Přeloženo pomocí DeepL

Stránka přeložená strojově pro lepší dosažitelnost obsahu tazateli užívajícími češtinu.

Speciální doktorandská místa na katedře informatiky

2024

Katedra informatiky Fakulty informatiky Masarykovy univerzity vyhlašuje výběrové řízení na až dvě místa doktorandů se zvláštním financováním s nástupem od února 2024, a to v následujících oblastech:

Uzávěrka přihlášek je 8. prosince 2023.

Obecné informace

Od budoucích doktorandů se očekává, že prokáží své výzkumné znalosti a dovednosti v oblasti zvoleného tématu doktorského studia. Měli by také ovládat angličtinu; předchozí znalost češtiny není nutná.

Stipendium

Každé z doktorandských míst je financováno stipendiem v čisté hodnotě minimálně 39000Kč měsíčně (tato částka se skládá ze standardního doktorandského stipendia 15000Kč a jeho příplatku 14000Kč za publikační činnost a mimořádného katedrového příplatku 10000Kč měsíčně). Stipendium je úspěšným uchazečům poskytováno na první 2 roky, s předpokládaným prodloužením (po evaluaci) na další 2 roky. Celková délka studia je 4 roky.

Postup podávání žádostí

Uchazečům doporučujeme, aby se v dostatečném předstihu před uzávěrkou přihlášek obrátili přímo na svého budoucího školitele (uvedeného níže), který jim poskytne bližší informace. Přihlášky sestávající z životopisu, motivačního dopisu a případně dalších relevantních dokumentů dokládajících excelenci uchazeče zasílejte do 8. prosince 2023 na adresu prof. RNDr. Ivana Černá, CSc. ( cerna@fi.muni.cz). Přihlášky bude hodnotit katedrová komise, která vybere nejlepšího vhodného uchazeče/uchazeče ze všech vypsaných témat.
Uchazeči jsou ještě povinni absolvovat standardní přijímací řízení do doktorského studia. Stipendium může být přiznáno až po úspěšném absolvování standardního přijímacího řízení.


Kombinatorika a složitost problémů na grafech definovaných geometrií

Školitel: Mgr: prof. RNDr. Petr Hliněný, Ph.D.
Oblast: Geografie a geometrie na geometrických tvarech: Teoretická informatika (výpočetní složitost): Řešitel: prof.

V poměrně mnoha praktických aplikacích se lze setkat s grafy, které přicházejí s geometrickým pozadím - patří mezi ně různé geometrické průsečíkové grafy (např. intervalové a diskové grafy), grafy viditelnosti a oblast planarity, kreslení grafů a minimalizace křížení. Toto výzkumné téma se zaměřuje na návrh parametrizovaných algoritmů a algoritmických metateorémů pro takové grafy při omezeních jejich geometrických reprezentací. Hledá se také hluboký kombinatorický vhled do struktury takových grafů a do jejich vztahu k zavedeným strukturním parametrům grafů.

Formální metody pro analýzu programů

Vedoucí práce: Mgr: prof. RNDr. Jan Strejček, Ph.D.
Oblast: Teoretická informatika (Formální metody)

Algoritmy a nástroje pro krájení programů, generování testů, hledání chyb a verifikaci softwaru. Automaty nad nekonečnými a konečnými slovy. Řešení SAT a SMT.

Plánování s vědomím rizika a učení s posilováním

Vedoucí práce: Mgr: doc. RNDr. Petr Novotný, Ph.D.
Oblast: Oblast: Strojové učení, Pravděpodobnostní plánování, Formální metody

Cílem bezpečného učení je zajistit, aby autonomní agenti vycvičení metodami učení s posilováním nevykazovali neúmyslné a případně nebezpečné chování. Jedním ze slibných přístupů k dosažení tohoto cíle je vývoj plánovacích a učebních algoritmů zohledňujících rizika, tj. algoritmů, které nejen optimalizují očekávaný užitek agenta, ale starají se také o jeho efekty vyššího řádu a snaží se zmírnit dopady chvostových událostí. Úspěšný uchazeč bude pracovat na vývoji nových algoritmů zohledňujících rizika s využitím nástrojů z oblasti posilovacího učení, pravděpodobnostního plánování a formálních metod.