valor.homepage

it's great (not) to be mad!

valor's blog

Note: If you don't understand the following sentences, it's probably because you don't understand Czech.

Vítejte na stránce mých nejrůznějších poznámek.. Blog, znáte to. Doposud jsem všechno udržoval ručně, ale momentálně zkouším python jako programový základ stránek. Však už bylo načase!

Late Evening, Brno, (c) 2010 valor

Příjemné čtení a třeba i něco zajímavého najdete. A pokud ne, tak to berte jen možnou ukázku technologie.

Starší příspěvky je možné najít dle let (2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010), jednotlivých měsíců i dnů.. Časem sem zkusím dosadit kalendář.

Jak jsem si trasoval botnet..

Ano, je to tu. Po letech čekání na nějaký odborný příspěvek v mém blogu, jste se vy, mí čtenáři, dočkali. Není to žádná převratná pecka, která by snad změnila svět, ale třeba vám to ukáže temná zákoutí Internetu tak, jak jste je doposud nevnímali. Upozorňuji, že celý tento text si neklade nároky na přesnost — jde spíš o snahu přiblížit něco, do čeho sám tak docela nevidím.

Jednou ráno přišel e-mail

Když mi včera ráno došel e-mail s nadpisem "I worry about you", mile to zahřálo na srdci. Anonymní pisatel mi dává najevo, že mu nejsem zcela lhostejný, ba dokonce že má o mě strach.

I hope you are not in the city now http://bgos.breakingnewsfm.com/main.php

Mail jsem tedy starostlivě nesmazal, jen si vyzkoušel, odkud vítr fouká, stáhl nabízený spustitelný soubor a zase se věnoval něčemu užitečnějšímu. Až večer jsem se vrátil a zkoušel, jestli nástraha ještě funguje.

Web nabízený jedním uzlem botnetu

Oč šlo? O botnet, síť zavirovaných strojů, která se dá zneužít k ledasčemu. Nejspíš nebyl napsaný právě hloupě, protože používal i řadu moderních technik.

Do hlubin botnetu

Kupříkladu hned ta první — DNS Fast Flux. Pokud se pokusíte přeložit si jméno na IP adresu, nejlépe několikrát, mělo by se vám pokaždé vrátit něco jiného. Síť zavirovaných počítačů totiž umí sama poskytovat nějaké služby, které využívá pro své další šíření. Mezi jinými umí sloužit jako DNS a HTTP servery, což se obojí v našem případě hodí.

Třeba tehdy, když vhodně upravíte DNS záznamy tak, že jejich životnost na jiných DNS serverech a cílových počítačích bude velice nízká. Váš klient (počítač, mobil, prohlížeč či jiný program) si proto pro každé hrátky s tímto doménovým jménem získá novou IP adresu. V tomto konkrétním případě si autoři dovolili snížit tuto hodnotu snad až příliš — 0 vteřin už přijde i některým DNS serverům podezřelé a nemravné, běžně se prý používá něco kolem 300 vteřin. Můj domácí Linksys to, zdá se, nepobral a zatvrzele odmítal doručovat jako rozumnou odpověď.

bgos.breakingnewsfm.com SOA   ns1.bgos.breakingnewsfm.com
root.bgos.breakingnewsfm.com (
            20081223    ;serial (version)
            300   ;refresh period (5 minutes)
            300   ;retry interval (5 minutes)
            300   ;expire time (5 minutes)
            0    ;default ttl (zero seconds)
            )
 !!! bgos.breakingnewsfm.com SOA record has zero ttl

Nicméně jinak je tato metoda rychlá, efektivní, elegantní. Celý mechanismus se dá ještě vylepšit (Double DNS Fast Flux), což byl i tento případ.. Najít tak servery, kde se celý botnet nachází, a naházet je do nějakého filtru na vstupní bráně do sítě, by dalo zabrat.. a stejně by nemělo valného smyslu.

$ host ns1.bgos.breakingnewsfm.com
ns1.bgos.breakingnewsfm.com   A    211.228.124.189
 !!! ns1.bgos.breakingnewsfm.com A record has zero ttl

$ host ns1.bgos.breakingnewsfm.com
ns1.bgos.breakingnewsfm.com   A    24.62.27.173
 !!! ns1.bgos.breakingnewsfm.com A record has zero ttl

$ host ns1.bgos.breakingnewsfm.com
ns1.bgos.breakingnewsfm.com   A    71.194.236.153
 !!! ns1.bgos.breakingnewsfm.com A record has zero ttl

$ host ns1.bgos.breakingnewsfm.com
ns1.bgos.breakingnewsfm.com   A    66.66.236.103
 !!! ns1.bgos.breakingnewsfm.com A record has zero ttl

Zpět k URL. Říkal jsem si, jestli je k dispozici jen odkaz, co jsem dostal mailem, nebo i nějaké další domény a varianty odkazu. A ona jich je celá řada. Hrátkami s odkazem z ranního mailu jsem zjistil, že jako koncová stránka nemůže být úplně cokoliv (nesmysl.php mi neprošel ;)), ale jinak funguje poměrně solidní množina {run,news,main,save,print}.php a nejspíš celá řada dalších.

