Emisni mlhovina NGC7000 v souhvezdi Labute (Cygnus) (23,26.06.2012)




Objekt: Mlhovina NGC7000 v Labuti
Expozice: 350 x 1 minuta (~6 hodin), raw snimek
Ohniskova vzdalenost: 640mm (500mm x 0.8 x 1.6)
Clona: f/5
ISO: 12800
Fotoaparat: Canon 60Da
Optika: Equinox 80EDP 500mm/f6.25 + Williams Optics 0.8x reductor/flatener
Filtr: Astronomik UHC
Pointace: Vixen GP-2 Photoguider
Misto: Krtiny
Datum: 23,26.6.2012

Popis: V ramci testovani astrofotografickeho fotoaparatu Canon EOS 60Da jsem jej obratil i na velkou a znamou emisni mlhovinu NGC7000, ktera se nachyzi v souhvezdi Labute a tvarem pripomina Severni Ameriku. Canon 60Da disponuje i bez odstraneni filtru dobrou propustnosti vlnove delky H-Alfa, na ktere emisni mlhovina nejvic vyzaruje. Foceni probihalo dve noci a i pres nepriznive kratkou noc (kolem letniho slunovratu je vubec nejkratsi) se mi podarilo ziskat celkem temer sest hodin expozice. Diky pokrocilemu cipu dokonce pri ISO 12800 a proto jsem si mohl dovolit porizovat jen 60 sekundove expozice, ktere nabizi vellkou ostrost v obraze (nepouzivam guider) a zaroven zachyti dostatek signalu pro pozdejsi zpracovani. Zachyceny jsou dva snimky - prvni z nich zachycuje scenu v barvach, druhy zobrazuje jen obsah cerveneho kanalu, ktery lepe zachycuje kontrast mlhoviny (vetsina fotonu, ktere projdou UHC filtrem, jsou zachyceny prave v cervenem kanalu).


Zpet, Zpet na Galerii


Emisni mlhovina NGC7000 v souhvezdi Labute (Cygnus) (16.06.2009)


Objekt: Mlhovina NGC7000 v Labuti
Expozice: 134 x 2 minuty (4.5 hodin), raw snimek
Ohniskova vzdalenost: 640mm (500mm x 0.8 x 1.6)
Clona: f/6.25
ISO: 1600
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: Equinox 80EDP 500mm/f6.25 + Williams Optics 0.8x reductor/flatener
Filtr: Astronomik CLS
Pointace: Vixen GP-2 Photoguider
Misto: Krtiny
Datum: 24.5., 16.06.2009

Popis: Souhvezdi Labute v Mlecne draze se po roce zase dostava do prihodne pozice pro fotografovani a tak zkousim opet krasnou mlhovinu NGC7000, nazyvanou dle sveho tvaru "Severni Amerika". Oproti prechozim snimkum jsem pouzil Equinox doplneny o rovnac optickeho pole, aby hvezdy po stranach fotografie nebyly nepekne protahle. Zaroven jsem tim ziskal i o neco vetsi fotografovanou oblast, nebot rovnac funguje zaroven jako 0.8x reduktor. Snimky jsem porizoval pres dve noci, nebot noc je ted kvuli letnimu slunovratu velmi kratka - snimky se daji porizovat jen neco malo pres tri hodiny. Srovnani vysledku s predchozimi snimky pekne ukazuje vliv delsiho kumulovaneho expozicniho casu, lepsi optiky i pokrocilejsiho zpracovani vysledneho snimku.
Snimek je zpracovan standardnim zpusobem v IRISu a doupravovan v Photoshopu s vyuzitim filtru ze sady od Noela Carboni. Jednou z uprav bylo i pridani difrakcnich obrazcu kolem jasnych hvezd. Nektere teleskopy (napr. konstrukce Richie-Chretien jako je i Hubble) maji sekundardni zrcadlo drzeno konstrukci, ktera ve vysledne fotografii prirozene difrakcni obrazce vytvari. To se ale netyka meho cockoveho Equinoxu, presto jsem difrakcni obrazce dodatecne pomoci filtru pridal. Opticky totiz zmensuji jasne hvezdy v obraze, ktere jinak diky sve velke jasnosti vytvari prilis velky a nepekny kotouc. Snimek pekne ukazuje prostorovou plasticnost mlhoviny i huste hvezdne pole v oblasti.


