Červený Ladislav
2003


Kdo je to hacker?

Pokud chceme mluvit o historii hackerství, musíme si nejprve upřesnit pojem hacker. Výkladový slovník výpočetní techniky a komunikací praví, že hacker je „osoba zabývající se hakováním“, což je „nestandardní použití systému či aplikace, při němž uživatel uplatňuje neobvyklé a nekomentované funkce systému a může využít některých jeho jinak nepřístupných schopností.“

Slovo „hacker“ je dnes chápáno značně rozsáhle. Ustálilo se na označení schopného programátora, jehož chytré řešení problému je dobrým „hackem“. Proces řešení je obvykle označován jako „hacking“. Hackeři jsou odborně velmi zdatní uživatelé internetu, kteří dokáží překonat mnohé nástrahy a využít nejrůznější mezery a skulinky k provedení něčeho, co „není zcela standardní“. Důležitá je přitom jejich motivace a podstata jejich „nestandardních“ činů. Klasický hacker nemusí mít skutečně zlé úmysly, spíše mu jde o to, aby si ověřil svou odbornou zdatnost, aby ukázal, co umí. V novinářské praxi se obvykle pojmem „hacker“ označuje ten, kdo se pokouší vlámat do počítačového nebo síťového systému násilím, ilegálně, a nějak ho poškodit nebo zneužít. Výstižnější je však používat v takových případech pojem „cracker“, „crack“ a „cracking“.

Je zřejmé, že úspěšným crackerem může být i dobrý hacker. Ale vůbec není pravda, že každý hacker musí být nutně crackerem. V praxi ale toto jemné rozlišení není bráno příliš v úvahu a termínem „hacker“ je nepříliš správně označován i „cracker“, neboli i ten, kdo má skutečně zlé úmysly.Počátky hackerství

Počítačoví hackeři existují stejně dlouho jako počítače. Jejich existence sahá dokonce ještě dále, až do 19. století. V roce 1878, pouze 2 roky po vynálezu telefonu Alexandrem Grahamem Bellem, se skupina mladíků snažila proniknout do telefonního systému New Yorku. Důvod? Chlapci se velice zajímali o to, jak telefonní systém funguje, a vytvářeli vlastní spojení a přímá volání. Ve skutečnosti se pokoušeli „hacknout“ systém, aby zjistili, jak pracuje.

Na přelomu 50. a 60. let 20. století byly počítače velice odlišné od toho, jak je známe dnes. V těchto letech mnoho společností a univerzit používalo tzv. sálové počítače. Udržovat a provozovat tyto stroje stálo tisíce dolarů a programátoři museli bojovat o to, aby k nim měli přístup. Z těchto důvodů počítačoví programátoři začali hledat cesty, jak toho ze strojů dostat co nejvíce. Nejlepší a nejnápaditější programy, které byly vytvořeny, se začaly nazývat „hacks“ - programy, které upravovaly a zlepšovaly provedení operačního systému nebo aplikace a umožňovaly tak, aby v kratším čase bylo dokončeno více úloh.

V 80. letech začal být výraz „hacker“ nepopulární a opovrženíhodný. Bylo to díky lidem, jako Kevin Mitnick, Kevin Poulen nebo Vladimír Levin, kteří začali používat počítače a internet pro své podezřelé činnosti a výdělky.Historie v datech

1971 - Počítačový nadšenec John Draper objevil, že píšťalka přibalovaná do dětských vloček produkuje přesně tón o 2600 hertzích, který je potřeba k otevření telefonní linky. Začal uskutečňovat zdarma dlouhé a daleké hovory. Zvolil si přezdívku „Kapitán Crunch“ a za několik let takto uskutečnil stovky hovorů.

1975 - Dva členové Homebrew Computer Club of California začali vyrábět „modré skříňky“, zařízení založené na Draperově objevu. Tyto skříňky produkovaly různé tóny a pomáhaly tak lidem hacknout telefonní systém. Tito dva členové se jmenovali Steve Wozniak a Steve Jobs. V roce 1977 založili firmu Apple Computers.