Na adrese z mailu je pak ke stažení .exe soubor. Někdy stejného jména jako stránka, jindy se to může lišit. Skoro mám pocit, jako bych při brouzdání občas zavítal na různé verze HTTP kódu botnetu, nicméně těžko soudit. Informace o sobě daný HTTP server nenabízí překvapivě žádné ;)

VirusTotal výsledek

Stejně tak nepřekvapí, že virus poskytovaný na oněch stránkách se v čase mění, ať už automatizovaně, nebo za pomoci autorů. Verze .exe souboru z rána už byla večer rozpoznána 8 až 9 antivirovými programy, jedna z večerních verzí nicméně byla vylepšená a poznaly ji pouze 3 antiviry. Celkem jsem během chvíle klikání narazil na 4 mutace v 10 souborech. Skript by toho samozřejmě stihl natahat víc, ale co bych s tím dělal..

VirusTotal detail

Nevím, jak jsou jednotlivé antiviry na stránce VirusTotal.com nastavené, takže je možné, že by nějaká brutálnější heuristika zabrala, ale i tak ten výsledek běžného člověka nepotěší.

Současně také neznám detaily toho, jak je kód tohoto viru psaný — nemám na to v tuhle chvíli ani prostředky, ani čas.. a upřímně, nejspíš ani schopnosti, pokud se autoři nechali alespoň trochu inspirovat některými známými technikami obran proti rozkrývání kódu.

$ host bgos.breakingnewsfm.com
bgos.breakingnewsfm.com has address 68.55.108.106

$ host bgos.breakingnewsfm.com 68.55.108.106
Using domain server:
Name: 68.55.108.106
Address: 68.55.108.106#53
Aliases:

bgos.breakingnewsfm.com has address 72.181.165.105

Nu, když už jsem měl nachytaných pár vzorků souboru, stálo ještě za to si ověřit, co takové zombie (tedy stroje uvnitř botnetu) poskytují. Jednotlivé uzly umí jak DNS, což jsme si vysvětlili, tak i HTTP — nebo jsem měl štěstí na relativně univerzální servery. Možná toho poskytují i víc, ale nmap do cizí sítě pořád nepovažuji za slušnost :)

Je též celkem pravděpodobné, že tahle část botnetu prozatím slouží pouze k šíření vlastního kódu. Aktivní část, která by následně začala posílat nevyžádanou poštu, podnikat útoky na síť či krást důvěrná data, může být umístěna jinde.

Obrana?

Nabízí se otázka, jak se proti tomu bránit, alespoň v prostředí univerzity. DNS serverů uvnitř naší sítě by mělo být poměrně omezené množství, takže by se dalo považovat za vodítko alespoň to, že nějaký podivný zapomenutý počítač v miniaturní místnůstce vrátných řeší DNS požadavky.

Celé tyhle hrátky s trasováním DNS uzlů, semo-tamo proklepnutím toho, co nabízejí, se obešly prozatím bez problémů. Storm botnet by se asi trasoval hůř, podle všech historek měl nějaké detekční (ať už lidské, nebo automatické) nástroje na odhalování šťouralů a jejich zpětné postihy pomocí DDoS útoků.

Trocha úvah na závěr

Ještě před pár lety jsem si říkal, že dnešní programátoři virů už nejsou, co bývali. Ty tam byly krásy viru OneHalf, elegance a schopnost napsat miniaturní kód plný krásných myšlenek, byť s pochybným účelem.. Jenže to, co chlapci z druhé strany barikády předvádějí dnes, mě nutí přehodnotit původní názor. Pořád jsou šikovní, pořád jsou při síle.

A nejspíš pořád několik kroků před lidmi z tábora "těch dobrých". Jsem rád, že si o tom stíhám alespoň číst, když už s nimi nestíhám držet krok.

Další zdroje

 1. CyberCrime & Doing Time, Waledac: Fake Dirty Bomb in Your City

 2. Storm Botnet, vícedílné pěkné povídání o botnetech, zaměřené na botnet Storm

by Vašek Lorenc : 2009/03/17 : Categories cz security : 0 comments (permalink)

Veselé Vánoce přejí síťaři!

Dne 18. 12. 2008, v 13:03 se hromadným mailem u nás v práci mihnul prostý odkaz na web. Po počáteční nedůvěře se návštěvy odkazu začaly množit, byť ne geometrickou řadou. Následně se strhlo drobné šílenství, kdy se během pár hodin na uvedený odkaz podívalo přes několik desítek lidí.

Dle současných statistik se jednalo o zhruba stovky návštěvníků, unikátních o něco méně. Ale znamená to, že odkazovaný materiál rozhodně stojí za opakované shlédnutí! Neobvyklé scény, profesionální kamera, skvělé triky. Poprvé na scéně i skutečný Karel Slavíček!

Pro shlédnutí navštivte prosím náš improvizovaný web.

Pěkné a příjemné svátky všem!

by Vašek Lorenc : 2008/12/19 : Categories cz : 2 comments (permalink)

Nedělní linkobraní..

