Galaxie M101 "Vetrnik" (Pinwheel galaxy) ve Velkem voze (12-21.4.2009)

Velmi pekna a znama galaxie, ale pomerne narocny cil, ktery vyzaduje dlouhou expozici pro zobrazeni alespon zakladnich detailu. Samotna galaxie ma sice kombinovanou magnitudu 8.2, ale ta je rozprostrena do velke plochy a tak ma velmi nizkou povrchovou svetelnost. Nektere zdroje uvadi, ze se jedna o vubec nejtezsi z Messierovych objektu. Behem dubna prechazi galaxie M101 primo v nadhlavniku a je tak nejvohodnejsi doba pro jeji foceni. Snimani jsem provadel pres nekolik noci s vyuzitim programovatelne spousti, ktera mi umoznila i prerusovany spanek - jinak bych tak dlouho a nekolik noci bezprostredne po sobe nevydrzel. Celkem bylo porizeno 359 dvouminutovych snimku, coz odpovida 12 hodinam expozice - tolik jsem jeste na zadny jiny objekt nevenoval. Nutnost takto dlouhe expozice je patrna i z jednotliveho raw snimku, kde jsou i jasne casti galaxie jen ztezi viditelne.
Prvni dve noci jsem pouzival CLS filtr pro potlaceni svetelneho znecisti, ale potom jsem zjistil, ze pro objekt umisteni v nadhlavniku (kde je svetlene znecisteni nejmene patrne) je to spis na skodu - filtr blokoval i svetlo ze samotne galaxie a celkove tak sice obloha byla tmavsi, ale s ni i galaxie. Dalsi tri noci jsem tedy fotil bez filtru. Snimky z jednotlivych noci byly samostatne zpracovany (odecteni darks, registrace, slozeni kapa sigma, vse v IRISu). Vysledne slozeniny pak opet registrovany vuci sobe a jeste jednou slozeny (zde jsem jiz pouzil prosty soucet, nebot stopy po satelitech apod jiz byly odfiltrovany v predchozim kroku.)

V okoli M101 je videt celou radu dalsich dalsich galaxii. V levem hornim rohu se nachazi NGC5422, ktera je k nam obracene temer bokem a vidime ji teda jako protahly disk. V pravem dolnim rohu se nachazi NGC5474, ve ktere jsou dokonce viditelne i nektere podrobnosti ukazujici na gravitacni deformaci pusobenim pravdepodobne M101. Pod M101 je videt slabsi oblacek NGC5477, taktez gravitacne deformovane. A cela rada dalsich, pro blizsi studium doporucuji napriklad Google Earth v rezimu Sky.


Objekt: Galaxie M101 "Vetrnik"
Expozice: 359 x 2 minuty (12 hodin), raw snimek
Ohniskova vzdalenost: 800mm
Clona: f/6.25
ISO: 1600
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: Equinox 80EDP 500mm/f6.25
Filtr: cast s filtrem Astronomik CLS
Pointace: Vixen GP-2 Photoguider
Misto: Krtiny
Datum: 12-21.04.2009


Zpet, Zpet na Galerii