl na 1600, aby bylo hvezd videt hodne i pri 30sec. expozici. Skladani jsem delal po registraci na jediny bod ve statickem popredi (zde pozuiti vyrazny odraz svetla na zasobarne posypu) v Irisu a nasledne slozeni pomoci prikazu ADD_MAX, ktery pro dany pixel vysledneho snimku pouzil maximalni pixel ze skladanych snimku (na dane pozici). Posouvajici se hvezdy tak snadno udelaji prislusny pulkruh. Technika je ale citliva na docasnou pritomnost mraku apod, ktere by neumerne zevsvetlily oblohu, byt jen na malou chvili - k tomuto ale pri druhem opakovani foceni nastesti uz nedoslo. Ze snimku je odstranen retusi rusivy kabel, ktery vedl ze strechy. Nasvetleni popredi je prirozene od poulicni lampy - pokud by bylo treba slo by jej simulovat treba bleskem.


Pohled na nocni Grenoble z Chamrousse (5.2.2009)

Pohled z vysky lyzarskeho strediska Chamrousse dolu smerem na Grenoble ve Francii. Pohled to byl uchvatny, cele udoli vypadalo jako zaplaveno tekouci lavou. Diky cistemu vzduchu v horskych vyskach byla slusna viditelnost hvezd nad mestem i pres dorustajici Mesic, ktery byl na levem okraji snimku.
Uprava snimku byla nebyvale komplikovana, protoze jsem si na foceni nevzal stativ a fotoaparat pouze umistil na igelitovou tasku do snehu. Behem foceni ale vlivem teploty fotaku doslo k mirnemu tani snehu a jednotlive snimky tam vuci sobe byly posunute nejen v oblasti hvezd (diky rotaci zeme), ale i oblast svetel dole ve meste. To by nevadilo v pripade, ze by byla provedena registrace pouze na hvezdy, ale pro ziskani stop hvezd bylo nutne mit jednotlive snimky dobre synchronizovane na horizont, jinak by stopa hvezd byla klikata. Nejprve jsem jednotlive snimky zaregistroval v IRISu pomoci funkce Stelar registration (One matching zone) na vybranou oblast mestskych svetel v popredi. Tim jsem ziskal sekvenci snimku, ktere jiz mely mesto pekne zarovnane a pouze hvezdy se posouvaly vlivem rotace Zeme. Funkce addmax2 pak slozila jednotlive snimky ze sekvence v jeden snimek, na kterem vynikly stopy hvezd v celkove delce zhruba 16 minut. Na zaver jsem klonovacim razitkem odstranil nepekne cary vnikle na miste hotpixelu na cipu.


Objekt: Nocni Grenoble z Chamrousse (5.2.2009
Expozice: 49 x 20 sec min, raw snimek
Clona: f/3.5
ISO: 1600
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: Canon 18-55mm
Filtr: bez filtru
Pointace:ze zeme
Misto: Chamrousse
Datum: 5. 2. 2009


Zpet, Zpet na Galerii


Rotace kolem Polarky se stromy (05.07.2008)

Rotace hvezd kolem Polarky postupne zakryvana stromy. Protoze viditelnost nebyla kvuli velke vlhkosti nejlepsi, tak jsem se rozhodl pocihat na nejaky meteorit. V zaberu samozrejme zadny za hodinu neprosel, ale jeden pekny jsem videl na druhe strane oblohy - letel relativne pomalu, skoro vodorovne, mel docervena rozhavene jadro a ohon spise kourovy nez jasne bily.
Vysledny snimek je slozeny z 80 snimku po 30 sekundove expozici pomoci funkce Max v Registaru, mirne ztmaven je obrys stromu, jinak nebyl snimek nijak upravovan.


Objekt: Rotace kolem Polarky se stromy
Expozice: 80 x 30 sec.
Clona: f/3.5
ISO: 800
Fotoaparat: Canon 400D
Optika:18-55mm/f3.5-5.6 Canon
Pointace: fixni stativ
Misto: Krtiny
Datum: 5. 7. 2008


Zpet, Zpet na Galerii