Co je lepší, psát příspěvky pouze v angličtině, nebo napsat alespoň nějaký? Zrovna dneska u mě vyhrála varianta druhá..

Od kamaráda-co-ještě-nemá-blog jsem včera dostal odkaz na naprosto úchvatné fotky. Na Internet nebývale velký formát, naprosto dokonalé provedení, obsah i forma naprosto nedostižné. The Big Picture. Určitě se podívejte, fotky jsou z nějrůznějších oblastí, ať už geografických, nebo lidských.

Odkaz číslo dvě — na YouTube.com se objevil kanál světoznámé skupinky Monty Python. Když už nic jiného, je tam ve vysoké kvalitě (tedy vysoké na YouTube) i takové Always Look On The Bright Side of Life. A to se vyplatí!

No a teď něco serioznějšího.. Když už jsem přešel na chvíli zase do češtiny, tak jsem si říkal, že by se dalo přispět něčím zajímavým. Co takhle povídání o zneužitelnosti USB flashdisků (a to pár různých modelů), klíčové slovo U3, či pokus o shrnutí útoků na MIFARE karty v jejich variantě MIFARE Classic? Spíš by šlo o sadu odkazů proložených nějakým tím drobným povídáním, nicméně v češtině by to mohlo mít alespoň trochu smyslu. V angličtině už se o tom napsaly tucty odstavců.

by Vašek Lorenc : 2008/11/23 : Categories cz : 0 comments (permalink)

Naše oddělení po volbách

Inu, to máte tak. Když se ústav kouskoval na drobnější oddělení, dostali jsme do vínku název Oddělení datových sítí. Nutno uznat, že poměrně logicky — různých inženýrských sítí je celá řada, takže toho odlišení bylo zapotřebí. Jenže to s sebou neslo jeden nepříjemný důsledek — anglická zkratka oddělení je ještě fajn, ba dokonce humorná (DND, což se dá vysvětlovat i jako "do not disturb"), s tou českou to teď už tak veselé není..

Volební posty ;)

V minulých pár letech nám bylo ještě hej. Zkratka nás nikoho netížila, noční můry z ní jistě neměl ani ten největší pesimista a spíš byla zdrojem drobného škádlení ze strany soudružských fakult. Aby ne — jistě by nebylo rozumné znepřátelit si stranu, která je zrovna u moci.

Jenže, a teď už jistě tušíte i vy, mí milí čtenáři.. co dělat teď, když se politický vítr obrátil? Jistě, můžeme přemalovat kancelář na oranžovo. Ano, mohli bychom začít nosit oranžové šátky na důkaz toho, že nám tato změna nevadí.

Dokonce se ukazuje, že se o nás nedá prohlásit, že bychom byli bezpáteřní — shodou okolností (ve skutečnosti však promyšlený politický tah, jehož načasování je vlastně perfektní) totiž předěláváme vlastní páteř, věc, na které jsme životně závislí. Takhle se na to musí! Žádné převlékání kabátů a výměna stranických postů, což by v našem omezeném počtu stejně dost dobře nešlo. Žádné výměny na velitelských pozicích! Začínat se má od páteře.

Dá se říci, že jsme schopni to ustát na výbornou, zbývá vyřešit jen pár drobností. Například — je opravdu nezbytné přemalovávávat všechny aktivní prvky z nemoderní vojenské khaki do moderní jásavé oranžové?

A otázka druhá, mnohem palčivější. Máme se i přejmenovat, aby bylo jasné, že s minulostí nemáme nic společného? Jenže jak? Čestný Spolek Síťových Družstevníků? České Sítě Statečně Držíme? Nebo se provinit proti dobrým mravům a zkusit něco jako Čisté Společenstvo Sítí Datových?

Doba si žádá razantní řešení!

by Vašek Lorenc : 2008/10/26 : Categories cz work : 1 comment (permalink)

Researcher's Night 2008

Researcher's Night 2008 is over, finally. I'd like to thank all the people involved, since they did a great job this year.

Finally, our Laboratory of Security and Applied Crytography (or LaBAK, as an abbreviation of Czech translation) has a video of what we are capable of.

I have to thank Pavel Tuček, Jirka Kůr, Honza Krhovják and all the stuff in LaBAK for their support and the participation on this video -- they are authors of the most important ideas within the video, Pavel as the main director and the person responsible for the cut.

I have to apologize simultaneously for not using the material they provided me -- minutes of XSS videos, simple power analysis of smartcards, osciloscope in action..

If you are interested in what we are doing in our lab, please check the video. It's not as serious as it might be, but still nice, I believe.

Enjoy the video and have a great time!

PS: If you wanna make a random logo similar to what we have for LaBAK, here is the very quick-n-dirty Perl source of what I have produced for this occasion.

PPS: Sorry for the mistakes I have made, it is too late and I am really tired. On the other hand, this is a new post finally! :)

by Vašek Lorenc : 2008/09/27 : Categories en school : 0 comments (permalink)


All content Copyright 2003-2006, Vaclav Lorenc
Design based on Blue Leaves by Jenna Smith.
XHTML | CSS | absolut krgy ;)