Diamantový modelovací nástroj

U zrodu Diamantového nástroje stála integrace myšlenek ze dvou, na první pohled vzdálených, oblastí:

Výsledkem této integrace je Diamantový nástroj (implementovaný v Prologu), který lze použít pro modelování i simulování libovolného pojmového systému. Tedy například pro modelování pojmového systému, který se snaží odhalit analytik při analýze dané business oblasti nebo modelování pojmového systému agenta, simulujícího chování nějakého biologického systému.

Důležité vlastnosti Dimantového modelovacího nástroje:

Autoři Dimanatového modelovacího nástroje: Zdenko Staníček, Filip Procházka

Související publikace:

Technologie eTrium

Diamantový modelovací nástroj tvoří základ technologie eTrium. Pomocí této technologie lze stavět informační systémy založené na paradigmatu Business Rules a Business Rules Engines. Toto paradigma se snaží aplikační logiku systému přenést do deklarativně zaznamenaných business pravidel. Pokud je potřeba přizpůsobit chování systému novým podmínkám není třeba nic přeprogramovávat, stačí pouze změnit business pravidla. To je ve chvíli, kdy si ujasníme, jak by se měl systém chovat a zaznamenáme to pomocí business pravidel, tak systém takto funguje.

Z prognóz společnosti Gartner group (www.gartner.com/reprints/fairisaac/108391.html) plyne, že během několika let již v oblasti podnikových informačních systémů nebudou mít klasicky konstruované informační systémy šanci.

První systém postavený na technologii eTrium byl postaven na jaře 2002 a od té doby je v rutinním provozu. Jedná se o Content Management System. Webové stránky, které jsou pomocí něj tvořeny a spravovány lze nalézt na adrese www.expertis.cz

V současné době se dokončuje generické jádro informačních systémů postavených na technologii eTrium.

Důležité vlastnosti technologie eTrium:

Autoři technologie eTrium: Zdenko Staníček, Filip Procházka

Související publikace:

eTrium-ISMS

Jde o univerzální nástroj pro správu a řízení práv přístupu k informacím. Nástroj splňuje tyto požadavky:

Tento nástroj je konstruován jako zásuvný model do Diamantového modelovacího nástroje. Je vyvíjen na Ústavu výpočetní techniky Masarykovy University.

Autor: Filip Procházka