Integrované vývojové prostředí

[Pro jistotu: není potřeba umět ani ke zkoušce ani k průběžné písemce. Spíš to pro někoho může být užitečná informace.]

FreePascal lze spustit pomocí Start/Programs/IDE/FreePascal; Borland Pascal pak případně pomocí Start/Run.../G:\BP\BIN\BP.PIF

Většina studentů vývojové prostředí Borland/Free Pascalu buďto zná, nebo se v něm rychle zorientuje na základě znalosti jiných programů. Může se ale stát, že někdo bude naprostý začátečník a budou se mu hodit i následující informace.

Při programování v některých jazycích (Perl, C, ...) člověk edituje zdrojové texty programů ve svém oblíbeném textovém editoru, překládá (zpravidla) řádkovým překladačem a případně ladí pomocí dalších samostatných utilit. Naproti tomu integrované vývojové prostředí (ve zkratce IDE) Borland/Free Pascalu v jedné aplikaci zahrnuje mimo jiné zejména editor zdrojových textů, překladač i ladící nástroje. (I při programování v Pascalu lze ovšem postupovat prvním způsobem, tedy používat vlastní editor, řádkový překladač bpc.exe, resp fpc.exe a případně i debugger td.exe, resp. gdb.exe.)

Po spuštění lze rovnou začít psát program do otevřeného "defaultního" souboru, případně si otevřít vlastní. Je samozřejmě možné mít několik otevřených souborů a přepínat se mezi nimi. Stejně tak je možné editovat i jiné soubory, než s příponou .pas, v dřívějších dobách byl editor IDE Borland (tehdy Turbo) Pascalu pro své rozumné schopnosti i ovládání dokonce mnohými lidmi používán jako univerzální editor textů pod DOSem.

Podobně jako v jiných textových editorech lze v textu vyznačovat bloky a dále s nimi pracovat. Bloky lze vyznačovat buďto myší, nebo pohybem kurzoru (klávesy šipek, Home, PgDn, ...) za současného držení klávesy Shift, případně i pomocí horkých kláves popsaných v nápovědě. Vyznačený blok lze vložit do schránky, ze které ho lze později zase vyjmout (menu Edit), případně s ním lze manipulovat pomocí již zmíněných horkých kláves pro manipulaci s bloky. V nápovědě lze nalézt i další užitečné horké klávesy pro usnadnění editace.

Další možnosti IDE jsou dostupné skrze menu (horní řádek nabídek). K ovládání menu (výběru v něm) by mělo být možné použít myš, nebo klávesu F10 pro vstup do menu a pak šipky pro pohyb v něm, případně kombinaci klávesy Alt a zvýrazněného písmene pro přímé vyvolání nabídky (např. Alt+F zobrazí submenu File) a pak stisku zvýrazněného písmene při rozbalené nabídce (např. Alt+S a pak F zobrazí dialog Find). K některým funkcím jsou také přiřazeny horké klávesy (např. F2 pro uložení editovaného souboru). V dialogových okénkách (např. dialog pro otevření souboru vyvolaný horkou klávesou F3) se lze po jednotlivých políčkách pohybovat tabelátorem (případně Shift+Tab v opačném směru).

Následuje popis některých položek menu vývojového prostředí (jsou vybrány ty, u kterých mi přišlo, že by se mohly začátečníkovi hodit, popis všech položek menu lze nalést v nápovědě).

Praktická poznámka: okno IDE FreePascalu se může otevřít tak, že jeho spodní část není vidět, protože je „pod“ dolním okrajem obrazovky. Je potřeba si je přesunout tak, aby bylo celé vidět, protože případné chyby nalezené překladačem se vypisují právě do nejspodnější části okna. Dále, pokud k takové situaci dojde, doporučuju v okně s chybami přesunout (šipkami nebo myší) zelené zvýraznění na první nalezenou chybu (ty další by mohly být ovlivněny předchozími) a zmáčknout enter. Tím se kurzor ve zdrojovém kódu přesune na místo, kde překladač přestal programu rozumět, a v jehož nejbližším okolí je tedy zpravidla chyba. Pozor, pokud je chyba na konci řádku, kurzor může být až na začátku dalšího řádku, protože když například překladač očekává středník, teprve na začátku dalšího řádku najde něco jiného, což nezvládne interpretovat.