Nastavení jazyka a národního prostředí

Na linuxových systémech je možné nastavit kromě jazyka mnoho aspektů lokalizace – formát čísel, data a času, způsob abecedního řazení, jednotky atd. – souhrnně tzv. locale.

Lokalizace se nastavuje souhrnně či po složkách proměnnými prostředí. Tyto proměnné a jejich aktuální nastavení lze zobrazit příkazem locale.

Nastavení přes grafický nástroj

Ve výchozím grafickém prostředí (GNOME) je možné jazyk změnit skrze aplikaci pro nastavení systému. Toto nastavení nebude mít vliv na jazyk na serverech (např. Aisa) a není možné pomocí něj nastavit různé kategorie lokalizace na různé hodnoty.

Nastavení GNOME ukládá zvolený jazyk do souboru ~/.pam_environment, kde je tudíž možné některé kategorie lokalizace změnit. Nastavení v tomto souboru se používá pouze na stanicích v učebnách a hale, nikoli na serverech.

Ruční nastavení proměnných prostředí

V souboru ~/.bashrc (nebo v jiném, který je při přihlášení čten, jako je ~/.profile) můžete exportovat jazykové proměnné přímo. Typicky budete chtít nastavit proměnnou LANG. Do souboru tedy vložíte příkaz:

  • pro češtinu: export LANG=cs_CZ.UTF-8
  • pro angličtinu: export LANG=en_US.UTF-8

Je možné zvolit i jiný jazyk; dostupné jazyky lze vypsat příkazem locale -a. Pozor, vždy použijte volbu končící řetězcem „.UTF-8“. Jedná se o kódování očekávané v současnosti všude; ostatní volby jsou historické a dělaly by na nejrůznějších místech problémy např. s diakritikou.

Obdobně lze nastavit i proměnné LC_*, které mají vyšší prioritu než nastavení v LANG.

Nejvyšší prioritu má proměnná LANGUAGE, kterou nastavuje i GNOME Control Center. Na grafických stanicích je proto nastavení ostatních proměnných touto přebito. Lze tomu zabránit jejím smazáním pomocí příkazu

export LANGUAGE=