Zpet, Zpet na Galerii


Emisni mlhovina NGC7000 v souhvezdi Labute (27.08.2008)




Objekt: Emisni mlhovina NGC7000
Expozice: 17 x 3 min.
Clona: f/4
ISO: 800
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: 300mm/f4 Carl Zeiss
Pointace: Vixen GP2 Photoguider, bez pointace
Misto: Krtiny
Datum: 27. 8. 2008

Popis: Dalsi pokus o tuto vyraznou mlhovinu ve tvaru kontinentu porizeny fixnim objektivem Carl Zeiss 300mm. Ukazalo se, ze mlhovinu neni uplne jednoduche fixni tristovkou najit. Aby byla na pokusnem snimku alespon trosku videt, tak byla potreba nejmene dvouminutova expozice. I drobne pohnuti objektivem vedlo ke znacnemu skoku v oblasti a mlhovina sama zabira temer cely snimek, takze bylo nutne opravdu presne nalezeni polohy. Cela oblast, ve ktere se mlhovina nachazi, je v jasne casti mlecne drahy a proto o objekty, ktere vypadaji na pokusnem snimku na malem LCD podobne, nebyla nouze. Nakonec mi pomohl hvezdny atlas a porovnavani poloh hvezd, na jejichz zachyceni staci jen nekolikavterinova expozice. Snimek byl upraven standardnim zpusobem (registrace, prumerovani dvou podskupin snimku a secteni dvou vyslednych prumeru), vyrazne ale rusila fialova aberace kolem jasnejsich hvezd. Pokusil jsem se tedy aplikovat metodu na jejich odstraneni, ktera me napadla. Az ji budu mit poradne vychytanou, tak ji popisu podrobneji, ale v principu jde vyber aberacni barvy v celem snimku, rozsireni vyberu tak, aby bylo zahrnuto i okoli hvezdy obsahujici slabsi odstin jiz ustupujici aberace a pouziti klonovaciho razitka s velmi velkym prumerem - jako obraz klonovani jsem pouzil pozici jen nekolik pixelu vzdalenou od pozice aplikaci razitka. Barva aberace kolme jasne hvezdy je tak nahrazena prirozene vypadajici casti snimku, ktera ma vetsinou velmi podobny barevny odstin. Vysledek jeste neni dokonaly, ale je to vyrazne lepsi, nez pouha zmena fialove aberacni barvy.


Zpet, Zpet na Galerii


Emisni mlhovina NGC7000 v souhvezdi Labute (29.07.2008)


Objekt: Emisni mlhovina NGC7000
Expozice: 10 x 1 min.
Clona: f/2.8
ISO: 800
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: 50mm/f1.8 Canon
Pointace: Vixen GP2 Photoguider, bez pointace
Misto: Krtiny
Datum: 29. 7. 2008

Popis: Druhy pokus, tentokrat jiz se slibovanou montazi Vixen GP2 Photoguider. Mlhovina je nacervenala oblast v levem dolnim rohu a dostala svuj nazev podle kontinentu, ktery svym tvarem pripomina. Snimek jsem poridil vlastne nahodou pri cekani na galaxie M31, ktera byla jeste prilis nizko nad obzorem a tak jsem neporidil prilis mnoho snimku pro slozeni. Snimek je docela dobre zaostren, ale vhledem k tomu, ze jsem nemel mlhovinu umistenu ve stredu objektivu, ale na jeho kraji, tak je jiz patrne opticke rozostreni na krajich cocky. Pomoci funkce urovne (levels) jsem upravil cerny bod snimku a pomoci nahrazeni barvy (replace color) jsem potlacil fialovou aberaci u jasnejsich hvezd.


Zpet, Zpet na Galerii


Emisni mlhovina NGC7000 v souhvezdi Labute (27.06.2008)



Objekt: Emisni mlhovina NGC7000
Expozice: 33 x 10 sec.
Clona: f/1.8
ISO: 1600
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: 50mm/f1.8 Canon
Pointace: fixni stativ
Misto: Krtiny
Datum: 27. 6. 2008

Popis: Tenhle nesmely pokus jsem podnikl s vizi budouciho srovnani s vysledkem porizenym s paralaktickou montazi. Netrpelive cekam na svuj Vixen GP2 Photoguider a tahle mlhovina bude diky sve jasnosti a poloze zrejme jeden s prvnich cilu. Samotna mlhovina je nacervenala oblast zhruba ve stredu snimku (ve vyrezu vpravo dole je jeji skutecna podoba), nalevo mirne dolu od ni je otevrena hvezdokupa M39. Nejvyraznejsi hvezdy v prave casti snimku patri do souhvezdi Labute (Deneb, Sadr). Vzhledem k omezeni fixniho stativu jsem zvolil svuj nejsvetlejsi objektiv (fixni Canon 50mm), cloneny na minimum (f/1.8) pri pouziti maximalniho ISO 1600 s delkou uzaverky 10 sec pro ziskani jeste rozumne nerozmazlych hvezd. Presto nebyly nezpracovane snimky prilis kontrastni, navic pri f1.8 se velmi tezko zaostruje. Vysledny snimek je slozeny z 33 snimku pomoci funkce Avg v Registaru (pri registraci jsem pouzil Noise level 2, nebot pri vyvolani z rawu byl snimek vyrazne zasumneny a pri zakladnim nastaveni nebyly dobre registrovany predevsim okrajove partie snimku). Pomoci funkce urovne (levels) jsem upravil cerny bod snimku a pomoci nahrazeni barvy (replace color) jsem potlacil fialovou aberaci u jasnejsich hvezd.


Zpet, Zpet na Galerii