1983 - Jedno z prvních zatčení hackerů. FBI zatkla šestnáctileté hackery z Milwaukee, kteří byli známí jako „414s“. Mladíci byli obviněni z více jak 60 nezákonných proniknutí do počítačových sítí. Jeden hacker byl zbaven obvinění, ostatní dostali podmíněné tresty.

1984 - Eric Corley začal publikovat časopis nazvaný „2600: The Hacker Quarterly“, který se rychle stal hlavním zdrojem informací pro telefonní a počítačové hackování.

1987 - Herbert Zinn, sedmnáctiletý student známý pod přezdívkou „Shadow Hawk“, byl zatčen a obviněn z proniknutí do AT&T počítačové sítě. S tímto průnikem se chlubil na elektronické nástěnce. Policie řekla, že tento mladík byl jen několik kroků od průniku do firemní centrální telefonní ústředny, což mohlo mít za následek výpadek národní telefonní sítě a komunikačního systému.

1988 - Robert Morris, vysokoškolský student z Cornell University, vypustil po internetu samorozmnožující se vir, který využíval bezpečnostní díru v systému UNIX. Vir infikoval přes 6000 systémů (zhruba jednu desetinu internetových počítačů v té době) a na dva dny tak shodil celou síť. Morris byl posléze zatčen a odsouzen k tříletému podmíněnému trestu, 400 hodinám veřejně prospěšných prací a 10 tisícům dolarů pokuty.

1989 - Pět západoněmeckých počítačových uživatelů bylo zatčeno a obviněno ze špionáže poté, co správce UC Barkley objevil stopy jejich průniku do amerických vládních a univerzitních počítačových systémů. Hackeři byli zodpovědní za prodej informací a software do KGB. Tři byli usvědčeni a odsouzeni, ale ani jeden z hackerů nestrávil žádný čas za mřížemi.

1990 - Čtyři členové spolku hackerů z jihovýchodu USA, známého jako „Legion of Doom“, byli zatčeni za krádež technické specifikace pro BellSouth 911 pohotovostního telefonního systému. Hackeři byli obžalováni z krádeže přístupových jmen, hesel a adres do počítačové sítě, tedy informací, které mohly potenciálně narušit nebo zastavit pohotovostní službu v USA. Tři hackeři by shledáni vinnými a byl jim udělen trest odnětí svobody od 14 do 21 měsíců. Bylo jim také nařízeno zaplatit skoro čtvrt milionu dolarů za způsobené škody.

1991 - General Accounting Office prozradila, že během války v Perském zálivu skupina holandských mladíků pronikla do počítačové sítě ministerstva obrany. Získala tak přístup k „citlivým“ informacím o válečných operacích, včetně informací o vojácích a armádních zaměstnancích, o množství materiálu, které bylo posláno do Perského zálivu a o vývoji některých zbraňových systémů.

1993 - Kevin Poulsen s dalšími dvěma hackery použili počítače ke zmanipulování reklamní soutěže ve třech rádiích v Los Angeles. Ovládli telefonní linky do rádia a zajistili si tak, že projde pouze jejich volání. Vyhráli 2 Porsche, 20 tisíc dolarů a dva zájezdy na Havajské ostrovy. Později byli všichni tři chyceni.

1994 - Dva hackeři, známí jako „Data Stream“ a „Kuji“, pronikli do několika stovek počítačových sítí, včetně NASA a Korejského jaderného výzkumného institutu. Po zdlouhavém pátrání detektivové ze Scotland Yard nakonec zatkli „Data Stream“. Byl to šestnáctiletý chlapec, který se při zatýkání rozbrečel.

Pracovník v British Telecom pronikl do počítačové sítě, která obsahovala množství velice „citlivých“ telefonních čísel, včetně královnina, ministerského předsedy Johna Majora a několika dalších velice tajných armádních čísel. Všechna tato telefonní čísla rozeslal po internetu.

