Obsah

Vzdálená plocha

Vzdálená plocha angl. Remote Desktop umožňuje uživateli přihlásit se přes síť z jiného počítače a používat interaktivně plochu cílového počítače stejně jakoby u něj fyzicky seděl.

K přihlášení je zapotřebí použít klienta Remote Desktop protokolu. Takový klient s názvem Připojení ke vzdálené ploše je součástí standardní instalace systému Windows od verze XP. Lze ho najít v nabídce příslušenství:

 • Nabídka start -> Programy -> Příslušenství -> Připojení ke vzdálené ploše
 • Start menu -> All programs -> Accessories -> Remote Desktop Connection

Postup pro studenty

Kdy se mohu přihlásit

Přihlašování vzdáleně je povoleno v době, kdy nemohou studenti využívat počítače prezenčně, což je typicky:

 • Ve všední dny během noci od 22:00 hodin do 7:00 hodin
 • O víkendech

Správci si vyhrazují právo zakázat přístup v případě využití učebny k jiným účelům, jako jsou např. víkendové semináře nebo konference. Stejně tak v těchto hodinách může probíhat údržba či restartování počítačů.

Studenti jsou povinni se ve všední dny po 7 hodině ráno z cílových počítačů odhlásit.

Jak a kam se přihlásit

 • Přihlášení je povoleno z rozsahu IP adres strojů v CPS a VPN MU, viz. návod jak se připojit k VPN.
 • K přihlášení použijte svůj fakultní login a heslo. Fakultní Windows doména se nazývá NTFI. Do políčka computer zadejte celý název počítače k jakému se chcete připojit. Přihlásit se můžete na stroje titan01.fi.muni.cztitan05.fi.muni.cz a sirene01.fi.muni.czsirene05.fi.muni.cz. Ostatní stroje jsou v noci a o víkendech vypnuté. Podrobný přehled viz. hardwarové a softwarové vybavení počítačů.
  Následující obrázek uvádí příklad údajů pro přihlášení.
Remote Desktop Connection
 • V případě, že je cílový počítač obsazený je nutné vybrat si počítač jiný.

Postup pro zaměstnance

Povolení vzdálené plochy

 • Otevřete si Vlastnosti systému (klávesová zkratka WIN + Pause) > Nastavení vzdáleného přístupu (Remote Settings) > Umožnit připojení pouze těch počítačů, v nichž je spuštěna Vzdálená plocha s ověřováním na úrovni sítě (vyšší zabezpečení) > potvrďte volbu pomocí OK.

Jak se přihlásit

 • Přihlášení je povoleno z rozsahu IP adres strojů v CPS a VPN MU. Nejprve se tedy přihlaste do VPN sítě, viz návod, jak se připojit k VPN.
 • Spusťte klienta pro vzdálenou plochu, viz sekce Vzdálená plocha.
 • K přihlášení použijte stejné údaje, jako když se hlásíte ke stroji lokálně. Tedy v případě, že používáte doménový účet, použijte login ve tvaru ntfi\váš_fakultní_login. Pokud používáte lokální účet, použijte login ve tvaru .\váš_login. Do políčka Computer zadejte název vašeho počítače, a to ve tvaru jménostroje.fi.muni.cz. Jméno stroje naleznete na štítku nalepeném na PC skříni.
  Následující obrázek uvádí příklad údajů pro přihlášení:
Remote Desktop Connection
 • Kdybyste z nějakého důvodu nechtěli využívat VPN, je možné se přihlašovat pomocí SSH tunelu skrze některý z fakultních serverů (např. anxur.fi.muni.cz). V případě zájmu o takové řešení kontaktujte win(atsign)fi(dot)muni(dot)cz.

Odpovědný kontakt: win(atsign)fi(dot)muni(dot)cz