Kulova hvezdokupa M13 v Herkulovi (19.4.2009)


Druhy pokus na tuto krasnou hvezdokupu, tentokrat bez pouziti cocky Barlow a CLS filtru. M13 je velmi stara hvezdokupa (odhaduje se pres 12 miliard let) a obsahuje zhruba kolem jednoho milionu hvezd (presne se to nevi). Zajimave je, ze prave k teto hvezdokupe byla vyslana vubec prvni zamerna pozemska zprava o existenci lidstva z radioveho vysilace Arecibo . Vzhledem k vzdalenosti 25tis svetelnych let se ale neda ocekavat brzka odpoved.
V mem dalekohledu vypada opticky pouze jako kulovity oblacek, ale slozene fotografie uz dokazou pekne odlisit jednotlive hvezdy, vcetne jejich barev odpovidajicich jejich teplote. Oproti predchozimu snimku je jiz videt mnohem vetsi rozsah hvezdokupy a diky foceni primo pres primarni ohnisko nejsou pritomny opticke vady jako u prechoziho snimku. Zaroven jsou videt i nejmene dve galaxie na leve strane snimku.


Abych ziskal co nejostrejsi hvezdy, pouzil jsem subexpozice o delce pouze 60 sekund (celkem 141) a ty jsem navic manualne prosel a vybral 98 z nich bez znatelneho rozmazani hvezd pohybem (zpusobeno drobnou periodickou chybou hodinoveho strojku montaze). Snimky jsou kalibrany, registrovany a slozeny metodou kapa sigma v IRISu. Slozeni jsem provedl dvakrat, jednou bez normalizace a podruhe s normalizaci. V prvnim pripade je videt vetsi rozsah hvezdokupy, ale jeji stred je beznadejne preexponovany. V druhem pripade lze rozlisit i hvezdy ve stredu, zobrazena velikost hvezdokupy je vsak o poznani mensi. Oba snimky jsem nasledne slozil v Photoshopu tak, ze jsem jako podklad pouzil normovany snimek (neeprexponovany), nad nej vlozil vrstvu s nenormovanym snimkem a v nem vyrizl preexponovany stred hvezdokupy. Vhodne prolinani obou vrstev jiz vytvorilo vysledny snimek s viditelnosti hvezd po celem povrchu.


Objekt: Kulova hvezdokupa M13
Expozice: 98 x 60 sec, raw snimek
Ohniskova vzdalenost: 800mm
ISO: 1600
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: Equinox 80EDP 500mm/f6.25
Filtr: bez filtru
Pointace:Vixen GP2 Photoguider, bez pointace
Misto: Krtiny
Datum: 19. 4. 2009


Zpet, Zpet na Galerii



Kulova hvezdokupa M13 v Herkulovi (21.3.2009)



Behem foceni komety Lulin vystoupal Herkules uz pekne nad obzor a tak jsem se pokusil o foceni sve prvni kulove hvezdokupy. Kulove hvezdokupy jsou i z astronomickeho hlediska stare objekty tvorene kulovitym seskupeni hvezd s vyraznym zahustenim smerem ke stredu. Nejjasnejsi kulovou hvezdokupou snadno viditelnou okem ze Zeme je hvezdokupa v Kentaurovi, ktera bohuzel v nasich koncinach vubec nevychazi na obzor a pro jeji pozorovani je nutne postoupit vyrazne smerem k rovniku. Focena hvezdokupa M13 patri k dalsim velmi peknym, i kdyz pouhym okem obtizne pozorovatelnym hvezdokupam.
Po pocatecnim vizualnim pozorovanim jsem se vhledem k relativne male velikosti objektu pro foceni pres primarni ohnisko rozhodl pouzit opticky clen Barlow, ktery ztrojnasobil ohniskovou vzdalenost na 2400mm. Tim byla ale zaroven vyrazne snizena vysledna svetelnost a take mozna doba expozice, nez se zacala projevovat nedokonalost sledovani objektu paralaktickou montazi bez dodatecne pointace (Vixen GP2 Photoguider je navrzen pro pouziti s beznymi fotografickymi objektivy a ma garantovanou presnost sledovani pro ohniskovou vzdalenost 300mm dve minuty - ve skutecnosti dosahuje vyrazne lepsich vysledku, pri 800mm lze delat expozici zhruba 2-3 minuty, coz je stejne na hranici realne pouzitelne doby pri svetelnem znecisteni meho pozorovaciho stanoviste). Doba expozice jednotlivych snimku tedy byla pouze 30 sekund a celkova doba expozice zhruba 30 minut, nez se zacali kazit pozorovaci podminky. Vliv chromaticke aberace clenu Barlow je jasne viditelny na dvou jasnych hvezdach na snimku - protazeni ohniska si tak vyzadalo dan i na kvalite obrazu. Poridil jsem take 11 temnych snimku s predsevzetim, ze tentokrat je pouziju pro odstraneni nerovnomerne sensitivnosti snimaciho cipu a dalsich projevu interniho sumu ve fotoaparatu.
Zpracovani snimku probihalo tentokrat od zacatku v programu IRIS, pocinaje kalibraci snimku s vyuzitim temnych snimku pres registraci hvezd po slozeni s vyuzitim kapa-sigma algoritmu. Oproti zakladnim snimku doslo k vyraznemu zvyseni jasnosti a prokresleni detailu hvezdokupy. Krome beznych uprav v Photoshopu jsem pouzil zaostreni neostrou maskou pro zvyrazneni detailu jednotlivych hvezd. Ukazalo se ale, ze 30 minutova expozice pri pouziti Barlow prvku zachyti pouze nejjasnejsi stred, zatimco samotna hvezdokupa ma temer trojnasobny prumer. Planuji tedy opakovat foceni na primarni ohniskove vzdalenosti dalekohledu bez pouziti Barlow, ktere umozni pouzit delsi cas pro jednotlive snimky. Zaroven planuji poridit celkove expozici presahujici 60 minut a provest nejmene dve skupiny snimku - jednu zamerenou na ziskani detailu v oblasti jasne stredove casti a druhe pro zachyceni temnejsich casti na okraji hvezdokupy (pri kterych bude stred pravdepodobne preexponovan).


Objekt: Kulova hvezdokupa M13
Expozice: 57 x 30 sec, raw snimek
Ohniskova vzdalenost: 2400mm
ISO: 1600
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: Equinox 80EDP 500mm/f6.25
Filtr: Astronomik CLS
Pointace:Vixen GP2 Photoguider, bez pointace
Misto: Krtiny
Datum: 21. 3. 2009


Zpet, Zpet na Galerii