1995 - Ruský hacker Vladimír Levin byl zatčen v Británii po údajném použití svého počítače k proniknutí do počítačové sítě Citibank. Odtud převedl peníze na různé účty po celém světě. Přesná částka ukradených peněz není známa. Odhaduje se na 3,7 - 10 miliónů dolarů. Levin byl vydán do USA, kde byl odsouzen ke třem letům vězení a pokutě 240 tisíc dolarů.

Legendární počítačový hacker Kevin Mitnick byl zatčen v Raleigh, North Carolina a obviněn z několika bezpečnostních přestupků, jako je nelegální kopírovaní počítačového softwaru, proniknutí do různých sítí a odcizení soukromých informací, včetně 20 tisíc platných čísel kreditních karet. Strávil 4 roky ve vězení.

1996 - General Accounting Office vydala prohlášení, že se hackeři v roce 1995 pokusili více jak 250 000krát proniknout do souborů ministerstva obrany USA. Okolo 65 procent pokusů bylo úspěšných.

1998 - Symantec AntiVirus Research Center, jedna z hlavních firem v oblasti ochranného a antivirového software, oznámila, že existuje asi 30 tisíc virů, které jsou v oběhu na internetu.

Poprvé federální žalobce obvinil mladistvého z počítačového hackování poté, co zastavil komunikační systém Bell Atlantického letiště ve Worcester, Massachusetts. Chlapcův útok přerušil komunikaci mezi letadly a kontrolní věží na více jak 6 hodin. Naštěstí se nepřihodila žádná nehoda. Chlapec byl odsouzen ke dvěma rokům podmíněně, 250 hodin veřejných prací a zaplacení pokuty 5 tisíc dolarů.

Členové hackerské skupiny nazývané „Master of Downloading“ prohlásili, že pronikli do sítě Pentagonu a ukradli software, díky němuž mohou kontrolovat vojenský satelitní systém. Vyhrožovali tím, že tento software prodají teroristům. Pentagon popřel, že software je tajný nebo že by dovoloval hackerům kontrolu nad satelity. Později ale připustil, že došlo k odcizení méně tajných informací.

1999 - Během května a června spousta vládních i jiných internetových stránek, včetně amerického senátu, Bílého domu a americké armády, padla za oběť útokům hackerů. Hackeři vždy změnili úvodní stránku tajemnými zprávami, které se rychle vymazaly.

V listopadu norská skupina hackerů, nazývaná MoRE (Master of Reverse Engineering), crackla klíč k dekódování ochrany kopírování DVD. Skupina vytvořila DVD dekódovací program, který byl rozesílán zdarma po internetu.

2000 - Firma Symantec AntiVirus Research Center odhadla, že se každou hodinu po internetu rozšíří nový počítačový vir.

V únoru bylo za 3 dny hacknuto velké množství velice populárních webových stránek, včetně Yahoo, Buy.com, Amazon.com, CNN.com a eTrade. Byli hacknuty pomocí „Denial of Service“, který zahltil webové servery ohromným počtem dotazů.

V květnu se rozmohl vir „I Love You“. Objevil se prvně na Filipínách a potom se rozšířil za několik hodin do celého světa. Zapříčinil škodu zhruba 10 miliard dolarů, většinou kvůli ztraceným souborům a nefunkčním počítačům.

2001 - V květnu skupina čínských hackerů pronikla do několika amerických vládních sítí, včetně Bílého domu a CIA.

Webové stránky Microsoft v USA, Velké Británii, Mexiku a Saudské Arábii byly dočasně narušeny pomocí „Distributed Denial of Service“.Použité zdroje:
http://www.chiroweb.com/columnist/devitt/
http://www.roadnews.com/html/Articles/historyofhacking.htm
http://www.tiscali.cz/mult/mult_center_020720.496073.html