Tento obrazek vznikl ze starsich snimku nafocenych dne 24. a 27.8.2008. Jednotlive snimky byly slozeny v Irisu metodou kapa gama a snimek byl dale upravovan v Photoshopu.
Zkousel jsem hned nekolik uprav, rozsah jednotlivych barevnych kanalu byl omezovan postupne, zvyrazneni barev bylo provedeno pomoci Lab modu a na zaver byl potlacen sum pomoci Neat Image. Kazdopadne by to ale chtelo vice pocatecnich snimku.
Dalsi pokus o tuto velkou a dobre viditelnou galaxii, tentokrat s vyrazne lepsim objektivem Carl Zeiss 300mm f/4 (Honzo dik). Oproti predchozim snimkum je vyrazne lepe zaostreno resp. behem snimani nedoslo k protazeni hvezd (u predchoziho objektivu zrejme zpusobeno vibracemi zoomovaciho tubusu). Zaroven jsou jiz videt i nejake podrobnosti v tmavsich pruzich mezi spiralnimi rameny galaxie. Jsou viditelne i nektere hvezdokupy v ramci teto galaxie (belave oblacky). Celkove je fotka vyrazne povedenejsi nez predchozi. Podminky byly pomerne slusne, ale mel jsem poridit vice snimku - mohlo to byt jeste lepsi. Jenze podle displeje to na povedene fotky z pocatku nevypadalo.
Prvni pokus foceni galaxie M31 v Andromede s vyuzitim paralakticke montaze Vixen GP2 photoguider a objektivem s ohniskovou vzdalenosti 300mm. Oproti predchozimu snimku jsou jiz patrne spiralni ramena galaxie resp. predely mezi nimi (tmavsi pruhy) . Krome hlavni galaxie M31 je viditelna i mensi galaxie M110 nahore vlevo a dalsi galaxii M32 (takova ta vetsi rozmazana "hvezda" na okraji M31). Svetelne podminky nebyly prilis dobre, obloha byla sice vymetena, ale malo kontrastni. Ke konci expozice navic zacal vychazet mesic. Snimky byly zaregistrovany a slozeny prumerem v Registaru, nasledne byl posunut v urovnich stredni ton, nastaven cerny bod, upraveny krivky v Photoshopu a potlaceni aberace zamenou barev (Replace color -> vyber fialove barvy kapatkem, zvyseni Fuziness pro zachyceni vsech oblasti a nasledne snizeni Saturation a Lightness).
Prvni pokus foceni galaxie M31 v Andromede. 15 sec. expozice z fixniho stativu je na 50mm objektiv jiz prilis mnoho, pri zvetseni jsou patrne pohyby hvezd.